A hosszú távú gázszerződésről politikai egyezség van, aláírás azonban nincs. Orbán szerint Oroszországot nem szabad kizárni Európából, az EU egységét pedig nem szabad Magyarországtól félteni. Putyin - aki késve érkezett, koszorúzott a Hősök terén és a Fiumei úton is, majd a tervezettnél jóval többet tárgyalt Orbánnal - lelkesedik a paksi alkuért, a gazdasági együttműködésért, segítséget ígér a Mol-nak és megoldást gázügyben. A Déli Áramlatról pedig nem mond le.
Most érkezett
DK: Orbán elárulta Európát és Magyarországot
A DK szerint Orbán Viktor miniszterelnök kedden elárulta Európát, az európai közösséget és Magyarországot – mondta kedd esti, budapesti sajtótájékoztatóján Niedermüller Péter, az ellenzéki párt alelnöke.
Az ellenzéki politikus szerint a magyar kormány "gyáván elmismásolta" azt a tényt, hogy az orosz-ukrán konfliktusban Oroszország az agresszor. Azt is Vlagyimir Putyinnak kellett "kiböknie", hogy a paksi szerződésről is tárgyaltak, és hosszú évtizedekre "lényegében gyarmattá tették Magyarországot" azzal, hogy eladósították az egész országot – jelentette ki Niedermüller Péter.
Amikor Orbán Viktor eurázsiai összefogásról beszélt, akkor tulajdonképpen az EU politikájával fordult szemben – vélekedett. A miniszterelnök arra vállalkozott, hogy olyasmit képvisel Brüsszelben, amelyet az EU egésze elutasít – tette hozzá, megjegyezve: Magyarország már így is "pária" az európai közösségen belül. Végül felhívta a figyelmet: Orbán Viktor egyfelől megengedte, hogy az orosz elnök megkoszorúzza az 1956-os forradalom ellen harcoló orosz katonák emlékművét, másfelől pedig a rezsicsökkentést összekapcsolta "a biztonságos orosz gáz illúziójával".
Percről percre
Az Együtt is aggódik
Az Együtt indokolatlannak és aggasztónak tartja az orosz elnök magyarországi látogatását, amelynek a párt szerint az egyetlen oka az volt, hogy Vlagyimir Putyin az Európai Unióban "parádézhasson". Az MTI szerint Szelényi Zsuzsanna, a párt független országgyűlési képviselője kedd este azt mondta, Magyarország számára a látogatásnak nincs hozadéka, és a jelenlegi politikai helyzetben semmi ok nem volt Vlagyimir Putyin fogadására. Aggasztónak nevezte, hogy a Gazprom további lehetőséghez jut a magyarországi gáztározók használatában, de mint mondta, újabb Pakssal kapcsolatos szerződéseket is előre vetít a találkozó. A politikus ugyancsak aggasztónak nevezte a Déli Áramlat "utódjáról" szóló egyeztetéseket is.
MSZP: Oroszország "szemet vetett" a magyar gáztározókra
AZ MSZP szerint az orosz elnök "biodíszletnek" használta Magyarországot, hogy megmutassa, van olyan uniós és NATO-tagország, ahol barátsággal fogadják. Szerinte Putyin a hosszú távú gázszállítási szerződésből le nem hívott gázt drágábban adja, olyan áron, amit a világpiaci helyzet nem indokol. A munkalátogatást követő sajtótájékoztatón kiderült, hogy Oroszország "szemet vetett" a magyar gáztározókra, de a részletekről nem esett szó – közölte a párt frakcióvezető-helyettese, Tóth Bertalan.
A kormány a CNN-en magyaráz
Este 22.10 körül Kovács Zoltán külföldi kommunikációért felelős kormányszóvivő Richard Quest vendége lesz a CNN-en. Ezt maga Kovács jelentette be a Twitteren.
Mehetnek Moszkvába tanulni a magyar szakemberek
A magyar szakemberek Oroszországban egyetemi szinten tanulhatnak atomenergetikát az Emmi és a Roszatom megegyezése értelmében.
Putyin épp most kanyarodik a Lánchídra
A köztévé Híradójában élőben mutatták Putyinék konvoját, amely – villámgyorsan távozva a Parlamentből – a Széchenyi térről a Lánchídra kanyarodott épp. Az orosz elnök a Sándor-palotába tart, ahol Áder János köztársasági elnök órák óta vár rá.
Vége a sajtótájékoztatónak
Egy fotó, aztán mennek is. Putyint a program szerint még Áder is várja.
Orbán bízik Putyinban
Orbán anekdotázott is, és elmagyarázta, hogy miért bízik Putyinban: látta 1998-tól miniszterelnökként az előző orosz vezetést, majd látta a változást, ami 2000–2002 között végbement. "Amiben Putyinnal megállapodtam, azt Oroszország betartotta" – közölte Orbán.