szerző:
Windisch Judit - Tóth Richárd
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Áder János köztársasági elnök hamarosan kiírja az őszi önkormányzati választások időpontját, indul a visszaszámlálás. Az ország több pontján – megyeszékhelyeken és fővárosi kerületekben egyaránt – éles versenyre lehet számítani. Van, ahol már azt is tudjuk, kik csapnak össze. Térképre tettük a Fidesz és az ellenzék jelöltjeit.

Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
Friss cikkek a témában

Október közepén, a nemzeti ünnep előtt lehet a 2019-es önkormányzati választás. Budapesten felállt a mezőny, és a nagyvárosok többségében is lehet már tudni, kit indít a kormányoldal és ellenzéke.

A fővárosban már szinte mindenhol tudni lehet, Karácsony Gergely kikkel akarja legyőzni a Fideszt, vagyis kik a kerületi polgármesterjelöltek. A kerületek közül egyedül Ferencvárosban lesz előválasztás; Pesterzsébet pedig az egyetlen, ahol egy exszocialista polgármester mögé állt be a Fidesz (Soroksáron pedig egy független mögé.)

Túry Gergely

A főváros mellett vidéken is hónapok óta formálódik az együttműködés az ellenzék pártjai között, akiknek az a céljuk, hogy az októberi önkormányzati választásokra egy polgármesterjelölt-kihívója legyen a Fidesznek. Így ugyanis állítólag verhetőek a kormánypárt jelöltjei, legalábbis a Republikon Intézet az év elején arra mutatott rá egy elemzésében, hogy a nagyvárosok jelentős részében legyőzhető a Fidesz.

Alábbi térképünkön a fővárosi kerületekre és a megyeszékhelyekre koncentráltunk. Budapest nagy részében győzhet az ellenzék, de az olyan megyeszékhelyeken is kikaphat a Fidesz, mint:

  • Pécs,
  • Eger,
  • Miskolc,
  • de minél világosabb egy megye, a székhelyen annál könnyebben nyerhet az ellenzék.

Az alábbi infografikánkban összegyűjtöttük azoknak a jelölteknek a nevét, akiket már hivatalosan bejelentettek. Átnézheti, ki a regnáló a polgármester a kerületekben, illetve a megyeszékhelyeken, mekkora többséggel választották meg és kik versengenek a posztokért. (Csak a Fidesz-KDNP jelöltjeit és az összellenzéki jelöltet tüntettük fel.)

Javasoljuk, hogy a grafikákat teljes képernyős méretben böngéssze, ehhez a képen a jobb felső sarokban előbb a három pontra, majd a monitor ikonra kell kattintani.

Az oldalak között pedig az alul található gombokkal lapozhat.

Ahol fideszes polgármester van, de a kormánypárt mégsem nevezte még meg a saját polgármesterjelöltjét, ott azért – a hivatalos bejelentés késése dacára – meglepetés lenne, ha nem a hivatalban lévő polgármester kapna lehetőséget az újrázásra.

Ami teljesen biztos, hogy az önkormányzati választás októberben lesz – ezt az alaptörvény írja elő. A köztársasági elnöknek azonban most igen szűk a mozgástere. Ennek oka, hogy október 6-a az aradi vértanúk emléknapja, nemzeti gyásznapra pedig – bár törvény nem tiltja –, nem valószínű, hogy Áder János kitűzi az önkormányzati választást. Szintén nincs kőbe vésve, csupán „közéleti szempontból” lehet érdekes a 27-i időpont, mert az pedig túl közel van a nemzeti ünnephez, október 23-ához. Lehetséges dátum maradt tehát október 13-a és október 20-a.

Hogy egy kicsit bonyolítsuk a helyzetet a jelenlegi szabályok szerint Áder Jánosnak az önkormányzati választásokat úgy kell kiírnia, hogy a szavazás a kitűzés napját követő 70. és 90. nap közé essen. Ez azt jelenti, hogy az államfő, ha a legkorábbi időpontra (október 6.) szerette volna kiírni a választást, azt már július 8-án megtehette volna. A hivatalos bejelentés végső időpontja augusztus 18-a, de azt szinte biztos, hogy nem várja meg Áder János.

(Vizualizáció: Nyusztay Máté)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!