Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Csak az iratismertetés három napon keresztül tart majd a most kezdődő Quaestor-perben, amelyben tizenegy embert azzal vádolnak, hogy több mint 70 milliárd forintnyi értékben sikkasztást és bűnszövetkezetben csalást követtek el. A fővádlott Tarsoly Csaba nem engedte magát fotózni.

A fővárosi Markó utcában legalább ötven tüntető állt, innen is egyértelmű volt, hogy merre van a Fővárosi Törvényszék, ahol kedden tartják a Quaestor-ügy első tárgyalását. A tárgyaló bejárata előtt is összegyűlt sértettek egy csoportja, közülük legalább harmincan a tárgyalóterembe is bejutottak az országos sajtó túlnyomó részének képviselőivel együtt.

A volt Quaestor-vezér Tarsoly Csaba sem járult hozzá, hogy fotózzák
Stiller Ákos

A tárgyaláson óriási a tömeg, a teljes magyar sajtó jelen van. A bírónő a tárgyalás elején elmondta, nagyon hosszú tárgyalásra lehet számítani, ezért a hőségriadóra tekintettel több szünetet tartanak, ventilátorokat állítottak be, vizet is hoztak, de még az ügyvédek is levehetik a talárjaikat, ha túl melegük lenne. Három napon keresztül fog tartani csak az iratismertetés.

A bírónő először ismertette „a történet kronológiáját”. 2016. február 5-én 5458 rendbeli cselekménnyel vádolnak 11 vádlottat. A vádbeli cselekmények elkövetési értéke mintegy 77 milliárd forint, az ügynek több mint harmincezer sértettje van. Csak a szakértői vélemények 48 kötetet tesznek ki, a nyomozati anyag pedig több mint százezer oldal. A vádpontok többek között sikkasztás és bűnszervezetben elkövetett csalás. 2016. május 27-én érkezett a hiánypótlás a főügyészségtől a bíróságnak, amik kiegészítéseket tartalmaztak a vádhoz.

Károsultak is bejutottak a terembe, mellettük jobbra Horváth András, az áfacsalásokat leleplező volt NAV-alkalmazott
Stiller Ákos

Tarsoly és több másik vádlott védelme is panasszal élt, mert szerintük az iratok megtekintéséhez szükséges körülmények nem adottak a BV-intézetben – számolt be a bírónő.

Több sértett polgárjogi igényű kártérítésért indított peres eljárást, köztük egy idősek otthona is. A vádhatóság az 50 millió forint felett kárt szenvedettek ügyeivel foglalkozik az ügy keretein belül érdemben. 

Tarsoly felesége - aki a másodrendű vádlott - továbbra is háziőrizetben maradhat, de ennek feloldását is kérték többek közt beteg szüleinek látogatása, fogorvosi kezelések és a gyerek szállítása miatt. Ezt elutasították.

Megtartotta saját védőbeszédét Tarsoly Csaba

Hetven perccel a tárgyalás megkezdése után elkezdődik maga a tárgyalás is. Az egyik védő szerint a tárgyalást nem lehet megkezdni, mert az iratok egy részéhez, lehetetlen hozzáférni, hiszen a 2,5 millió pdf fájl átlapozása egy adat 1 másodperces keresésével is napi 8 órában 5 hónapig tartana. A védő szerint képtelenség, hogy ha senki nem is olvasta a teljes anyagot, hogyan emelhetnek vádat. Szerinte bármely laikus számára nyilvánosságra kell hozni az adatokat, akár a védők, akár a vádlottak számára. A több millió oldalnyi bizonyítékon keresztül kidolgozott védelem hiányában a védők a vádlottak védelmében korlátozva vannak – állította a védő. A védő javasolta, hogy a szakértők először arról beszéljenek, hogyan lehetséges a több millió oldal feldolgozása. A vádlottak szerinte több millió oldalnyi bizonyítékhoz nem férnek hozzá.
 
Ezután az egyik sértett felháborodottan bekiabált, hogy miért csak a vádlottaknak vannak jogai. A bírónő azt mondta, megérti az indulatait, de arra kérte, hogy tartsa tiszteletben a törvényszék munkáját és szíveskedjen csöndben maradni. Az ügyész szerint a tárgyalás megkezdésének nincs akadálya, mert a bizonyítékokat a bíróság rendelkezésére bocsájtotta az ügyészség. Szerinte az adatmennyiség a vádlotti felkészülésnek nem akadálya.
 
