szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyértelmű, hogy a magyar miniszterelnök idejének nagy részét már nem a hazai politika, hanem a brüsszeli helyezkedés tölti ki – értett egyet a Heti Válasznak adott interjúban Török Gábor és Mráz Ágoston Sámuel, politikai elemzők. Orbán régi vágya, hogy távlati kérdésekkel foglalkozhasson, míg valaki viszi az operatív ügyeket, és úgy tűnik, a Lázár–Rogán duóban meg is találta "a két jobbkezet". Akkor lehet majd baj, ha Orbánnak felelős államférfiként kell megnyilvánulnia egy nemzetközi konfliktusban, például a török-orosz kérdésben – figyelmeztet Török, aki szerint "isten óvjon minket egy ilyen konfliktustól".

Páros interjút adott a csütörtöki Heti Válasznak Török Gábor politikai elemző és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont elemzője. A cikkben az európai politika nagy arcai közé sorolták Orbán Viktor miniszterelnököt, akit a riporter "a másik tábor vezéregyéniségeként", Angela Merkel német kancellár ellenlábasaként hozott be a beszélgetésbe.

Török Gábor
Fülöp Máté

Török Gábor szerint a miniszterelnök Politicónak adott interjújából egyértelműen látszik, hogy "energiái nagy részét már az uniós hadállások kiépítésére és megerősítésére fordítja; ugyanakkor az, hogy egyre inkább brüsszeli pályán focizik, azt is jelenti, hogy sokkal nagyobb lett a meccs tétje" – fogalmazott. Míg korábban az volt a legfőbb szervezőelv, hogy mi tetszik a magyar választóknak, most láthatóan nem ez a legfontosabb kérdés, ezzel már Lázár János Miniszterelnökség-vezetőnek és Rogán Antalnak, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének kell foglalkoznia. Orbán idejének nagy részét már nem a hazai ügyekkel tölti.

Mráz Ágoston Sámuel
Stiller Ákos

Mráz Ágoston Sámuel ezt azzal egészítette ki, a kormányfőnek régi vágya volt, hogy neki ne kelljen operatív ügyekkel foglalkoznia, hanem "szabadon szárnyalhasson". Úgy látszik, "nem Lázárban, hanem a Lázár–Rogán duóban találta meg 'a két jobbkezet'".

Török szerint a nemzetközi színtéren politizálóknak "gyorsan és felelősen kell reagálniuk", ha előáll egy olyan kényes helyzet, mint az orosz-török konfliktus, (amit az váltott ki, hogy a múlt héten egy török F-16-os kilőtt egy légterét megsértő orosz harci gépet).

"Ehhez a nagyságrendhez már kevés a habonyi logika, itt távlatos gondolkodásra, államférfiúi erényekre van szükség"

– mondta az elemző, aki szerint itt már nem az a fontos, hogy ki tudja tematizálni az európai közéletet, ki nyeri a taktikai csatákat, hanem hogy ki képviseli a nemzeti érdekeket. "Az európai politikában állandósult a rendkívüli állapot", éles helyzetben pedig a melléfogás esélye is nagyobb Török Gábor szerint. Mráz hozzátette, hogy válságban nagyobb a kereslet erőskezű vezetőkre, "ez pedig ismerős, testhezálló szerep" Orbán számára.

Török Gábor felidézte, hogy Orbán négy fontos igazodási pontot nevezett meg: Németországot, Törökországot, Oroszországot és Kínát. Ám megeshet, hogy NATO-tagként majd választanunk kell Törökország és Oroszország között – mondta az elemző. "Isten óvjon minket egy ilyen konfliktustól!" – tette hozzá.

Az interjúban szó volt arról is, hogy Orbán Viktor európai terveihez két uniós nagyhatalomban, a David Cameron-féle Nagy-Britanniában és Lengyelországban találhat szövetségesre. Emellett Mráz szerint az újrázó szlovák miniszterelnök, Robert Fico maradhat "a magyar miniszterelnök stabil, hosszú távú szövetségese".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!