szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter minden, a kormányt ért vádat azzal söpört le, hogy azok hazugságok.

Interjút adott az Al Jazeerának Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, akit a beszélgetés során több, a magyar kormányt ért váddal is szembesítettek, a legtöbbet azonban azzal söpört le, hogy az nem igaz.

Szijjártó először azt fejtegette, hogy az Európai Parlament által elfogadott Sargentini-jelentésben foglaltak nem igazak, és a kormány álláspontját hangoztatva kijelentette, hogy azt csalással fogadták el.

Donald Trump és Emmanuel Macron politikájávak kapcsolatban azt mondta, hogy Magyarország se nem USA- se nem Franciaország-párti, hanem Magyarország-párti, de sok olyan eleme van Trump politikájának, amit nagyra értkelnek, mint például hogy tiszteletben tartja a szuverenitást, az erős országokat, és az országokat, amelyek ragaszkodnak a saját hagyományiakhoz. Hozzátette Macron ötletei az adóharmonizációról és a bevándorlásról szerinte ellentétesek a magyarok érdekeivel.

Azzal kapcsolatban, hogy a kormányt sokat vádolják nacionalizmussal, Szijjártó azt mondta, Magyarország egy olyan ország, amely soha nem fogja feladni a jogát arra, hogy maga dönthessen a dolgairól, hogy kivel akar együtt élni, és hogy kit enged be. Közölte, hogy a magyarok "mindig is szabadságharcosok lesznek", és nem szeretik a gyarmatosítást, a francia elnök és a külügyminiszter pedig szerinte néha úgy beszél Magyarországról, mintha egy gyarmat lenne.

Az EU-val kapcsolatban azt mondta, Magyarország az EU része, és eszerint a szuverenitása egy részét az EU-val együtt gyakorolja, ami rendben is van, de Szijjártó szerint az uniós szerződéseket antidemokratikusan akarják megváltoztatni.

Arra a kérdésre, hogy szabad és tisztességes választáson nyertek-e áprilisban, minthogy az EBESZ több kritikát is megfogalmazott, Szijjártó azt mondta: "Ez egyszerűen nem igaz". A miniszter szerint aki ott volt akkor Magyarországon, az láthatta, hogy nonszenszek az EBESZ vádjai, a választás pedig szabad és tisztességes volt. A választást megelőző bevándorlásellenes plakátkampányról azt mondta, a világon mindanhol folytatnak információs kampányokat a kormányok a legfontosabb dolgokról, a választás előtt pedig a migráció volt a legfontosabb téma Magyarországon.

Szijjártó azt is kijelentette, hogy nem igaz, hogy a média nagy része kormánypárti. 

A magyar nyelv elég nehéz, ezért a külföldiek könnyen félrevezethetők az ilyen hazugságokkal, de ha valaki tud magyarul és megnézi az internetet, alig fog kormánypárti oldalakat találni, a legolvasottabb netes lap nagyon kritikus, vagy ellenséges a kormánnyal, a legnézettebb televízió komolyan ellenséges a kormánnyal, ez az RTL

- mondta, hozzátéve, hogy "nem igaz, hogy a sajtószabadság, vagy a gyülekezési szabadság veszélyben van." Az ezt firtató kérdésre válaszul visszakérdezett:

Milyen újságírók vagy lapok voltak elnyomva? Alkalmazott bárki is cenzúrát?

Majd arra, hogy Orbán Viktor barátjáé (Mészáros Lőrinc) a lapok egy jó része, Szijjártó azt mondta: "Visszamehetünk a kommunizmusba és mondhatjuk, hogy a magántulajdon nem engedélyezett a médiában, de ezt akarjuk tenni? Mi van, ha a tulajdonos el akarja adni a lapját? Ez a kormány hibája?" Majd a Népszabadság esetére utalva azt mondta, az senkit nem zavart, hogy az részben a szocialista párté volt. "Nem fura, hogy ha liberális vagy baloldali pártokról van szó, senki nem teszui fel ezt a kérdést?"

Arra a felvetésre, hogy akkor itt most egy összeesküvésről van-e szó a kormány ellen, és ezért kritizálják őket több oldalról is, Szijjártó azt mondta:

Nem tudom, hogy összeesküvés-e vagy sem, de ezek hazugságok. Nem tudom, hogy együtt csinálják-e vagy sem, de ez komoly dolog.

A bírói kinevezést érintő kérdésekkel kapcsolatban azt mondta, ő nem ismer egy bírót sem, akit azért választottak volna meg, mert kormánypárti volt. "Sok olyan döntése van a bíróságoknak, amikkel nem értek egyet, magánemberként meg is lehet a véleményem, politikusként nem mondhatok senmmit, mert akkor beavatkoznék a függetlenségbe, de nem ismerek egy bírót sem, akit azért neveztek volna ki, mert kormánypárti volt" - közölte. Szijártó szerint az igazságszolgáltatási rendszer reformjáról a bírók között folyik a vita, a kormánynak pedig semmi köze hozzá.

A migrációról és a határzárról azt mondta, csak legálisan lehet Magyarországra bejutni, ha valaki felmutatja az úti okmányait. Azzal kapcsolatban, hogy akkor mi lesz a menekültekkel, Szijjártó azt fejtegette, szerinte nem lehet menekült az, aki 5-6 békés országon át végül Magyarországra akar bejutni, mert az nem emberi jog, hogy az emberek eldöntik, hogy hol akarnak élni, majd átmennek 5-6 országon illegálisan. "Ahhoz van joguk, hogy elmenjenek a legközelebbi biztonságos helyre" - közölte.

A miniszter szerint Magyarország is kiveszi a részét a menekültválság kezeléséből az EU határvédelmével, illetve a Hungary Helps programmal, amely a közel-keleti keresztényeket segíti. Arra a kérdésre, hogy a muszlimokat miért nem, Szijjártó azt mondta, Magyarország egy keresztény ország, és nincs más program, ami a keresztényeket célozza. (A programról és annak hasznáról a múlt héten írtunk részletesebben.)

Szijjártót az interjúban szembesítették a korrupciót érintő vádakkal is, amire a következő választ adta: 

Nevetséges ezzel vádolni a miniszterelnököt. Az egyszerűen hazugság, hogy a miniszterelnök közpénzt használ magán ügyekre. Ezt vissza kell utasítanom, és ez botrányos, hogy ilyeneket lehet mondani következmények nélkül.

A miniszter ezen kívül még védelmébe vette Lengyelországot is, mondván az őket ért vádak is nevetségesek, mert ők csak a bíróságokat akarják megreformálni, és beszélt arról is, hogy hatalmas a tét a jövő évi EU-választáson. Végül közölte, hogy nem igaz, hogy Magyarországot nem vennék fel most az EU-ba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!