szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy hódmezővásárhelyi rezidens érdeklődött az Országos Epidemiológiai Központ vezetőjénél, hogy mit kívánnak tenni a veszélyeztetett egészségügyi dolgozók védelméért. A válasz szerint egyelőre még csak a fertőzött kórházakra koncentrálnak.

Bár több Makóról érkezett beteget is kezelnek, a hódmezővásárhelyi kórház dolgozói sem védőfelszerelést, sem oltást nem kaptak kanyaró ellen, pedig ezt a tiszti főorvos szükségesnek nevezte – írja a Délmagyar az intézmény sebészeti osztályának rezidensének, Sipka Balázsnak a levelére hivatkozva, amelyet Oroszi Beatrixnek, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgatójának írt.

Sipka, aki a Rezidensek és Szakorvosok Szövetségének alelnöke a levélben arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a kanyaróval érintett makói kórházból többek között a hódmezővásárhelyi kórházba irányítják a betegellátást, a vásárhelyiek nem kaptak még kanyaró elleni védőoltást, csak orr-száj maszkokkal, látogatási tilalommal és az alapvető higiénés szabályok betartásával védekeznek a fertőzéstől.

A hódmezővásárhelyi kórházban regisztrált fertőzés eddig nem történt, de a rezidens a levelében felidézte, hogy az országos tiszti főorvos korábban azt mondta, hogy veszélyeztetettek azok az egészségügyi dolgozók, akik Romániából érkező, potenciálisan kanyarós betegeket látnak el. Közülük azokat, akik 1969 és 1989 között születtek, és akik oltási dokumentációval nem tudják igazolni a két MMR oltás meglétét, a jelenlegi járványügyi helyzetben, a Romániával határos megyékben MMR oltásban szükséges részesíteni. A gyakorlatban ez azonban nem történt meg.

Válaszában Oroszi Beatrix azt írta, jelenleg a járvány egy egészségügyi intézményt érint, ezen kívül Csongrád megyéből péntek délig még két kanyarógyanús esetet jelentettek, akiknél a laboratóriumi vizsgálat megerősítette a kanyaró diagnózisát, vagyis a megyében területi járvány nincs.

A főigazgató azt is hangsúlyozta, hogy igazolt kanyarós esetet eddig csak Makóról és Szegedről jelentettek. "Jelen helyzetben az elsődleges dolgunk a járvány helyben történő elfojtása, a kanyarós betegek környezetének védelme, tehát az azonnali, közvetlen veszélynek kitettek védelme, a területi járvány kialakulásának megelőzése. A következő lépés a fontossági sorrendben az önhöz hasonló helyzetben lévő egészségügyi dolgozók védelmének megerősítése. Már készülnek a tervek az önök védettségének megerősítésére, erről reményeim szerint rövid időn belül hivatalos tájékoztatást fognak kapni" – írta Oroszi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

11 megyéből jelentettek kanyarógyanús betegeket, de nincs országos járványra utaló jel

Tizenegy magyar megyében jelentettek kanyarógyanús betegeket, őket kivizsgálják. Azonosították a makói fertőzést okozó román férfit, a kórház ápoltját. Hét kanyarós magyar beteg úgy lett kanyarós a 13-ból, hogy kettős oltást kapott, tehát elvileg védett - ennek okát vizsgálják. Magyarországon a népesség 98 százaléka védett a kanyaró ellen, de így is vannak, lehetnek kanyarós megbetegedések. Romániában még hónapokig tarthat a járvány. A legveszélyeztetettebbek a 15 hónap alattiak, a védőoltást még nem kapott, illetve a kanyarón át nem esettek, valamint az oltatlan várandós anyák. A terhes anyák fokozottan kell ügyeljenek, ők ugyanis oltást sem kaphatnak, a betegség pedig akár abortuszt vagy koraszülést is okozhat. Hétfőtől mindenhol elérhető lesz az oltóanyag a patikákban.