szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több városvezető is hiányolta a tájékoztatást az óvodákról és a bölcsődékről. Megnéztük, hogyan reagáltak a megyei jogú városok arra, hogy a kormány bezáratja az iskolákat, ám az óvodák és bölcsődék nyitva tartásáról az önkormányzatok dönthetnek.

Szombaton is sajtótájékoztatót tartott az Operatív Törzs. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár elmondta, hogy az iskolák nem bezárnak, csak máshogy kell oktatni. Az iskolavezetőknek be kell járniuk, a pedagógusoknak csak akkor, ha otthonról nem tudnak tanítani. A tanulóknak otthoni felügyeletre lesz szükségük, kiscsoportban, a családok, szomszédok bevonásával. A nagyszülőket védeni kell, így azt kérik, ne ők vigyázzanak a gyerekekre. Ahol nem megoldható a gyerek felügyelete, az iskolákban biztosítanak gyerekfelügyeletet, szintén kis csoportokban, indokolt esetben.

 Ezt a tankerületek szervezik, nem feltétlen csak állami intézménybe mehetnek a gyerekek.

A kormány ma közzéteszi a módszertani útmutatót az otthoni oktatásra - közölte.

Update:

azóta megjelent az első adag kormányrendelet:

Bezárt iskolák, felfüggesztett szűrővizsgálatok, nem küldik nyugdíjba az orvosokat - itt az első adag rendelet

Megjelent az iskolák bezárásáról szóló rendelet, az óvodákról és bölcsődékről ismét az önkormányzatok dönthetnek. Állami fogászati ellátást csak sürgős esetben lehet igénybe venni, az orvosokat nem kell nyugdíjba küldeni. A gyerekükkel otthonmaradó szülők megsegítéséről továbbra sincs döntés.

 Az óvodákról és a bölcsődékről az önkormányzatok dönthetnek - ezt a jogot visszaadja a kormány az önkormányzatok kezébe. A javaslat az, hogy az ovisokat is tartsák otthon, kiscsoportokban. Ahol ezt nem tudják megoldani, kérik, hogy az óvodákba és bölcsődébe is be lehessen vinni a gyerekeket, kis csoportban.

Új koronavírusos betegek, százak karanténban, bezárt iskolák - élőben az operatív törzs ülése után

Hat új magyar koronavírusos beteg van Magyarországon, ezzel a fertőzöttek száma huszonötre nőtt. A sajtótájékoztató előtt nem közölték, kikről van szó. Csaknem ötszáz ember van otthonában hatósági karanténban, a kórházakban pedig 79.

A hvg.hu megnézte, hogy a megyei jogú városok önkormányzatai hogyan reagáltak a szituációra:

Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere szombati sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az óvodáknál, bölcsődéknél csak ügyeleti rendszer marad. A főpolgármester szerint a lehető legrosszabbra kell készülni, hogy el lehessen kerülni azt. Külföldi példákból lehet tanulni: amennyire csak lehet, álljon le a város.

Bezárnak a budapesti gyógyfürdők, leszámítva az egészségügyi szolgáltatást. Az Állatkert is bezár vasárnaptól. A buszokra és trolikra nem lehet az első ajtón felszállni - mondta Karácsony. Erről megjelentek képek: lekordonozzák a busz és trolik elejét. Jelenleg nem csökkentik a járatok számát, de majd átgondolják ezt is.

További írásos részleteket ebben a cikben talál, élő közvetítésünket a sajtótájékoztatóról pedig itt tekintheti meg:

A tatabányai önkormányzat azt írta, hogy még nem döntött az óvodák és bölcsődék bezárásáról.

"A hétfői bezárás közel 3000 családot és ezen családok tagjait foglalkoztató munkáltatókat érint, akiknek egyik napról a másikra át kell szervezniük termelési, tevékenységi folyamataikat. Szücsné Posztovics Ilona polgármester vasárnap délutánra óvoda- és bölcsődevezetői értekezletet hív össze. A vélemények megvitatása után és remélhetőleg már a kormányrendelet ismeretében vasárnap délután 5 óráig hoznak döntést a bezárásokat illetően. A megelőzés és a járvány terjedésének lassítása az elsődleges feladatunk, ezért kérjük, tartsák be a Nemzeti Népegészségügyi Központ előírásait!'

Szeged polgármestere, Botka László azt írta a Facebook-oldalán, hogy vasárnap egyeztet majd az intézmények vezetőivel.

