szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csütörtök kora hajnalban zárult a menekültválságról szóló EU-csúcs, amelyen végül a tagállamok megállapodásra jutottak: meg kell erősíteni a külső határok ellenőrzését és segítséget kell nyújtani a legtöbb szíriai menekültet befogadó országoknak. Egymilliárd eurós támogatásról döntöttek, ezt az ENSZ-en keresztül juttatják Törökországnak, de kap támogatást Macedónia is. Orbán Viktor szerint a hat magyar pontból egyről nem sikerült megállapodni, de épp az lett volna a legfontosabb. Szerdán egyébként továbbra is rendíthetetlenül érkeztek a menekültek Horvátországon át, miközben nálunk már csaknem bezárult a kerítés.

Most érkezett

Görögország küldené hozzánk a menekültek többségét

A jelenlegi terv szerint 1294 menekült érkezne hozzánk, a többségük, csaknem ezer fő Görögországból.

A teljes táblázatot az Európai Bizottság sajtóadatbázisában tudja áttekinteni.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

Tusk: A legfontosabb kérdés, hogyan nyerjük vissza az ellenőrzést a külső határok fölött

A szerdai uniós csúcstalálkozón az a legsürgősebb kérdés, melyre választ kell találni, hogy a tagállamok miként nyerhetik vissza az ellenőrzést az Európai Unió külső határai fölött – jelentette ki szerdán, a csúcsértekezletet megelőzően Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

A politikus közölte, hogy rövidtávú intézkedésekre is javaslatot tesz majd az uniós állam-, illetve kormányfőknek. Úgy véli, több segítséget kell nyújtani a közel-keleti térségben lévő menekülteknek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságán és a Világélelmezési Programon keresztül, nagyobb támogatásra van szüksége Törökországnak, Libanonnak, Jordániának és a térség többi államának, valamint az unión belül a frontállamoknak is. "Ezek az intézkedések nem vetnek véget a válságnak, ezzel tisztában vagyok, de ezek szükséges lépések a helyes irányba" – hangsúlyozta a volt lengyel miniszterelnök, világossá téve, hogy a schengeni övezet jövője is kockán forog.

Újabb 1200 ember érkezett Barcsra délután

Barcsra szerda délután négy óra körül újabb menekültcsoport érkezett Horvátországból, az 1200 embert buszokkal hozták a magyar határhoz. A két országot elválasztó Dráva-hídról rendőrök kísérték le az érkezőket egy ideiglenesen kialakított pihenőhelyre, ahol a segélyszervezetektől ételt és innivalót kaptak.

Rövid időn belül a rendőrök a vasútállomásra kísérték őket, ott egy 11 kocsiból álló szerelvény várta a menekülteket, akiket valamelyik regisztrációs pontra, vagy Szentgotthárdra, vagy Hegyeshalomra visznek.

Megnyílt a legnagyobb szerb-horvát átkelő

Felhagytak a tiltakozással a teherautósofőrök a Belgrádot Zágrábbal összekötő autópályán fekvő bajakovo-batrovci határátkelőhelynél, és szerda délutántól átengedik a személyforgalmat a határon – közölte a szerb köztévé. A napok óta veszteglő kamionosok kedd késő este mindkét irányban lezárták teherautóikkal az átkelőt.

Azért háborodtak fel, mert a horvát kormány nem a teljes teherforgalom előtt nyitotta meg a hétfő éjjel lezárt, E70-es úton fekvő átkelőt, és csak azokat a járműveket engedik át, amelyek romlandó árut szállítanak. A sofőrök a két határ közötti részt állták el, így akadályozták a forgalmat mindkét irányban. A szerb oldalon már 15 kilométeres a kamionsor - közölte az RTS riportere.

Kilenc menekültet ítéltek ma el

Kilenc ítéletet hozott határzár tiltott átlépésének bűntette ügyében a Szegedi Járásbíróság. Hat vádlottat egy, hármat két évre kiutasított Magyarország területéről, a vádlottak közül négy szíriai, négy afgán, egy pakisztáni állampolgárságúnak vallotta magát. A vádlottak közül heten Kelebiánál a kerítés alatt átbújva vagy felette átmászva jutottak magyar területre, egy Mórahalomnál, egy pedig Ásotthalomnál a már korábban megrongált kerítésen jött át. (MTI)

Humanitárius folyosót akar a horvát belügyminiszter

"Ne engedjék, hogy szenvedjünk, ez az emberek megkínzása, és minden egyes országé is, ahelyett, hogy humanitárius folyosó létesülne, ami mindent megoldana" – üzente Ranko Ostojic belügyminiszter szerdán az Európai Unió Brüsszelben ülésező csúcstalálkozójának a helyszínről, a horvát sajtónak nyilatkozva.

Tusk a külső határok ellenőrzését látja a legfontosabbnak

A szerdai uniós csúcstalálkozón az a legsürgősebb kérdés, melyre választ kell találni, hogy a tagállamok hogyan nyerhetik vissza az ellenőrzést az Európai Unió külső határai fölött – jelentette ki a csúcsértekezlet előtt néhány órával Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Közölte, hogy rövid távú intézkedésekre is javaslatot tesz majd az uniós állam-, illetve kormányfőknek.

Térkép: Lengyelország az új Magyarország a menekülteknek?

Magyarország lezárása új útvonalválasztásra készteti a menekülteket. A Die Zeit újságírója tette közzé ezt az arab nyelvű térképet Kos szigetéről.

Rendőrség: Így szította a balhét Ahmed H.

A rendőrség szerint nem hét, hanem kilenc útlevelet találtak Ahmed H.-nál. A férfi a gyanú szerint beszédeket tartott a röszkei átkelőnél, megpróbálva irányítani a rendőrökkel szemben fenyegetően fellépő tömeget. A kapu kidöntése után magyar területen is folytatta a bujtogatást – közölte az ORFK.

Letöltendőre ítéltek egy magyar embercsempészt

A Mosonmagyaróvári Járási Ügyészség gyorsított eljárásban bíróság elé állított egy magyar férfit, aki hétfőn hajnali 2 óra körül Budapesten 5 iraki állampolgárt vett fel, hogy Bécsbe szállítsa őket. Az embercsempészést fejenként 550 euró, azaz összesen mintegy 825 ezer forint ellenében vállalta.

Az elkövetőt a járőrök Mosonmagyaróvár közelében tetten érték.

A bíróság a büntetett előéletű férfit – az ügyészi indítvánnyal egyezően – bűnösnek mondta ki minősített embercsempészésben. Emiatt 3 év 6 hónap börtönbüntetésre, valamint 4 év közügyektől eltiltásra ítélték.

Az ítélet ellen a vádlott és védője fellebbezett. A vádlott az ügy végét előzetesben várja meg.

1 2 3 4 5 6 7 8
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!