szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A TASZ szerint kormány a kritikus hangokat akarja elhallgattatni, amúgy nem idegen érdekek, hanem a magyar emberek érdekében dolgozik. A Helsinki szerint, ha a tervezetből törvény lesz, után egyáltalán nem lesz átláthatóbb a civilek gazdálkodása.

Reagált a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a médiában megjelent civiltörvény-tervezetre. A tervezettel a kormány célja az, hogy "egyes civil szervezeteket nemzetellenes érdekeket szolgáló ügynökökként bélyegezzen meg", áll a közleményben. Ebben semmi új nincs, hiszen a kormánynak az a fontos, hogy elfojtsa a kritikus hangokat. "A kormánynak már az alapállása is hazugság: a TASZ és más hasonló szervezetek nem külföldi, hanem nemzeti érdekeket szolgálnak. Emberek jogait védjük a kormánnyal szemben. A kormány pedig nem azonos a magyar nemzettel, a magyar nemzet mi, magyar polgárok vagyunk." "A TASZ törvényes státusza: közhasznú szervezet, vagyis a hatályos magyar törvények szerint is elismerten a közjóért dolgozunk. Ingyenes jogsegély-szolgálatot üzemeltetünk, olyan embereket segítünk, akiknek jogait éppen a magyar állam sérti meg. Legyenek ők devizakárosultak, akiket nem hagynak tüntetni, újságírók, akiket kitiltanak a Parlamentből, vagy fogyatékos gyerekek, akik nem kapnak megfelelő oktatást." Rágalom a civilek átláthatatlansága is, "nyilvánosan elérhető beszámolóinkban minden fillér támogatásról elszámolunk, jöjjön az bárhonnan". “A kormány az elmúlt hetekben két ellenséget teremtett magának: a civileket és a CEU-t. A TASZ és a CEU is az összes magyar törvénynek megfelelően működik, ezt a kormány is tudja. Ahhoz, hogy ránk lehessen sütni a jogelleneség bélyegét, meg kell változtatni a törvényeket. Ennek lehetünk tanúi.” - mondta el Szabó Máté, a TASZ szakmai igazgatója.

A Magyar Helsinki Bizottság velősebben reagált a tervezetre a Facebookon: "Elkészült a "civilek eltakarításával" felvezetett tervezet. A kormány nemzetbiztonsági indokkal magyarázza, miért kell a civil szervezetek egyik csoportját hátrányosan megkülönböztetni és megbélyegezni. A "külföldről támogatott szervezetek" finanszírozásáról a polgár nem fog semmivel sem többet tudni, mint eddig is tudhatott. Ezek az adatok eddig is nyilvánosak voltak, például a mi honlapunkon is hosszú évek óta elérhetők. Az államnak pedig minden évben be kellett nyújtanunk őket. Az egész hókuszpókusz semmi mást nem szolgál, mint a közvélemény megtévesztését, a kormánytól független, alternatív vélemények hiteltelenné tételét, végső esetben eltüntetését."

Az TASZ korábban küzdött azért, hogy az Igazságügyi Minisztérium a törvényeknek megfelelően nyilvános egyeztetést folytasson a tervezetről, de az nem volt erre hajlandó.

Az Amnesty International szerint pedig pusztító lehet a törvény hatása, amelyet a HVG szakértője úgy minősített, nem is annyira szigorú.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!