„Magyarország áruló” – kiverte a biztosítékot Putyin látogatása Brüsszelben

Európai parlamenti képviselők beszéltek arról egy keddi háttérbeszélgetésen Brüsszelben, hogy milyen Magyarország megítélése az Európai Parlamentben az orosz-magyar kapcsolatok tükrében.

  • Kocsis Andrea Kocsis Andrea
„Magyarország áruló” – kiverte a biztosítékot Putyin látogatása Brüsszelben

„Én nem találkoztam olyan képviselővel – beleértve az Európai Néppártot (a Fidesz pártcsaládját - szerk.) –, aki nem legalább értetlenkedve kérdezte volna meg, hogy ez most mi. A külügyi bizottságban ülő néppárti kollégáim is nagyon erős értetlenséggel fogadták Putyin látogatásának hírét – mondta el Meszerics Tamás európai parlamenti képviselő (Európai Zöldek). „Az én értékelésemben olyan kockázatokat vállalt be a magyar kormány, amit nem értem, józan ésszel hogy lehet bevállalni” – mondta. Ugyanakkor az EP-képviselő szerint a magyar kormány egész jól megúszta a látogatást. Igaz, szerinte az már nem jutott el Brüsszelig, hogy a látogatás viszonylag botránymentesen zajlott. „Az jutott el, hogy Putyin Budapestre látogat. Ennek van maradandó nyoma, nem annak, hogy tulajdonképpen semmi sem történt” – vonta le a konklúziót.

Ujhelyi István
Túry Gergely

Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője is egyetértett, hogy nem volt olyan megbeszélés Brüsszelben, ahol a putyini vizit ne lett volna téma. „Mindenki erről beszélt az elmúlt két hétben. A putyini különmegállapodásokat az EU arculcsapásának érzik” – magyarázta Ujhelyi, aki egyáltalán nem gondolja, hogy botránymentes lett volna a látogatás, hiszen az, hogy „a magyar fővárosból üzenhetett Putyin az ukrán hadsegernek és Brüsszelnek, az több mint startégiai hiba a kormány részéről” – mondta Ujhelyi. Szerinte a magyar kormányzat is felmérte a kockázatot, és szerette volna elkerülni, ám ezt valamilyen nem nyilvános okból nem tehette. „De mi az a háttérmegállapodás, akár Paks-ügyben, akár más ügyben, ami miatt Magyaroroszág beleszorult abba a helyzetbe, hogy ott kellett állni Putyin mellett?” – tette fel a kérdést Ujhelyi, aki szerint „Magyarország áruló, mert miközben részesül az EU minden stratégiai fejlesztési programjában, közben külön titkos megállapodásokat köt. De nem lenne ez a helyzet tragikus akkor, ha nem Putyin lenne a másik fél” – véli az európai politikus. Elmondta, hogy nem a külön megállapodás jelent gondot, hisz Kína kapcsán minden tagállam megpróbál külön megállapodásokat kötni, mert versenyfutás zajlik a kínai tőkéért. Ellenben Oroszország agresszorként viselkedik az EU szomszédságában, és ezt figyelmen kívül hagyni megengedhetetlen.

Ujhelyi álláspontja szerint el kell dönteni, hogy a putyini Oroszországtól akarunk függővé válni, vagy a közös stratégia, az európai energiaunió részévé akarunk válni. „Saját magunkat áruljuk el, ha az EU-s érdekekből kifelé játszunk. Hintapolitika akkor lehetséges, ha két oldalon van mozgástér. Most úgy játszik a magyar kormányzat, hogy előre és hátra is beverjük a fejünket. Nincs most hely hintapolitikának” – állítja Ujhelyi.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.