szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Forgalomlassítással bénították volna meg az országot a túlóratörvény elleni tiltakozásul, Budapesten és több vidéki városban is tüntettek ma. A fővárosban négy helyszínről vonultak a tüntetők a Várkert Bazárhoz, majd néhányan a Lánchídhoz mentek, ott némi szembenállás után a rendőrök egyesével vitték el azokat, akik nem hagyták el az úttestet. A Lánchídról hat embert állítottak elő, egyikük kiszabadításáért 50 ember az V. kerületi rendőrkapitányság elé vonult. Percről percre tudósításunk.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

  • Blokád alá akarták vonni Budapestet, ám ez elmaradt: a Hősök teréről és a Blaha Lujza térről is mintegy 100-100 ember vonult az Oktogon felé dél után nem sokkal, hogy onnan az Oktogonon várakozókkal közösen menjenek a Várkert Bazárhoz. Bő ezer ember vonult így, a rendezvény egyik szónoka, Molnár Áron 100 helyett legalább 1000 embert várt minden helyszínről.
  • Egy másik csoport - nagyjából 250 ember - a Szabadság hídtól vonult a budai alsó rakparton. Tudósítónk szerint az autósok most nem voltak partnerek.
  • A végcél a Várkert Bazár volt, ahol becsléseink szerint néhány ezer ember gyűlhetett össze.
  • Több beszéd volt, felszólalt Nagy Blanka, a Bayer Zsolt és a kormányoldali média által betámadott diáklány is, aki keményen üzent Bayernek.
  • A beszédek után "ellenzéki majálishangulat" alakult ki, pár százan maradtak a színpadnál, többen a felállított sátrak köré gyűltek.
  • Országszerte több helyen tüntettek, volt, ahol félpályás útlezárással tiltakoztak a "rabszolgatörvény" ellen.
  • A budapesti tüntetés szervezői újabb demonstrációt hirdettek meg, február 11-ére.
  • A Gundel étterem előtt is tüntettek délelőtt, ahol hajléktalanoknak osztottak zsíros kenyeret. Az étterem zárva volt.
  • A tüntetés vége előtt néhány száz ember elindult és blokkolták a Lánchidat. A Kiskörút lett volna a cél, de a rendőrök nem engedik tovább őket. Felszólítottak mindenkit, hogy menjen fel a járdára. A földön ülőket egyesével vitték el a rendőrök, a járdán lévőket igazoltatták.
  • A forgalom fél 7 előtt indult meg ismét a Lánchídon.
  • 60-70 tüntető sípolva, skandálva érkezett a Parlament elé, ahonnan tovább vonultak az V. kerületi rendőr-kapitánysághoz, hogy "kiszabadítsák" Tuareget, a Lánchídtól elvitt tüntetőt, aktivistát. A tüntetés itt ért véget.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
13

Tudósításunkat lezárjuk

Ha érdemi fejlemény van, külön hírben beszámolunk róla.

Kecskeméten 300 ember tüntetett

Kecskeméten szirénázva, de rendben vonult végig a városon a Hírös Menet a demokráciáért, a rabszolgatörvény ellen. A demonstráció végállomásánál, a Kossuth téren még csatlakoztak a tüntetéshez, így közel háromszázan is lehettek a város főterén. Itt először egy Orbán Viktor beszédeiből összeállított montázzsal "javították" a hangulatot, Azt láttuk, hogy a fáklyákat, amelyekkel elsétált a tömeg a főtérre, nehezen lehetett eloltani, mert helyenként kisebb csoportok kellettek, hogy az utolsó kis szikrát is eltapossák. A Kossuth szobor lábánál felállított színpadon a Vasas és a Közalkalmazottak szakszervezeteinek helyi vezetői beszéltek, lényegében a szakszervezetek által meg korábban közzétett négy követelést ismertették. A "vasasok" érdekvédője a menet végére teljesen berekedt (ő vezényelte a felvonulást, és biztatta a bámészkodókat a csatlakozásra egy megafonnal a kezében), ráadásul, még a hangosítás is felmondta a szolgálatot. Közben már az, aki akart, falatozgathatott, zsíros kenyér és forró tea mellett, kisebb csapatokban beszélgetve vezették le a fáklyás felvonulást.

Rendőrök vonulgatnak

Van, aki odakiabál nekik, hogy lementek az úttestre.

A helyzet válozatlan

A tüntetők kitartóan követelik Tuareg szabadon bocsátását, a rendőrök sorfalat állnak az épület előtt.

Kitartanak a tüntetők

Letáboroztak a kapitányság előtt, olykor bömbibe kiabálva követelik Tuareg szabadon bocsátását. A két ember, akit korábban beengedtek a kapitányságra, még nem ment ki.

Az egyik tüntető azt mondja, Tuareg azért nem tudta igazolni magát, mert amikor elvitték a hídról, kiesett a zsebéből a mobilja és a személyije.

Több a rendőr, mint a tüntető

A kapitányság előtt 50 tüntető lehet, valamivel több a rendőr. Az egyik tüntető szerint egy spontán tüntetés résztvevőit tartják fogva, jogellenesen, ezért követelik szabadon bocsátásukat.

Tucatnyi rendőr elvonult a helyszínről.

Elérték a kapitányságot

Azt már védik rendőrök. Konzultálni jöttük - skandálják a tüntetők. Ki akarják hozni Szabó Gábort, alias Tuareget.

Az egyik rendőr kezében könnygázspray van. Ezt eddig nem láttuk rendőrnél.

Két embert beengedtek a rendőrök az épületbe Tuareghez és az élettársához, a többieknek kint kellett maradniuk.

Közleményt adott ki a rendőrség a tüntetéssel kapcsolatban

Azt írják, hat főt kellett eltávolítaniuk a Lánchídról. "A rendőrség a híd pesti hídfőjénél mindazokkal szemben szabálysértési feljelentést tesz, akik az úttesten tartózkodva a korábbi felszólításnak nem tettek eleget" - írták. Hozzátették, hogy még a Clark Ádám téren előzetes szóváltást követően egy 37 éves dunakeszi és egy 36 éves budapesti férfi dulakodott egymással, ezért őket a rendőrség előállította, a történtek tisztázása folyamatban van.

Az V. kerületi kapitányság a végcél

A tüntetők egy része tovább vonult a Kossuth térről az V. kerületi rendőrkapitánysághoz, azt mondják, az a végcél. Legfeljebb 30 ember maradhatott a Kossuth téren.

Tuaregért megy a maroknyi csapat - mondja tudósítónk. Őt vitték el a rendőrök az igazoltatás során.

1 2 3 4 5 6 7
13
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!