Szabadlábra helyezték csütörtökön Moszkvában a magyar rendőrség és az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal (DEA) közös akciójában Budapesten három éve elfogott orosz fegyverkereskedőt, Vlagyimir Ljubisint. Erről Fridman Róbert, a férfi magyarországi ügyvédje számolt be a Direkt36-nak.
Fridman elmondta, hogy ügyfele "minden korlátozás nélkül szabad ember", és nagyon boldog. Ljubisin olyannyira boldog, hogy arról érdeklődik a nyomozóknál, hogy tényleg nem korlátozzák-e a szabadságát, mert nagyon elutazna valahova wellnesszelni.
A fia, az Ifjabb Vlagyimir Ljubisin még februárban lakhelyelhagyási tilalommal hazamehetett, és azóta szabadon mozoghat Moszkva területén.
Vlagyimir Ljubisint és azonos nevű fiát az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal (Drug Enforcement Administration, DEA) által irányított fedett akció eredményeként vették őrizetbe a TEK emberei egy Budapest melletti raktárépületnél 2016 novemberében. A hatóságok szerint az oroszok épp arra készültek, hogy nagy mennyiségű fegyvert adjanak el egy mexikói drogkartell képviselőinek. A kábítószerkereskedők nevében tárgyaló emberek azonban valójában a DEA-nek dolgoztak, így az amerikai hatóságok végig közelről figyelték az egész tárgyalássorozatot, és
több beszélgetést is lehallgattak.
A két orosz egy Pilis Defence Systems Kft. nevű magyar cégen keresztül bonyolította volna az üzletet. Ez a cég nagyrészt olyan fegyverekkel kereskedett, amelyek a Magyar Honvédségtől származtak. A Honvédelmi Minisztérium tulajdonában álló HM EI Zrt. úgynevezett inkurrencia-pályázatain szerezték be őket, vagyis a hadrendből kivont (inkurrens) magyar katonai fegyvereket vásárolták fel nagy tételben.
A fegyverkereskedőket – bár az Egyesült Államok többször is kérte, hogy adják ki nekik őket –, Magyarország végül Oroszországnak adta ki. Az ügy nem használt az amerikai-magyar kapcsolatoknak, aminek Washington hangot is adott akkor. Az Egyesült Államok külügyi szóvivője akkor a hvg.hu érdeklődésére azt mondta, hogy "az Egyesült Államok csalódott, amiért a magyar kormány a Ljubisineket Oroszországnak adta ki".
Azt is hozzátették, hogy az Egyesült Államoknak egy nagyon jól alátámasztott ügye volt ellenük, amelyet a magyar hatóságok tagjaival együttműködve építettek fel.
„Magyarország döntése kérdéseket vet fel az elkötelezettségéről az Egyesült Államokkal való bűnüldözési együttműködése iránt, és emiatt mind az Egyesült Államok, mind Magyarország, mind a világ polgárai kevésbé vannak biztonságban.”