Győrben egyelőre nem indokolt a bezárás

Győr város honlapján Dézsi Csaba András polgármester jelentette be, hogy egyelőre várják a kormányrendelet, de miután felmérték a helyzetet az önkormányzati fenntartású köznevelési intézmények vezetőivel az a döntés született, hogy Győrben egyelőre nem indokolt az óvodák és bölcsődék működésének a korlátozása.

"Jelen körülmények között biztonsággal nyithatnak ki hétfőn az önkormányzati fenntartású bölcsődék és óvodák, az intézmények teljes kapacitással várják a gyermekeket. Amennyiben a szülő úgy dönt, hogy a kialakult helyzetre tekintettel a gyermeket nem kívánja közösségbe vinni, kérjük, hogy erről tájékoztassa az érintett intézményvezetőt. Kérjük, hogy az a szülő, aki külföldön járt, vagy lázas beteg, otthonról dolgozik, ne vigye közösségbe az amúgy panaszmentes gyermekét. Az intézményvezetőkkel folyamatos kapcsolatban állunk és egyeztetünk. Folyamatosan figyelemmel kísérjük a járványügyi helyzet alakulását, az illetékes hatóságokkal szoros együttműködésben, felelősséggel, az operatív törzs ajánlásainak figyelembevételével dolgozunk a vírus terjedésének megelőzése és a lakosság védelme érdekében. Ahogy eddig, úgy a jövőben is a koronavírussal kapcsolatos ajánlásoknak és központi utasításoknak megfelelően fogunk eljárni."

Egerben nem mérlegelnek, hétfőtől bezárják az intézményeket.

Mivel hétfőtől zárva lesznek a bölcsődék, óvodák és iskolák, vizsgáljuk annak a lehetőségét, hogy azon szülők számára, akik az egészségügyben vagy más közszolgálatban dolgoznak, hol, hogyan és milyen feltételekkel tudjuk biztosítani gyermekeik felügyeletét szükség esetén. Erről a későbbiekben részletes tájékoztatást adunk.

- írta Mirkóczki Ádám polgármester a Facebookon.

Dunaújvárosban az iskolákat bezárják, de mivel a miniszterelnök az óvodákra nem tért ki, ezekkel kapcsolatban nem alakították ki az álláspontjukat.

Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere is hiányolta az ezirányú tájékoztatást és azt írta, hogy az önkormányzat bezárja a fenntartásában lévő óvodákat és bölcsődéket is.

Érd város felkészült, hogy bezárja az oktatási intézményeket, de azt írják, hogy erre jogszerűen nincs lehetőségük.

"Ilyen esetben nem lehet úgy viselkedni, mint egy belemenős kocsmai verekedő, nem szabad felelőtlen döntéseket hozni, hiszen mi Önöknek, gyermekeinknek és idős szüleinknek tartozunk elszámolással. Néhány perccel ezelőtt írásban fordultam Magyarország Kormányához, hogy tegye lehetővé, hogy a fenntartó önkormányzatok átmenetileg szüneteltessék az említett intézményeik működését. Várjuk, hogy a Kormány határozottan és egyértelműen rendezze ezt a kérdést" - írta Csőzik László polgármester.

Kaposváron március 16-tól szünetelni fog az óvodai és bölcsődei ellátás, az ügyelet azonban biztosított lesz.

Miskolcon a kormányzati döntéseknek megfelelő lépéseket a város vezetése megteszi, a miskolci óvodák, bölcsődék ügyében pedig rövidesen döntést hoz a miskolci operatív törzs a kormányzati döntésekkel összhangban.

Salgótarjánban Fekete Zsolt polgármester elrendelte az önkormányzat fenntartásában lévő iskolák, óvodák és bölcsődék bezárását.

Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere azt írta: Minden olyan intézkedést megtettünk óvodáink és bölcsődéink irányába, amelyet a védekezés és az óvintézkedések megtétele érdekében szükségesek, az ehhez szükséges útmutatók eljutottak minden saját fenntartású intézményünkbe, amelyekkel a kapcsolattartás folyamatos.

Nemény András, Szombathely polgármestere, aki sajtótájékoztatón számol majd be a rendkívüli döntésekről.

Március 16., hétfőtől minden önkormányzati fenntartású bölcsőde és óvoda bezár Veszprémben. Az intézmények hétfőn és kedden még ügyeletet tartanak és fogadják azokat a gyerekeket, akiknek a rendkívüli helyzetben még nem sikerül megoldani az elhelyezését.

Sopronban, Pécsen, Szolnokon, Békéscsabán, Kecskeméten, Nagykanizsán és Zalaegerszegen nem adtak ki külön tájékoztatást, csak a kormányzati útmutatást. Akárcsak Szekszárdon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!