szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Publicus Intézet mérte fel a túlóratörvény visszhangját.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Szinte mindenki hallott a túlóratörvényről, és még a Fidesz szavazóinak is 40 százaléka rossznak tartja a Publicus Intézet kutatása szerint.

A telefonos felmérést december 13. és 19. között végezték a Népszava felkérésére.

A válaszadókat arról is kérdezték, szerintük miért állt elő olyan munkaerőhiány, amit így kell orvosolni. Háromnegyedük szerint a kivándorlás az oka, csak 7 százalék ért egyet a miniszterelnökkel, vagyis azzal, hogy a szárnyaló gazdaság okozza.

A törvényt a leginkább – 88 százalék – a mezőgazdaságban dolgozók utasítják el, az ipari munkások 81 százaléka, míg a kereskedelmi alkalmazottak 63 százaléka ellenzi.

A túlnyomó többség szerint a törvény növeli a kiszolgáltatottságot, függetlenül attól, hogy elvileg önkéntes alapon írható elő több túlóra.

A Publicus megkérdezte azt is, mit szólnak a válaszadók a törvény kapcsán kirobbant utcai tüntetésekhez. A megkérdezettek 66 százaléka ért egyet a megmozdulásokkal. Ebben jelentős különbség mutatkozik pártpreferencia alapján, a fideszesek 62 százaléka "inkább nem ért egyet", míg az ellenzékieknél 70 százalék fölötti az egyetértők aránya. A bizonytalan, pártot nem választó emberek 70 százaléka szimpatizál a tüntetésekkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!