Tetszett a cikk?

A nemzeti konzultáció internetes honlapjának hatékonyságát akarták növelni az orosz kóddal- magyarázkodik a Kormányzati Tájékoztatási Központ. Az ellenzéki pártok vizsgálatot követelnek az esetleges jogosulatlan adatkezelés miatt.

A 444.hu írt arról, hogy a nemzeti konzultáció honlapján az orosz Yandex nevű technológiai cég kódja fut. "Egy mérőkód, ami az oldalak gazdájának segít statisztikákat készíteni a látogatókról, és a segítségével azt is ellenőrizni lehet, hogy az oldal jól van-e összerakva, könnyen tudják-e használni a látogatók. Ezzel önmagában nincs is semmi probléma, szinte minden weboldalon futnak ilyen kódok, a legelterjedtebb az amerikai Google megoldása". A portál szerint ugyanakkor problémás, hogy "2011-ben kiderült: a Yandex adatokat oszt meg az orosz titkosszolgálattal". A portál szerint a kormányzati portál a felhasználók nevét, e-mailcímét és életkorát is megosztja a szolgáltatóval.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ viszont azt állítja közleményében, hogy a honlapon a személyes és véleményadatokat egymástól szigorúan elzártan és összeköthetetlen módon tárolják. A honlapon szereplő analitikai eszközök a honlap hatékonyságát szolgálják. De "tekintettel arra, hogy az egyik ilyen elemző eszköz rosszindulatú félremagyarázásokra adhat lehetőséget, a kormány arra kérte a fejlesztőket, hogy ezt a technikai funkciót kapcsolják ki". A kormány szerint a konzultációt azért támadják, mert "olyan témákról szól, amelyekben a kormány vitában áll nem csak Brüsszellel, hanem a magyar ellenzéki szereplőkkel is."

Az ellenzék ennél jobb magyarázatot vár. Molnár Zsolt (MSZP), az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke a polgári és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoktól kér tájékoztatást arról, hogy valóban oroszországi szerverekre továbbítják-e a nemzeti konzultációt kitöltők személyes adatait. "Ha valóban történik ilyen adatszolgáltatás, az nemcsak a politikai véleményt megfogalmazó magyar állampolgárok személyes adatokhoz való jogát, hanem Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit is sértheti" - vélekedett a politikus. Az MSZP egyben felkérte Péterfalvi Attilát, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökét, indítson hatósági eljárást az ügyben, a vizsgálat idejére állítsa le a nemzeti konzultációt.

Szintén a NAIH elnökéhez fordult az ügyben Szigetvári Viktor, az Együtt országos politikai tanácsának elnöke. Közleményében elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda olyan webes szolgáltatóhoz fordult, amelynek "tisztázatlanok a kapcsolatai az orosz titkosszolgálatokkal". 

A Magyar Liberális Párt közleményében azt követelte, hogy Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter mondjon le "a magyar választók adatainak idegen állam részére való kiszolgáltatása miatt" és induljon vizsgálat az ügyben. 

Ungár Péter, az LMP országos elnökségének tagja sajtótájékoztatóján közölte, a párt ugyancsak a NAIH-hoz fordul, amiért egy sajtóinformáció szerint orosz kód futott a nemzeti konzultáció internetes oldalán. Ungár Péter azt mondta: orosz tulajdonú és Vlagyimir Putyin elnökhöz közel álló keresőanalitikai eszközt működtettek a honlapon.
  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!