Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Óriási káoszt hozott Recep Tayyip Erdogan török elnök látogatása Budapesten, érthetetlenül hosszú ideig blokkolták az emberek és járművek szabad mozgását. Szakértőkkel folytatott beszélgetések alapján úgy tűnik, hirtelen döntés eredménye volt a Batthyány téri metróállomás lezárása, túllihegés és szervezési problémák okozhatták a bajt.

Csapdában érezte magát olvasónk, aki tegnap délután ötkor próbált a Kolosy térről eljutni a Széll Kálmán térre villamossal. A tömött járatról a Lukács fürdőnél mindenkit leszállítottak, innen gyalog vágott volna neki a Széll Kálmán térnek, de esélye sem volt: a körútnál szembesült azzal, hogy a gyalogosokat sem engedik tovább.

A rendőrök ezredszerre mondták el, hogy nem tudják, meddig tart, és nem tudtak menekülőútvonalat sem ajánlani. Gondoltam, akkor keresek én, de konkrétan csapdába kerültem.

A Frankel Leó úton próbált eljutni a Külügyminisztériumig, de az zsákutca volt, visszafordították a Batthyány térnél. Végül átment Pestre, hogy aztán a Déli érintésével jusson el úti céljáig. Érthetetlen volt számára, hogy fél óra helyett miért 2,5 órára zárták le a környéket, ahogy az is, a gyalogosokat miért nem engedték át, és miért nem volt menekülőútvonal, de azt sem, miért a délutáni csúcsforgalomban kellett Recep Tayyip Erdogannak meglátogatnia Gül baba türbéjét.

A délutáni káoszt a rendőrségi tájékoztatás alapján sem lehetett előrevetíteni. Kiadták aznapra a lezárásokat, itt a vonatkozó időszakot mutatjuk:

police.hu/Google maps

Másik olvasónknak a szülei mentek volna színházba, de a cél előtt nem sokkal rendőrsorfalba ütköztek. "Jócskán előtte elindultak, mert tudták, hogy lezárások lesznek. 30 percet vártak, de még így is időben voltak, akkor érkezett a török elnöki konvoj, hogy felmenjen a türbéhez." Olvasónk szerint szülei ezután még másfél órát álltak, mert azt is meg kellett várniuk, hogy a konvoj visszainduljon. A lezárt részen a lakásukba sem engedtek fel embereket, időseket és gyerekeseket sem. Egyik olvasónk másfél órát várt a Török utcai lakásától 50 méterre arra, hogy hazaengedjék a rendőrök. A Clark Ádám téren több 10-14 éves gyerek próbált hazajutni sikertelenül, miközben olvasónk elmondása szerint

a rendőrök közül volt, aki nem bírta a nyomást, és kiabáltak, bilincseléssel fenyegetőztek.

 

Többen autóval estek csapdába a város különböző pontjain, "leállított motorral a Süsüt néztük" – írta egyik olvasónk, aki a gyerekével hazafele próbálta átvészelni az időszakot. Sokan az M0-s átjárók lezárását szenvedték meg: a Maglód–Ecser lehajtót keringték körbe 50 méter miatt. "Már 40 perce ültem a kocsiban, mindeközben a Kossuth rádióban azt hallgattam, Erdogannak milyen igaza van, hogy megtámadta Szíriát, és ő Európa megmentője."

A tömegközlekedéssel is gondok voltak, az amúgy közlekedő villamosok a dugóban rostokoltak, de a legmeglepőbb húzás a Batthyány téri metrókijáratok lezárása volt, az embereket nem engedték a felszínre. Vagy visszaszálltak a metróra, vagy HÉV-vel mentek, amíg lehetett, egy idő után ugyanis az sem járt a Margit hídig. "Visszatereltek az amúgy tömött metróra. Maximum akkor fértünk volna fel, ha a fenekemből kötelet lövök, mint a pókok, és a metró plafonján lógva utazok" – osztotta meg velünk hányattatását olvasónk. Hogy ne alakuljon ki veszélyhelyzet, a 2-es metró durván egy órán keresztül, 17.47 és 18.56 között nem állt meg az állomáson. Ezt a tájékoztatást megtaláltuk a BKK Facebook-oldalán, a kijáratok lezárásáról szólót viszont nem. Megkeresésünkre a BKK azt írta, a TEK és a BRFK felelős a védett személyhez kapcsolódó delegációs mozgások és zárások meghatározásában, a forgalomkorlátozási terveket is ők készítik el. Ilyenkor működik egy Operatív törzs, ennek tagja a BKK is, amely itt kap azonnali információt a forgalomkorlátozásokról.

A Batthyány téren a BRFK zárta le kijáratokat, erről is az Operatív törzs keretében tájékoztatták a BKK-t.

hvg.hu

A Metróért Egyesület elnöke, Bíró Endre a hvg.hu-nak azt mondta, "köszönetet kell mondani sok olyan szolgálatban lévő metrósnak, aki tegnap megakadályozta, hogy tömegpánik legyen". Ez a forgatókönyv is könnyen elképzelhető lett volna ugyanis, ha sok ember nem tud kijutni az állomásról. Miután megtelt az állomás, a BKV – gyaníthatóan a rendőrséggel folytatott egyeztetés után – döntött arról, hogy nem állhat meg ott szerelvény.

