szerző:
Tetszett a cikk?

A rövid lejárati idő miatt így költséghatékony a megrendelésük – ezzel próbálja magyarázni a Kásler Miklós alá szervezett új Nemzeti Népegészségügyi Központ, miért fogytak el az alapvető felszerelések az állami járványügyi és diagnosztikai központban, és így miért áll le még halálos kórok vizsgálata is. Ez bizonyos tesztekre még igaz is lehetne, de akkor ez eddig is így történt volna, másrészt a központi laborokban már a gázpalack és a fertőtlenítőszer is fogytán van, amik nem éppen rövid lejáratú dolgok. A szintén fogytán lévő gumikesztyűkre pedig azt írták: a közvetlen felettes dolga ellenőrizni, hogy van-e kesztyű az állami laboratóriumokban dolgozó szakembereken, és nekik senki nem szólt, hogy nincs mit felhúzniuk. A magyar járványbiztonság mindenesetre "Európában is egyedülálló".

Óriási botrány lett keddi cikkünkből, amelyben megírtuk, hogy még a legalapvetőbb felszerelések is hiányoznak az állami járványügy központi intézetében, így még olyan kórokozók vizsgálata is leállhat, mint az akár halálos végkimenetel nyugat-nílusi láz. A birtokunkba került belső levelezés bizonyítja, hogy a nemrég felállított Nemzeti Népegészségügyi Központba átszervezett Klinikai és Járványügyi Mikrobiológiai Igazgatóságon már összeíratták, milyen felszerelések hiányoznak és ezért milyen elemi fontosságú tesztek, elemzések állnak, és hogy a biológusok úgy dolgoznak, hogy már az utolsó gázpalackot használják a laborokban – itt elolvashatja a teljes cikket. A leállás veszélye azt követően merült fel, hogy Kásler Miklós miniszter alá szervezték át – pontosabban pár év után visszaszervezték – ezt a területet.

Eljuttattuk a szaktárcához a felmerült, súlyos problémákra vonatkozó részletes kérdéssorunkat, de hivatalos válaszuk csak cikkünk megjelenését követően érkezett meg, ráadásul pontokba szedett, tételesen felsorolt kérdéseink közül gyakorlatilag semmire nem kaptunk érdemi választ, illetve még a hvg.hu-t vádolták pánikkeltéssel. „Felhívjuk a figyelmét, hogy sugalmazó kérdései alkalmasak arra, hogy az Európában is egyedülálló hazai közegészségügyi-járványügyi biztonságot, az abba vetett hitet megzavarják, végső esetben pánikot keltsenek” – írták, hozzátéve, hogy „nincs olyan helyzet, amely bármilyen módon veszélyeztetné a közegészségügyi helyzetet”.

Azért nincs, mert így költséghatékony megrendelni

A konkrét, hiányzó felszereléseket pedig – vezető vagy illetékes nevesítése, aláírása nélkül – maga az új Nemzeti Népegészségügyi Központ azzal magyarázta, hogy „a laboratóriumokban használt számos reagens esetében a rövid lejárat okán jelentős készletek halmozása helyett, a szükség esetén történő beszerzés a költséghatékonyabb, és ez nem szükségszerűen befolyásolja a vizsgálat végrehajtásának biztonságát”.

Ezek szerint – ahogy megírtuk – a fertőtlenítőszer, a laboratóriumkban oxigénhiányos környezetet biztosító berendezés megfelelő ékszíja és a gázpalackok is azért vannak fogytán, mert ezek „rövid lejáratú idejűek”.

De Káslerék szerint nincs ok aggodalomra, mert „a készleten nem lévő laboratóriumi vizsgálatokhoz szükséges anyagok” beszerzése és kiszállíttatása – esetleges sürgős vizsgálatok esetében – nagyon gyorsan meg tud történni.

Azt is megírtuk, hogy a járványügyi és a betegek mintáit országosan tesztelő laborokban úgy dolgoznak, hogy még a gumikesztyűvel is spórolni kell, elvileg ezeket nem lehetne többször használni, de muszáj, mert már rég elfogyott volna.

Nem érkezett jelzés a fogyóban lévő gumikesztyűről

Úgy tűnik, hogy az új nemzeti központ szövegértési nehézséggel (is) küzd, mert erre azt válaszolták, hogy „a munkavédelmi eszközök használata a dolgozók számára kötelező, ennek ellenőrzése elsődlegesen a közvetlen munkahelyi vezető felelőssége, e nélkül (például kesztyű) a munkavégzés meg sem kezdhető”. Már pedig a vezetéshez nem érkezett „olyan jelzés munkahelyi vezető részéről, amely szerint a munkavédelmi eszközök hiánya miatt nem tudták a dolgozók a feladataikat végezni”.

Az új Nemzeti Népegészségügyi Központot arra kértük, hogy második nekifutásra próbáljanak érdemi magyarázatot adni a kialakult népegészségügyi problémára.

képünk illusztráció
MTI / Balogh Zoltán
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!