szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több szakorvos és osztályvezető is felmondott a fővárosi Szent Imre Kórházban, emiatt veszélyben érzik az ellátás biztonságát a kórház alkalmazottai. A kórház vezetése közleményben árnyalja a kialakult helyzetet, szerintük nincs veszélyben a betegek ellátása és minden szükséges operációt elvégeznek.

A Szent Imre Kórház osztályvezetői pozícióját hagyta el november 1-i felmondásával Fejér Csaba altatóorvos, később még öten szintén benyújtották felmondásukat és áthelyezési kérelmüket. Az előzetes hírek szerint nyolc orvosból hat távozott az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályról, a kórház közleménye szerint azonban kineveztek egy megbízott vezetőt, valamint a valóságban 15 szakorvos jelenleg is elvégzi a feladatokat – eredetileg 20 orvossal működhetne az osztály. A korábbi információk szerint külsősökkel oldják meg a kialakult helyzetet, erre nem tért ki a közlemény, azaz meglehet, hogy a 15 orvos nem teljes állásban dolgozik. A vezető főorvos pozíciójára pályázatot írtak ki, ennek beadási határideje december 11-én jár le. Eszerint leghamarabb 2016. január 1-től lehet új osztályvezető az aneszteziológián. A hvg.hu-nak nyilatkozó, más kórházban dolgozó forrásunk szerint a tömeges felmondás azt "az érzést kelti, hogy semmiképpen se menjünk oda dolgozni".

Aneszteziológusokból Európa-szerte hiány van, a fővárosi kórházban a közlemény szerint az aneszteziológus szakorvosok jövedelme általánosan magasabb a kórházi orvosok átlagjövedelménél, idén ősszel emelték meg bruttó 878 000 forintról 980 000 Ft-ra. A kórház átlagot vont az osztályvezető és a többi szakorvos jövedelmében – azaz ennél alacsonyabb a bruttó kereset, az átlagot az osztályvezető húzza fel.

A kórház szerint novemberben sem maradtak el a műtétek, a várólisták átlagos hossza sem nőtt – ez nem zárja ki, hogy egyes osztályokon átszervezték a műtétek beosztását. Korábbi hírünk szerint más kórházakba is átütemeztek műtéteket, a nem túl akut eseteket az általunk kérdezett szakorvos szerint már más intézménybe irányítják, de egy akutnak is csak februárra tudnak időpontot adni. A helyzetet forrásunk úgy jellemezte: "katasztrófa". A kórház vezetése szerint januárra pótolhatják az orvoshiányt, a kitűzött műtétek nem maradnak el. Hangsúlyozták, hogy a kórház várólistái egyébként fővárosi összehasonlításban a legrövidebbek közé tartoznak. A közleményt azzal zárják, hogy a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház mára Budapest legjobb kórházai közé tartozik, orvosszakmailag és gazdaságilag is stabil intézmény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!