szerző:
MLF
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Önmagához képest nagyon rosszul szerepelt a Fidesz a tapolcai időközi választáson. Miközben az egyik választókerületben a Jobbik több voksot kapott, mint tavaly októberben a „rendes” választáson, a kormánypárt elveszítette szavazói felét. A város irányítását egy éve elveszítő Fidesz hallani sem akar a Jobbikkal való együttműködésről, nem szavazza meg a polgármester javaslatait, ami közös nevezőre hozta a városban a Jobbikot és az MSZP-t. A két, egymástól igen messze álló párt lényegében koalícióra lépett Tapolcán.

Bár valósággal letarolta a Jobbik két tapolcai körzetet vasárnap, az időközi választásról szóló sajtóhírekkel ellentétben Vona Gábor pártjának nincs többsége az önkormányzatban. A Jobbik a szavazáskor a fideszes képviselők vagy az egy szem szocialista támogatására szorul. Ha viszont az MSZP-s továbbra is a Jobbikkal szavaz – ahogy eddig is tette –, a Fidesz végleg ellenzékbe szorul Tapolcán.

Az augusztus 30-i választást azért kellett megtartani, mert Rig Lajost tavasszal országgyűlési képviselővé választották, így megüresedett az önkormányzati széke (5. kerület). Ugyanakkor a szintén jobbikos polgármester, Dobó Zoltán – akit a rendes helyhatósági választáson, 2014. október 12-én képviselőnek is megválasztottak – lemondott a képviselőségről, így a 3-as számú kerületben is új voksolást kellett kiírni.

Tehát a Jobbik nem okozott meglepetést a két kerületben, hiszen az 3-ast és az 5-öst már tavaly is behúzta, amikor még sokkal népszerűbb volt a Fidesz. Viszont a jobbikos jelöltek vasárnapi győzelme az arányokat tekintve mindenképpen meglepő: Dobó egykori körzetében háromszor, Rig kerületében kétszer annyi szavazatot kapott a jobbikos jelölt, mint a Fidesz által támogatott induló. (A két jelölt formálisan nem a Fidesz színeiben indult, de helyben mindenki tudta, kiket indít a kormánypárt.)

Kisebbségben, de az MSZP-vel kijön a matek

A nagyarányú győzelem viszont nem billentette át az erőviszonyokat. Ugyanis az önkormányzat testületében 11-en szavaznak, illetve erre jön rá még a polgármester voksa. Kétségtelen, hogy Dobó jól lavírozott, amikor „átadta” a képviselői helyét egy másik jobbikosnak. Ezzel ugyanis eggyel több voksa lett a képviselőtestületben a pártjának.

Dobó Zoltán és Rig Lajos április 12-én a győzelmet ünnepli
Stiller Ákos

Csakhogy a Jobbik, ahogy eddig is, most is kisebbségben lesz. Eddig is négy önkormányzati képviselője volt az testületben, és ez a szám vasárnapot követően sem változik, hiszen olyan kerületeket nyertek meg, melyek eddig is jobbikosok voltak. A polgármesterrel együtt ez most már 5 szavazatot jelent, de a 11+1 fős testületben ez még mindig kevés.

Májusban Dobó a Jobbik mellé állította az egyik szocialista képviselőt: Lévai József lett az egyik helyettese. Ugyan az MSZP a radikális párttal való együttműködés miatt kizárta a pártból, Lévai így is vállalta az alpolgármesterséget. Ez már összesen 6 szavazatot jelent a 12-ből, de még így is szavazategyenlőség lesz. Tehát a Jobbik rászorul az egyetlen talpon maradt MSZP-s, Buzás Gyula voksára, vagy szavazásról szavazásra átállítja valamelyik fideszes képviselőt. A kormánypártnak még mindig 5 helye van a testületben, ráadásul eddig a frakció megoszthatatlannak bizonyult: nem működtek együtt a Jobbikkal.

Viszont mégiscsak könnyebbség a Jobbiknak az eddigiekhez képest a vasárnap szerzett plusz egy szavazat. Amíg Rig Lajost meg nem választották parlamenti képviselőnek, a két MSZP-s, Lévai és Buzás segítette ki a polgármestert a voksával. Rig megválasztása után még a szocialisták szavazata sem volt elég: a fideszesek vagy el sem mentek az önkormányzat ülésére vagy tartózkodtak a szavazáskor, így megbénult a városvezetés. Ha Buzás a jövőben is támogatja a Jobbik előterjesztéseit, akkor Dobó már keresztül tudja vinni a rendeleteit. Lényegében a Jobbik és az MSZP koalícióban irányítja majd a várost.

Nem kapott erőre a Fidesz

Ennek ellenére a vasárnapi győzelem figyelmeztető jel a kormánypártnak. Mint ahogy márciusban – az addigi 37 időközi voksolás eredményeit megvizsgálva – megállapítottuk: míg a közvélemény-kutatásokban a visszaesés ellenére a Fidesz megőrizte az első helyét, a választások eredményei más mutatnak. A legtöbb időközin a párt választói távol maradtak a voksolástól, a Fidesz mozgósítási ereje már a múlté.

A vasárnapi szavazás eredményeiből arra lehet következtetni, hogy ebben nem történt változás, pedig úgy tűnt, a kormánypárt kommunikációs szakemberei a bevándorlásellenes kampánnyal megállították a népszerűségesést. Ha összevetjük az augusztus 30-i eredményt a 2014. október 12-ivel, akkor azt látjuk, hogy a Fidesz támogatta jelöltekre feleannyian szavaztak, mint tavaly ősszel. Sőt, a Jobbik az 3-as kerületben most 23-mal több szavazatot kapott, mint 2014 őszén. Hasonló tendencia volt megfigyelhető a tapolcai országgyűlési időközi választáson is: a Fidesz több mint 8 ezer szavazattal kapott kevesebbet, mint 2014 áprilisában. De Veszprémben és korábban Újpesten sem sikerült mozgósítani a kormánypárt táborát.

A Jobbik egyébként fokozatosan vette be a Fidesz dunántúli bástyáját. A kormánypárt 1998 óta vezette a várost, de tavaly októberben nagy meglepetésre a jobbikos polgármester-jelölt 146 szavazattal megverte a regnáló városvezetőt, Császár Lászlót. Ez elsősorban Dobónak volt köszönhető, aki az előző ciklusban a tapolcai kórház átszervezése elleni tüntetéseket szervezte. Viszont az önkormányzati többséget ősszel nem sikerült megszerezni. A tapolcai Jobbik tovább erősödött, amikor április 12-én Rig Lajos legyőzte a fideszes jelöltet, Fenyvesi Zoltánt, majd Dobó átállította az MSZP-s Lévait. Végül most vasárnap mind a két kerületet megnyerte a párt. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!