A BKV-nak, BKK-nak ennyi beleszólása van az egészbe: azt már nem akadályozhatják meg, hogy a rendőrség lezárja az állomást. Ezt Dorner Lajos, a VEKE elnöke is megerősítette a hvg.hu-nak. "Ha a rendőrség hatósági zárást rendel el, azt végre kell hajtani. Ilyenkor senkinek nincs semmi mozgástere, ez olyan, mint a hadiállapot." Ezért Karácsony Gergely főpolgármesternek sincs igazán mozgástere: az előkészítő tárgyalásokon ugyan megfogalmazhat kéréseket, de ezeket simán lesöpörheti a biztonságért felelős rendőrség.

Szakértőkkel beszélgetve az állomás lezárása gyaníthatóan egy ad hoc döntés lehetett, arról ugyanis a BKK semmilyen előzetes tájékoztatást nem adott, míg az ismert korlátozásokat napokkal korábban elkezdik kommunikálni. A Széll Kálmán térről sem lehetett kijutni egy ideig, ott a tüntetőkkel keveredtek az utasok.

Juhász István

A rendőrség korábbi működésére rálátó forrásunk szerint túllihegés és szervezési problémák miatt bénult le a város.

Nem emlékszem, hogy ennyire beállt volna a város korábban, holott Erdogannál fontosabb emberek is voltak már itt. Mióta létezik a TEK, mindenfajta biztosítási feladatot túllihegnek. Az csak rátesz, ha ez a védett vezetőnek tetszik, mert akkor pláne túllihegik. Felfelé, egy esetleg meg sem fogalmazott elvárásnak akarnak megfelelni, nem érdekli őket, hogy ez mennyi ideig korlátozza az embereket. A védett személyt biztosítani kell, de olyan elvárás nincs, hogy egy légy se szálljon a kalapjára.

Ha kettévágják a várost, biztosítani kell, hogy át lehessen jutni, egy konvoj miatt nem kell 1-2 órával előtte lezárni az útszakaszt, ahogy az M1-es metró leállítását sem értette. "Ezek ilyen kőbaltás megoldások."

A hosszú zárásra más szakértőtől hallottunk egy észszerű forgatókönyvet: meglehet, hogy Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan programja megcsúszott, senki sem merte őket figyelmeztetni, hogy az idő lejárt, ahogy azt sem tudakolták meg, meddig beszélnek még, így a rendőrség az eredeti forgatókönyveknek megfelelően elrendelhette a zárást, tart ameddig tart alapon. Ugyancsak szempont lehetett az is, hogy Erdogan szeme elé ne kerüljön tüntető, tudvalevő, nehezen bírja a kritikát.

Erdogan az Oktogonnál volt a legközelebb a tüntetőkhöz

 

Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő szerint ennek is betudható, hogy hermetikusan lezárták az útvonalat, amelyen Erdogan közlekedett. A védelemnél azt is figyelembe kell venni, hogy Törökország terrorfenyegetett ország, elnöke fokozottabb veszélynek van kitéve a szíriai támadás miatt. Tálas szerint elképzelhető, hogy más lett volna biztonsági eljárás, ha még a támadás előtt érkezik Erdogan.

A védelem és a lezárások mértéke miatt megkerestük a Terrorelhárítási Központot és a Belügyminisztériumot is – utóbbi automatikusan továbbküldte a TEK-nek kérdéseinket, azt is, mit szól a belügyminiszter az intézkedéshez –, azonban a TEK-től még nem kaptunk választ. Az MTI-nek nyilatkozott a BRFK szóvivője, Csécsi Soma, aki szerint a diplomáciai esemény mellett jelentős ráhatással volt a főváros közlekedésére a négy tüntetés is, melyek egy részét a bejelentők nem az egyeztetéseknek megfelelően bonyolították le, a vonulásos tünetésen eltértek az útvonaltól.

Ebből az is következik, hogy az ezekkel a gyűlésekkel érintett terület kiterjedt, a főváros közlekedésére gyakorolt hatásuk megnövekedett. A török elnök Budapest közúthálózatának mintegy 94 ezred százalékán közlekedett, és 15 kerületet nem is érintett.

Orbán Viktor, illetve a Fidesz is az Erdogan elleni tüntetést hibáztatja a káoszért (tény, hogy délután 4-kor a tüntetők vonultak a Margit hídon át a Széll Kálmán térre, de járt a villamos, a másik oldalon az autók és a gyalogosok is), azt írták,

a szokottnál is nagyobb közlekedési kellemetlenséget éppen a különböző, többórás vonulásos ellenzéki tüntetések és akciók okozták.

Erre hajazott tegnap az a beszélgetésfoszlány, amit a kerülőutakon hazajutni próbáló kollégánk kapott el a Jászai Mari téren: "az egyik nő arra panaszkodott, az elmúlt 9 évben még sosem fordult elő ilyen, de most, hogy Karácsony van, összeomlott egész Budapest". Egyértelmű a helyzet – állapították meg.

Fazekas István
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!