Tetszett a cikk?

Más helyszíneket javasol több tervezett olimpiai helyszínnek egy Tarlós István és helyettese, Szeneczey Balázs által jegyzett javaslat, amelyet a jövő héten fogadhat el a Fővárosi Közgyűlés.

Módosulna például a mountain bike-versenyek helyszíne, azokat a Testvérhegy helyett a Hármashatár-hegyen rendeznék meg. Az ökölvívótornát a Hungexpo helyett az Óbudai-szigetre vinnék, s a környéken épülne fel a pályakerékpár-versenyeknek helyet adó velodrom is. Az evezősversenyek Szeged helyett az Olimpiai park területén lennének.

Az új javaslat szerint Székesfehérvár kikerülne az olimpiai helyszínek sorából, így vidéken csak Szegeden (kajak-kenu), Debrecenben (kosár- és röplabda) és Győrben (kézi- és kosárlabda) tartanának sporteseményeket.

A Világgazdaság azt írja, hogy Budapesten a Csepel-sziget bejárata előtt épülne fel az 50 ezres atlétikai stadion, és az olimpiai falu is ezen a környéken lehet. Annak közvetlen közelében építenék fel a Budapest Teniszközpontot, valamint a 12 500 férőhelyes Olimpiai Arénát.

A másik fontos központ a 68 ezer férőhelyes új Puskás Ferenc Stadion és környéke lenne, de bevinnék az eseményeket a Papp László Sportarénába – amely a nyitó- és záróünnepségnek is otthont adna –, valamint a SYMA rendezvényközpontba is, ahol egy új tízezer fős csarnok készülhet.

Újdonság az is, hogy a Bozsik Stadionban is tartanának labdarúgó-mérkőzéseket – a Puskás és a Groupama Aréna mellett.

A vízilabdatornát – folytatja a VG – a Hajós Alfréd uszodában bonyolítanák, de a döntőket az új terv a Dagályba tenné át. A Városligetben 12 ezres strandröplabda-központot építenének fel, szintén úgy, hogy az olimpia után lebontanák. A Népligetben egy új aréna, valamint egy tízezres gyeplabdaközpont lehet.

Változna a korábbi elképzelésekhez képest a sajtóközpont tervezett helyszíne is. Eredetileg négy médiafalu lett volna a városban, de a szálláslehetőségek további vizsgálata alapján hármat elegendőnek tartanak. A Gubacsi úti médiafalu nem épülne meg, a sajtó- és közvetítőközpontot pedig a Hungexpo területén alakítanák ki, mondván: a csarnokok az olimpia után rendezvény- és konferenciapavilonokként hasznosíthatók.

A javasolt módosítások a nemzetközi sportszövetségekkel való egyeztetés után születtek, és az indoklás szerint gazdaságosabbá tehetik a játékok megrendezését. Ez még mindig nem a végleges terv, az még a pályázat harmadik szakaszában a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal és a sportszövetségekkel történő további egyeztetés nyomán is változhat. A végleges dokumentumot előreláthatóan 2017 januárjában mutatják be a Fővárosi Közgyűlésnek.

A testület január 27-én fogadta el a helyszínkiválasztási javaslatot. A tervezett olimpiai helyszín két térségből és ezeken belül hét klaszterből áll. A Duna térség az Olimpiai park (a Kvassay-zsilip térsége), a Margitsziget és az Óbudai-sziget klaszterből áll. Az úgynevezett városfejlesztési térséget pedig a Hősök tere, a Puskás, a Vásárközpont és a Népliget nevű klaszter alkotja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!