Tarsoly Csaba is szót kért. Azt mondta a háta mögött olyan párbeszéd zajlik az újságírók között, mintha egy piacon lennénk és így nem hallja tisztán a bírónő szavait, pedig csak erre akar figyelni. Aztán lényegében megtartotta saját védőbeszédét. Mocsokáradat zajlik ellenem - mondta. Arra panaszkodott, hogy a börtönben a hetedik emeleten lakik, de a nyolcadikon van a számítógép, ami egy 2003-as gép, mindössze 80 gigabájtos merevlemezzel szemben a több terabájtnyi anyaggal. Ezzel szinte lehetetlen feldolgozni az adatokat. Nincs lehetőség nyomtatásra, csak 30 nappal később.

“Számítástechnikailag én vagyok a vádlott hölgyek-urak között a legképzetlenebb”, tehát “Elővettem a kockásfüzetemet, mint Galambos Lajos”  “Ne egy kockásfüzetből kelljen számítgatnom a Quaestor-csoport 25 évét” - tette hozzá felháborodottan Tarsoly, aki azt is elmondta, soha nem bújt el a felelősség elől. Szerinte az ártatlanság vélelme őt is megilleti.
 
Ezután máris elkezdődött az első szünet, amely után a vádat ismertették. Az ügyész szerint több esetben visszadátumozások történtek a Quaestor számítástechnikai rendszerében Tarsoly Csaba utasítására. A valóságban nem létező kötvények értékesítése mellett folytatták az ügyfélvagyon jogtalan eltulajdonítását, emiatt a hiány egyre nőtt. A technikai számlát titkosították a legmagasabb szinten. Az ügyfélvagyon hiánya hamarosan meghaladta a 15 milliárd forintot. Számítástechnikai úton elállított nem létező kötvények értéke közel 19 milliárd forint volt, míg az engedélyezetteké 15 miiliárd forint.

A kötvényállomány kamata és a hozam miatt évről-évre további évi 4 milliárd forintnyit kötelezettségteljesítés vált lehetetlenné, vagyis ezt nem tudták volna kifizetni, ha a befektetők igénylik - állítja az ügyészség. Egy idő után világossá vált, hogy már akkor sem tudnák kifizetni a nagyobb befektetők igényeit, amikor a futamidő lejár. Olyan ingatlanrészvényeket is értékesítettek, amelyek csak a Quaestor rendszerében léteztek. Kötvényprogramokból tervezték biztosítani a további működést és a kifizetéseket.

Azt már ekkor látták az ügyész szerint, hogy a lejáró kötvények tőkeösszegét és a kamatokat sem tudják kifizetni, ezért az ügyfelek megtévesztésére egyre több részvényt kell majd értékesíteni. A Hrurira Kft.-t már kifejezetten az évekig tartó csalás céljából hozták létre Tarsolyék az ügyész szerint. A VIP vezetőkkel Tarsoly tárgyalt. Az ügyész azt is megemlítette, hogy Tarsoly karizmatikus, ellentmondást nem tűrő főnök volt, aki az ügyfelek befektetett pénzét sajátjaként kezelte.

A tárgyalás pontban délután 3 órakor ért véget, ahogy azt a bírónő előzetesen is jelezte, többször is a hőségriadóra hivatkozva. A teremben valóban 35-38 fok körüli hőmérséklet volt, magas páratartalommal, amit a tömeg jelenléte tovább emelt. A tárgyalóban mindössze két kis teljesítményű ventillátor működött, mindkettő a vádlottakra irányítva. Igazából meglepő, hogy senki nem lett rosszul, főleg, hogy Tarsoly Csaba korábban a sajtóban megjelent képekhez képest annyi lefogyott, megismerni sem volt könnyű. A keddi tárgyalás csak az első volt abból a három tárgyalási napból, melyek során a héten minden nap a vádiratot fogják ismertetni. A Tarsoly-per valószínűleg minden idők legnagyobb nyomozati adatanyagával rendelkező ügye. Csak a vádirat 2500 oldal, 5458 rendbeli csalás és sikkasztás a vád, csak pdf szöveges fájlból 2,5 millió tartozik a bizonyítékokhoz, a nyomozati anyag több százezer oldal, és több terabájtnyi lefoglalt adathordozót is vizsgáltak. Kérdés, hogy ha eleve ennyire áttekinthetetlenül nagy a felhalmozott bizonyítékok és nyomozati anyagok terjedelme, vajon tényleg úgy születik-e ítélet, hogy annak minden része tüzetes vizsgálat alá esik. A következő tárgyalás szerdán, a rákövetkező pedig csütörtökön lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!