Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Das ist die Wunderwaffe, mein Kind – mondták feltartott kézzel a német katonák 1944 végén, mikor a fiatal magyar bakák kérdezték, hol van Hitler csodafegyvere. Ennél kicsit kevésbé defetista ötletekkel álltak elő vezető ellenzéki politikusok, mikor arról kérdeztük őket, mi lesz az új csodafegyver, mellyel pártjuk meghátrálásra kényszeríti a kormányt most, hogy a boltzár dobbantóját kihúzta alóluk a kormány. Az MSZP nyert, de tovább harcol, az LMP vidékről gyűjt muníciót, a DK pedig titkolózik.

A kormány nyert, mert kihúzta az ellenzék alól a szőnyeget. A Fidesz nyert, mert a boltzár kivitelezése sikeres volt, csak az emberekkel nem sikerült ezt megértetni. A KDNP nyert, mert ők csak ötletet adtak, a kivitelezés már nem az ő asztaluk. Az összes ellenzéki párt is nyert, ha azt nézzük, hogy a kormány egy intézkedését ellene tudták fordítani.  

A kormány ugyan visszaszerezte másfél éve elvesztett támogatottságát menekültügyi politikájával, de az utóbbi hónapokban folyamatos defenzívában van nemcsak a boltzár, hanem az oktatás, az egészségügy, Habony Árpád, Mészáros Lőrinc, a TV2 átszabása ügyében is, hogy csak a legfontosabbakat említsük, és ez már a legutóbbi közvélemény-kutatásokban is látszik. Nagy kérdés, hogy a boltzár szélsebes kilövése után marad-e olyan téma az ellenzék kezében, amellyel ahhoz hasonlóan meghátrálásra kényszeríthetik a kormányzatot. Arra, hogy van-e már csodafegyverük, eltérő válaszokat adtak.

Gyurcsány: Van, de nem mondom meg 

A Demokratikus Koalíció elnöke, Gyurcsány Ferenc a hvg.hu-nak csak a műveleti területeket vázolta fel: oktatás és egészségügy. A haditervről részleteket azonban nem árult el, de több civil kezdeményezést, sőt a konkurencia által felkarolt ügyeket is említett, mint pozitív példákat. Ilyen a Pukli-féle tanárlázadás és a sztrájk, a Sándor Máriához köthető tiltakozás az egészségügy alulfinanszírozottságának ügyében, de nem elhanyagolható Gyurcsány Ferenc szerint Juhász Péter (Együtt) és Hadházy Ákos (LMP) tényfeltáró tevékenysége sem a korrupciós ügyekkel kapcsolatban. A pártelnök egyértelmű győzelemként értékelte a boltzár eltörlését, amelyben szerinte prominens szerepet vitt Nyakó István szocialista politikus.

Fazekas István

A fentiekből látszik, hogy a kormány csak az erő nyelvét érti, amit “vereségszagú” témákban kell felhasználni – mondta. A korrupció elleni küzdelem is fontos, de az emberek mindennapjait érintő primér problémák elsősorban az oktatás- és az egészségügy területéről érkeznek, mert itt a legrosszabb a kormány teljesítménye. A DK elnöke arra a kérdésre, hogy az új fegyvert mikor vetik be, azt mondta, erre heteken belül sor kerül majd, mert az ellenzék nem mehet el nyári szünetre nagyobb muníció nélkül.

MSZP: A csatát megnyertük, de folytatjuk

A szocialisták szintén győzelemként élték meg a boltzár eltörlését, ennek ellenére az MSZP előremenekül, és elkezdi az aláírások gyűjtését a vasárnapi boltzár elleni népszavazáshoz is. Ez érthető, mivel a háromigenes népszavazás másik két kérdése, az állami vezetői bélplafon és az állami földek eladása elleni kérdések nem tűnnek annyira acélosnak, hogy önmagukban mozgósító erővel bírjanak.

Tóbiás József szerint az elmúlt 72 óra bizonyítja, hogy a Fidesz nem tett le arról, hogy ismét bevezesse az intézkedést más formában. A hvg.hu-nak a szocialista párt elnöke azt mondja, "1001 ügyet tud mondani", ami pillanatok alatt szimbolikus üggyé válhat. Ilyen lehet akár a fejlesztési pénzek elosztása, vagy a Magyar Nemzeti Bank pénzosztogatásának kérdése. A párt erőforrásait azonban most egyértelműen a boltbezárás második felvonása fogja lekötni. Tóbiás szerint az ő fegyverük most az, hogy a háromigenes népszavazáshoz összegyűjtik a megfelelő számú aláírást. A legjobb támadási pozíció azonban a pártelnök szavai alapján az a pont, ahol a társadalmi akarat és az ellenzéki politika találkozik.

