szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Polgári célokat szolgáló kifutópályát építenek a kecskeméti katonai repülőtérre - jelentette be kedden Orbán Viktor miniszterelnök, miután megállapodott a város polgármesterével. További fejlesztési terveket is felvázolt: elővárosi vasútrendszert alakítanak ki Kecskeméten, befejezik a körgyűrűt, új iskolai épületet húznak fel, 3 milliárdot adnak a Városháza felújítására.

Orbán Viktor miniszterelnök és Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere közös sajtótájékoztatót tartott kedden a Modern Városok Programról.

A kormány.hu-n élőben sugárzott közvetítés szerint Orbánék a helyszínen írták alá a Modern Városok megállapodást, ami a polgármester megállapítása szerint igen jól sikerült. Az ehhez szükséges egyeztetések miatt egy órát csúszott is a sajtótájékoztató.

Orbán Viktor külön köszöntötte a katolikus és a református egyház képviselőit, valamint régi piacos ismerőseit. "Ha akarnánk, sem tudnánk eltitkolni, hogy Kecskemét mindig is a konzervatív, keresztény, polgári, nemzeti alapokon álló erőket támogatta", akkor is, amikor nem jól futott a szekér az előbb említett erőknek. Adjonisten-fogadjisten alapon ezért a kormány is támogatja a kecskemétieket, akik egyébként is "szép kövér adóforintokat" fizetnek be a költségvetésbe – mondta Orbán.

Orbán Viktor és Pataki Klaudia kecskeméti polgármester
Kormany.hu

Megemlítette, hogy az elmúlt 5 évben a városról a kormány levett 16,7 milliárd forintnyi adósságot. Az összes fejlesztési forrást beleszámítva 100 milliárd forintnyi fejlesztési lehetőséget biztosítottak Kecskemétnek. A történelemben még ilyen fejlesztési lehetőség nem volt a város számára – mondta.

"Jól kiköltekeztél, fiam" – a kecskeméti fejlesztések

Orbán utalt rá, hogy a polgármester kemény tárgyalópartner volt, amikor a fejlesztésekről egyeztettek, annyira, hogy Orbán Viktor anyja most azt mondaná, "jól kiköltekeztél, fiam". A 110 ezres városból 130 ezres város lesz a következő 10 évben, ami majd összekapcsolódik Szolnokkal, Cegléddel és Dunaújvárossal – vázolta fel a jövőképet a kormányfő.

– 25 milliárd forintot adnak Kecskemétnek, hogy létrehozzon egy gazdaságfejlesztési alapot, munkacíme: Kecskemét Fejlődéséért Alap. Visszatérítendő forrásokra lehet pályázni ebből az alapból, a pénz egy részét Kecskemét városa felügyeli.

– Építenek egy polgári kifutópályát a katonai repülőtérhez.

– Megállapodtak róla, hogy a folyamatos áramszolgáltatáshoz szükséges hálózati fejlesztést végrehajtsák.

– Megállapodtak a város körüli körgyűrű befejezéséről, ez nagyjából 18 milliárd forintba kerül majd.

– A bekötőutat négysávossá bővítik.

– Egyetemi kutatóközpontot hoznak létre, erről egyelőre csak szándéknyilatkozatot tettek, részletek nincsenek.

– Vasútfejlesztésről is megállapodtak: rendbe teszik a főpályaudvart, mellette p+r parkolót létesítenek. Feállítottak egy kormány–MÁV–Kecskemét összetételű bizottságot, hogy megbeszéljék, miként lehet kialakítani egy elővárosi vasúti rendszert Kecskeméten, ahová 280 ezren járnak be dolgozni. Ez annyira sokba kerül, hogy Orbán Viktor nem is merte elmondani.

– A Kodály Intézettel kapcsolatban is fejlesztésekről állapodtak meg: új koncerttermet, tantermeket, stúdiókat építenek 3 milliárd forintból. A duális képzésben részt vevő szakközépiskolának új épületet húznak fel.

– A Városháza felújítására 3 milliárd forintot adnak Kecskemétnek. (Ezt a bejelentést nagy vastaps fogadta.)

Tíz év alatt megduplázták a helyiadó-bevételt

A polgármester elmondta, hogy az elmúlt tíz évben megduplázták Kecskeméten a helyiadó-bevételt, ami ma már tízmilliárd forintot jelent. Eközben 20 százalékkal csökkentették az adó mértékét, ezzel 10 milliárdot hagytak a vállalkozásoknál Pataki Klaudia megfogalmazása szerint.

A polgármester az eredmények közé sorolta, hogy teljesen új járműipari központot alakítottak ki, amelyre erős beszállítói hálózat épül, ami nagyban hozzájárult a térség fejlődéséhez. Július 1-jétől Kecskemétnek egyeteme is lesz, ami meghatározza majd a város következő tíz évét – tette hozzá.

Infrastrukturálisan ugyanakkor van még hová fejleszteni, bár az északi elkerülő utat "a miniszterelnök úrnak és a kormánynak" köszönheti a város. A körgyűrűt azonban be kell fejezni, és a vasúti közlekedés is fejlesztésre szorul. Pataki Klaudia szerint annyira jó az elhelyezkedése a városnak, hogy az M8-as megépítésével további régiókat húzhatnak magukkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!