szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kampányoltásokra a járványt követően kerül majd sor, de az immunizáció ettől nem veszít a hatékonyságából.

Vélhetően a következő tanévre csúszik a hetedikesek HPV (humánpapilloma vírus) elleni kampányoltásásának második adagja – tudta meg a Nemzeti Népegészségügyi Központtól (NNK) a Népszava. Mint írják: míg az életkorhoz kötött kötelező védőoltások beadása a szokásos rendben zajlik, a kampányoltásokra a járványt követően kerül majd sor.

Magyarországon 2014-ben került be a HPV elleni oltás az immunizációs programba, felmenő rendszer nélkül (tehát minden évben csak egy korosztály kap oltást). A védettség eléréséhez fél éves időközzel két oltásra van szükség, melyet nálunk a 7. évfolyamba járó lányok ősszel és tavasszal ingyen kapnak meg. Az államtól a 9 komponensű, legszélesebb körű védelmet nyújtó HPV elleni védőoltást kapják a gyerekek, ennek egyetlen feltétele, hogy a szülő nyilatkozzon: kéri az oltást. A 2018–2019-es tanévben mégis a szülők ötöde nyilatkozott arról, hogy nem kéri a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást hetedikes lányának.

Idén az iskolai oktatás járvány miatti felfüggesztése nehezíti a lányok második oltását, de a csúszás nem okoz bajt – nyilatkozta a Népszavának Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke. Az immunizáció nem veszít a hatékonyságából, és nem is kell újrakezdeni az oltási sorozatot.

Magyarországon évente körülbelül 1200 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, és bár ma már egyrészt megelőzhető, másrészt korai stádiumban gyógyítható betegségről van szó, mégis évente 500 nő hal bele. Az ingyenes szűrés lehetőségével még mindig nagyon kevesen élnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Czeglédi Fanni Élet+Stílus

Nők ezrei menekülhetnének meg szűréssel és oltással, mégis le vagyunk maradva

Magyarországon évente körülbelül 1200 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, és bár ma már egyrészt megelőzhető, másrészt korai stádiumban gyógyítható betegségről van szó, mégis 500 nő hal bele. Az ingyenes szűrés lehetőségével még mindig nagyon kevesen élnek, pedig kulcsfontosságú szerepe lenne abban, hogy ez a riasztó szám csökkenésnek induljon. Méhnyakrák alig van HPV-fertőzés nélkül, ám a vírus – ahhoz képest, hogy milyen gyakori fertőzésről van szó – alapvetően nagyon ritkán okoz daganatot. Egyáltalán, kinek javasolt a HPV-szűrés? És hogy kerül a képbe az otthoni tesztelés?