szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az iskolarendőrség drága látszatmegoldás, a megfélemlítés eszköze és nem a megelőzésé a Pedagógusok Szakszervezete szerint.

Az iskolarendőrökről szóló törvényjavaslat súlyos hiányosságokkal van tele – írja a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) keddi közleményében. Ezek közül is a legsúlyosabb, hogy a javaslat nem rendelkezik valódi prevenciót szolgáló intézkedésekről. Azt írják:

Az állandó „iskolaőri-rendőri” jelenlét a megfélemlítés eszköze és nem a megelőzésé. Az iskolaőrök intézményekbe telepítése jelentős költségekkel járó látszatmegoldás lenne.

A PSZ szakmai javaslatokat is megfogalmazott közleményében. A megelőzés eszköze lehet szerintük többek között:

  • a tanulókat érő stressz csökkentése a teljesíthetetlen tananyag mennyiségének visszafogásával;
  • a pedagógusok mentálhigiénés támogatása, egészségügyi állapotuk megfelelő ellenőrzése;
  • több, a tanulók számára minden nap elérhető iskolapszichológust alkalmazni;
  • jelentősen növelni a fejlesztőpedagógusok, gyógypedagógusok számát, különösen a hátrányos helyzetű térségekben;
  • felülvizsgálni a gyerekvédelmi rendszert, a pedagógusok bevonásával új jelzőrendszert kidolgozni;
  • elterjeszteni a már létező jó gyakorlatokat (pl. Békés iskolák programja, hejőkeresztúri modell).

Számos kritikus észrevételt is tesznek a parlament elé benyújtott módosításról. Az iskolarendőrség jogköreivel kapcsolatban a szakszervezet szerint olyan alapvető dolgok sincsenek tisztázva, mint hogy a kivezényelt egyenruhás beavatkozhat-e diákok egymás közötti konfliktusába, vagy jogosult-e fellépni pedagógussal szemben. A reggel 7-től akár késő délutánig tartó tanítási napok hossza a rendőrök 8 órás munkaidejével sincs összhangban.

A PSZ emlékeztet arra is, hogy 14 év alatti gyerekkel szemben törvénytelen kényszerítő eszközt alkalmazni, de a gumibotok, bilincsek és gázspray-k ott lógnak majd a rendőrök oldalán. Külön kérdést vet fel, hogy azonnali intézkedés szükségessége esetén az iskolaőr hogyan győződik majd meg arról, hogy elég idős-e egy gyerek ahhoz, hogy például gázspray-vel lefújják őt.

Az iskoláztatási támogatás (családi pótlék) elvonása kollektív büntetésnek tekinthető – hívja fel továbbá a figyelmet a PSZ. A szakszervezet szerint egyébként is aránytalan, hogy bármilyen súlyú bűncselekmény elkövetésének megállapításakor kötelezően kell alkalmazni a megvonást 12 hónapon keresztül. A Pedagógusok Szakszervezete nem ért egyet azzal sem, hogy a közfeladatot ellátó személyek (pedagógusok), illetve a hivatalos személyek elleni erőszakos bűncselekmények esetén a büntethetőség korhatárát 12 éves korra szállítsák le. Közleményükben arra emlékeztetnek:

Az oktatásnak-nevelésnek mindig is az volt a célja, hogy a társadalom számára hasznos állampolgárokat neveljen, és nem az, hogy a bűnözői lét felé taszítsa a kisiklott fiatalokat.

Az iskolarendőrségről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben:

Iskolarendőrök: a kormány megint büntetésben gondolkodik problémamegoldás helyett

Szeptembertől iskolaőröket küld 500 általános és középiskolába a kormány, akik a 12 évesnél idősebb gyerekeket szükség esetén meg is bilincselhetik. A tanárokat védenék az agressziótól, ám több szakemberrel beszéltünk, akik szerint ez csak tüneti kezelés. Ritók Nóra úgy látja: a gyöngyöspatai ítéletre adott választ a kormány, ami egy újabb bélyeg és a kirekesztést erősíti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!