szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hab, locsolás, folyamatos levegőmérés – részletesen beszámolt a bontó cég a volt KISZ-székház bontásának azbeszttel kapcsolatos teendőiről.

Elismerte a fővárosban, az Újlipótvárosban az egykori KISZ-székházat bontó PD Real Estate Kft. is, hogy azbeszttartalmú az épület, ezért különös elővigyázattal bontják tovább. Korábban megírtuk: a K&H-fiókként is szolgáló épület bontását leállították azbesztgyanú miatt, de később kiderült, a levegőben szálló azbesztrostok mértéke nem éri el a határértéket. A bontást végző cég most részletes tájékoztatót küldött ki a bontásról. Először 2017-ben azbesztmentesítették az épületet, de később kiderült, újabb homlokzati elemek is tartalmaznak kötött azbesztet. (A kötött azbeszt akkor veszélyes, ha összetörik, és így az azbesztrostok kiszabadulnak, a levegőbe kerülnek.) Ekkor leállt a bontás, és egy erre szakosodott cég bontási tervet dolgoz ki, majd elvégzi a szakszerű bontást – ez még hátravan tehát. A PD Real Estate közben folyamatosan méri a levegő azbeszttartalmát. Az azbeszttartalmú törmeléket letakarták fóliával, az azbeszttartalmú elemeket egészben távolították el a homlokzatról, a letakart törmeléket pedig egy olyan habbal öntik le, ami megakadályozza, hogy az azbeszt a levegőbe kerüljön, amikor elszállítják. Ha mégis elérné a levegőben szálló rostok aránya a határértéket, további locsolás és habosítás következik.

Az önkormányzat a weboldalán azt közölte, maga is végez méréseket saját költségre.

Az azbesztrostok olyan agresszív, hosszú szálak, amelyek mélyre bekerülnek az emberi tüdőbe, és itt folyamatos irritációban tartják a szöveteket. Ennek a vége lehet rák, az azbeszt tehát bizonyítottan rákkeltő anyag. Viszont olyan mértékben használták az építőiparban az azbeszttartalmú építőanyagokat, hogy rengeteg helyen lehet vele találkozni a mai napig.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!