szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ártándon, Csanádpalotán, Röszkén, Tompán, Udvarban és Letenyén az Országos Mentőszolgálat munkatársai folyamatosan ellenőrzik a belépésre jelentkező utasokat.

Hat közúti határátkelőhelyen kiemelten ellenőrzik az érkező utasokat, különösen a kínai állampolgárokat – jelentették be a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos rendőrségi feladatokról szóló keddi sajtótájékoztatón, a tompai határátkelőhelyen.

Ártánd, Csanádpalota, Röszke, Tompa, Udvar és Letenye azok a határátkelőhelyek, amelyeken az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) munkatársával közösen folyamatosan ellenőrzik a belépésre jelentkező utasokat – ismertette Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője.

A hat schengeni határátkelőhelyet a korábbi tapasztalatok alapján választották ki, mert ezeken át érkezhetnek leginkább kínai turistákat is szállító autóbuszok Magyarországra. Nem rendőrök, hanem az OMSZ szakképzett munkatársai azok, akik érintés nélküli testhőmérővel végzik el az elsődleges vizsgálatot. Ha a helyzet úgy hozza, azaz lázas az utas, akkor elkísérik egy elkülönítő helyiségbe. A további vizsgálatokat is a mentők munkatársai végzik, és ha kell, akkor a betegek fogadására felkészült egészségügyi intézménybe viszik a fertőzésgyanús utast.

A ferihegyi repülőtéren a Budapest Airporttal szerződött egészségügyi szolgálat végzi ezt az ellenőrzést – közölte Gál Kristóf, hozzátéve: az érintés nélküli lázmérők valamennyi határátkelőhelyen, a repülőtereken is rendelkezésre állnak. Ezen felül az ORFK az ország összes határátkelőhelyén biztosítja a védőfelszerelést, például eldobható kesztyűt és szájmaszkot, kézfertőtlenítő szereket, és valamennyi szolgálatban lévő rendőrt figyelmeztetik a higiénés szabályok fokozott betartására.

Még nincs fertőzött Magyarországon

Eddig még egyetlen ember esetében sem mutatták ki a koronavírust Magyarországon. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa keddi sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a Ferihegyről hétfőn lázasan kórházba szállított kínai nő kezdeti tünetei nem utaltak koronavírusra, mindössze torokfájásra és lázra panaszkodott. Ma már ő is teljesen jól van, és a vizsgálatok nem mutatták ki nála a fertőzést.

A Vuhanból kimenekített hét magyar állampolgár helyzete is hasonló, egyiküknél sem mutatták ki a fertőzést az orvosok. Ők még 12 napig maradnak karanténban, ez a koronavírus leghosszabb lappangási időszaka.

A főorvos szerint természetesen nem zárható ki, hogy érkeznek majd Kínából olyan emberek, akik lázasak, de úgy véli, a jelenlegi felkészültség mellett ki tudják szűrni a gyanús eseteket.

A tüdőgyulladást okozó új koronavírus decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhan városban, mára 26 országra terjedt át a betegség. A 20 684 fertőzött túlnyomó többségét Kínában regisztrálták, Kínán kívül 194 fertőzést jelentettek az egészségügyi hatóságok. A járványnak már 427 halálos áldozata van, egyetlen haláleset történt Kínán kívül, a Fülöp-szigeteken.

Kimehetek az utcára? Rendelhetek Kínából? - amit a koronavírusról tudni érdemes

Ez minden pániknál utólag derül ki. Az új koronavírus mennyire súlyos? Magyarországra nézve pillanatnyilag nem súlyos, az influenzajárvány sokkal súlyosabb és veszélyesebb. Influenzából lehet koronavírus? Nem. Itthon kinek kell attól tartania, hogy megfertőződik? Elsősorban azoknak, akik valamilyen utasforgalmi területen dolgoznak, egészségügyi dolgozóknak, határőröknek, rendőröknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!