szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kezdődik az Országgyűlés tavaszi szezonja, a ciklus utolsó felvonása. Ilyenkor a kormányfő szokott számot adni ügyeink állásáról, de mivel az ügy most az OLAF-jelentés volna veje viselt dolgairól, így inkább Szófiában védi a határt. Mi azért követjük az eseményeket.

Most érkezett

Ezzel lezárulnak az írásbeli kérdések

Lezárjuk percről percre tudósításunkat.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Tóth Bertalan fékezhetetlen: most az MNB-t kérdezi

Nagy Márton jegybanki alelnök válaszol neki. Tóth felrója azokat a szabálytalanságokat, amelyek huzamosabb ideig zajlottak, és mostanában derült rájuk fény. Tudatosan ügyetlenkedés zajlik vagy alkalmatlan a jegybank a pénzügyi szektor ellenőrzésre?

Nagy Márton kiáll Windisch László felügyeleti jegybanki vezető munkája mellett. Tóth technikai kérdésekből vezet le félrevezető állításokat. A Kúria félreértette a törvényt, ezért az Alkotmánybírsághoz fordul az MNB, illetve a NGM-hez és IM-hoz is a hatósági jogkörökről szóló kúriai ítélet miatt.

Hadházy most kérdezhet...

...mert visszajött Horváth István államtitkár, és el is fogadja őt válaszadónak Hadházy. Az LMP-s képviselő az OLAF-féle ügyekről kérdez.

Horváth István azt mondja, "kicsit tanácstalan vagyok", nem kérdést kapott Kósa miniszter, hanem Hadházy folytatja közéleti ámokfutását, "reménytelen helyzetben lévő párt" tagjaként – Horváth ezért inkább PR-adatokat mond.

Hadházy nem fogadja el a válaszát, "Ön még kezdő lehet", a kérdés az, hogy Horváth honnan hallott először a LED-lámpás lehetőségekről, honnan tudta meg az Elios-munkatársak telefonszámát fél évvel a tender kiírása előtt.

Horváth szerint Hadházy csak a maga érdekét nézi, a "Ron Werber-i és simicskai gyűlöletből nem kérünk".

Miért nem segíti a kormány a külföldi magyarok szavazását?

Kérdezi Szávay István a Jobbikból Szijjártó Pétert. A magyarországi állandó lakcímmel rendelkező állampolgárok nem szavazhatnak levélben.

Szijjártó Péter válaszol, szerinte próbáljuk növelni a konzuli irodák számát, javítani a hozzáférés lehetőségét.

Szávay szerint a levélszavazás kiterjesztése lenne a megoldás, sok magyar nem tud gyakorlatilag szavazni, a kormány az elmúlt években "százezreket telepített ki".

Szijjártó szerint ezt az utolsó mondatot "nem gondolhatta komolyan" Szávay.

Kósa Lajost kérdezné Hadházy Ákos, de...

...Kósa mellett a kijelölt válaszadó Horváth István államtitkár sincs az ülésteremben, ezért halasztódik a válaszadás.

Azonnali kérdések jönnek, Tóth Bertalan kérdez ismét

Polt Pétertől kérdezne, de beéri a helyettesével is. "A vő-ügy", így hívja az MSZP az ELIOS-botrányt, amelyben Tiborcz István, Orbán veje is érintett, és amelyben üzemszerűen, bűnszövetkezetben követték el a csalásokat a hírek és az OLAF-jelentés szerint. "Mi kell még ahhoz, hogy az ügyészség végre lépjen?" – kérdezi a Legfőbb Ügyészséget Tóth.

Lajtár István legfőbbügyész-helyettes veszi át a szót, aki ismerteti az EU-s intézmény kompetenciáit és az ügyészségi protokollt. A nyomozást elrendelték, a Készenléti Nyomozóiroda nyomoz. Az ügyészégnek teljes bizalma van az OLAF iránt – ez némileg különbözik a kormány álláspontjától.

Tóth válaszára Lajtár kijelenti, nem védik senkinek az érdekét.

Kontrát Károly: Kérjen bocsánatot Vona Gábor a nyugdíjasoktól!

Kontrát Károly belügyminisztériumi államtitkár azt állítja, a kormány mindig is különbséget tett menedékkérő és gazdasági migráns között. Mi mindig segítettük a rászorulókat, a magyaroknak van szíve – Kontrát szóról szóra ismétli a korábban a szintén jobbikos Staudt Gábornak elmondott, napirend előtt elmondott válaszát. Betartjuk a kötelezettségeinket, mondja Kontrát, bár az ENSZ ezt máshogy látja.

Mirkóczki nem fogadja el a választ, és emlékeztet, a kormány hétszer szavazta le azt a jobbikos törvényjavaslatot, amely bezárta volna a kiskaput a betelepedési kötvények előtt is. A Parlament elfogadja Kontrát Károly válaszát.

Mirkóczki Ádám: Bocsánatot kért-e Orbán Viktor?

Mi a különbség a kvótás afgán, szír, iraki vagy az oltalmazott szír, iraki afgán között? A kormány három évig hazudozott migránsügyben, a plakátok, a népszavazási ívek, konzultációs ívek sosem tettek különbséget a menekütek és migránsok között, azokat összemosták. A probléma nem a nemzetközi egyezmények betartásával van, hanem a hazugsággal. Kérjen a kormány bocsánatot.

Fónagy: Elmúltnyolcév

Fónag yJános államtitkár először dicshimnuszokat zeng a rezsicsökkentésről, majd rákezd az elmúltnyolcévre, mit tettek és nem tettek a szocialista kormányok. "Kérem a magyar családokat, hogy nézzék meg a vilany- és gázszámlájukat!", követeli határozottan. Úgy látja, az EU-ban még most is a legjutányosabbak között van a magyar gáz- és villanyár. Az E.ON pedig csak a nagyfelhasználóknak tud (Németh Szilárd szerint politikai) kedvezményt adni a gázárból.

Tóth válaszában azt állítja, nem cáfolta Fónagy, hogy 2013 óta olcsóbb a gáz, mint a rezsicsökkentett ár, és 2010 után még többször emelkedtek az árak. Nem fogadja el a választ, a Parlament igen.  

Az MSZP-s Tóth Bertalan is interpellál

A mai egyetlen MSZP-s képviselő azt szeretné tudni, a rezsicsökkentés blöffjéről kérdez, Fónagy János fog neki válaszolni. Tóth szerint 14 ezer forinttal lehetett volna olcsóbb a gázár, ha a piaci árakon vette volna az állam a gázt, nem a rezsicsökkentett árfolyamon kellett volna fizetni az embereknek. A kormány közben kitömte a MET gázszolgáltatót, amely Garancsi Istváné. Tóth sajnálja, hogy Németh Szilárd rezsibiztos időközben elhagyta az üléstermet.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!