Juhász: Meg kell mutatni, honnan hiányzik az ellopott pénz

A csodafegyverekben nem, a szisztematikus munkában hiszek – mondja Juhász Péter, az Együtt alelnöke. Szerinte a korrupciós ügyek fontosak, de Gyurcsányhoz hasonlóan ő is úgy látja, hogy igazán azzal szólíthatók meg az emberek, amivel a mindennapjaik során találkoznak, márpedig az oktatás és az egészségügy problémái pontosan megmutatják számukra, hogy honnan hiányzik a kormánypártok által ellopott pénz.

Fazekas István

Az ellenzéki pártok dolga, hogy a korrupciós ügyeket, amelyeket a civilek feldobnak, végigvigyék az igazságszolgáltatásig – mondja a belvárosi ingatlanügyeket, és Orbán Viktor környezetének meggazdagodását is firtató Juhász. Ez azonban a felháborodást növeli csak, mellette pozitív üzenetet, megoldási javaslatot is fel kell mutatniuk. Azt mondja, a civil tiltakozásokra ugyan nem szabad rátelepedniük a pártoknak, de ha az elégedetlenség nő, akkor kell oktatási és egészségügyi programmal előállniuk.

Jávor: Üthet nagyot a paksi ügy is

A paksi beruházás és az uniós csalásellenes hivatal, az OLAF felderített ügyeit a nyilvánosság elé vivő Jávor Benedek (a Párbeszéd Magyarországért európai parlamenti képviselője) szerint mindkét szálon lehet annyi potenciál, hogy kellemetlen helyzetbe hozza a kormányt. Paks ügyében még akkor is szembesülhet a közvélemény azzal, hogy súlyos százmilliárdokkal lesz ráfizetéses a projekt, ha végül az Európai Bizottsággal alkudozva sikerül megegyezni, ha pedig netán kötelező tendert íratnak ki az eddig kizárólag az oroszoknak adott üzletben, akkor olyan mértékben növelheti a költségeket, hogy lehetetlen helyzetbe hozhatja a kormányt.

Az uniós pénzek felhasználását ellenőrző OLAF hiába hoz elő újabb korrupciós ügyeket, a társadalom eleve úgy tekint erre a garnitúrára, hogy lopnak, ahol tudnak – mondja Jávor Benedek, ám szerinte a miniszterelnök számára az is veszélyt jelenthet, ha a csalásellenes hivatal által a miniszterelnök vejének – ma már lepasszolt – érdekeltségei miatt magával Tiborcz Istvánnal szemben indítanak idehaza eljárást. A politikus szerint ez akkor is elkerülhetetlen lesz, ha a magyar ügyészség egy darabig hátráltatja az OLAF által boncolgatott ügyeket.

LMP: Vidéken rejtőzik a csodafegyver

Sallai R. Benedek szívügyét, a földprivatizációt említette volna legszívesebben az arzenál büszkeségeként, de a támadási potenciált némileg rontja, hogy ez jóval kevesebb embert érint és érdekel közvetlenül, mint a boltbezárás. Annak ellenére, hogy az elutasítottsága a szavazóhajlandóságú választók körében legalább olyan magas, mint az utóbbinak. Az oktatást és az egészségügyet nevezte ő is a legerősebb ügyeknek, de konkrétumokat nem említett.

MTI / Bruzák Noémi

Az LMP-t talán az különbözteti meg a DK-tól, hogy Sallai szerint náluk ez a páros a vidék ügyével alkot tökéletes triumvirátust. Itt a vidéki közutak állapota, a fejlesztési források lenyúlása rejtett tartalékokat jelent, de szerinte a kormány kifogta a boltzár eltörléssel az ellenzék vitorlájából a szelet. Az ellenzéki pártok mozgósító képessége szerény, ez pedig objektív korlát marad. Az LMP földpolitikusa azonban nem csügged, a földprivatizáció a népszavazási kérdések egyike, minden remény megvan rá, hogy az ügyben népszavazás döntsön, ez pedig nekik is sikert jelent majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!