szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két mentőorvos munkaügyi bírósághoz fordult, miután rendkívüli felmentésük indokai között szerepelt: levélben kritizáltak egy megkérdőjelezhető újraélesztési eljárást. Az RSI lényege, hogy mielőtt a beteget intubálnák, izomlazítóval relaxálják – a módszer azonban okozott már bajokat.

Rendkívüli felmentéssel elküldték az Országos Mentőrszolgálattól Darvai László és Stumpf János mentőorvosokat. Elbocsátásuk egyik indoka az volt, hogy az országos tiszti főorvosnak írt levélben bírálták a mesterséges légútbiztosítás (RSI) alkalmazását. Az ÁNTSZ a levél nyomán vizsgálni kezdte az eljárást, de ennek részleteiről nem nyilatkoztak az ügyet feltáró Népszabadságnak. A lap keddi cikke szerint az érintett orvosok felmentésük miatt munkaügyi bírósághoz fordultak.

Korábban egy szakértői jelentés is kétségbe vonta, hogy az RSI veszélytelen volna. A módszer lényege, hogy mielőtt a beteget intubálnák, izomlazítóval relaxálják, így könnyebb a csövet a légcsőbe helyezni. Csakhogy az izomlazító beadása után nyolc esetben összeomlott a beteg keringése – emiatt az OMSZ főigazgatója maga kért szakértői jelentést az eljárásról. A szakértők szerint az említett esetekben az izomlazító valószínűleg hozzájárult a keringés leállásához. Hozzátették: a nyolc esetben az alkalmazott gyógyszerek adagolása és kombinációja nem volt kellően átgondolt.

Fazekas István

A lap szerint a gyógyszerekkel kapcsolatos aggodalmat már az egészségügyi államtitkárság is oszthatja, ugyanis nyár közepén a honlapjukon szakmai vitára bocsátották "a problémás gyógyszerhasználatot" rendező javaslatot. A javaslat lényege, hogy egy rendelettel a sürgősségi orvosok szakmai kollégiumára ruháznák a felelősséget a mentőknél nem az előírások szerint használt szerek ügyében. A szakmai kollégium a lap információi szerint utólag értesült az ötletről, ami miatt egyelőre dühösek és tiltakoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!