Hiába lett hatósági áras a koronavírus-tesztelés, van, ahol kényelmi díjként több ezer forintot számolnak fel a kiszállásért.
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Akad olyan cég, amely továbbra is több mint 36 ezer forintot kér egy PRC-teszt elvégzéséért, annak ellenére, hogy hétfő óta annak árát 19 500 forintban maximálták – derül ki az RTL Klub Híradójából.
Erről egy nézője számolt be a csatornának. Azt mondta, mielőtt a barátnője hazatért Angliából, négy magáncéget hívott fel, amelyek közül háromnál jelezték, hogy már nem foglalkoznak PRC-teszteléssel, mert a hatósági áron nem éri meg nekik. A negyedik pedig a megszabott 19 500 forintnál jóval magasabb összeget kért különféle jogcímeken, például kényelmi díjként.
Az országos tiszti főorvos hétfőn arról beszélt, hogy a hatóságilag megszabott összegnél semmilyen jogcímen nem kerülhetne többe a tesztelés. A mintavételnek és az analízisnek ki kell jönnie 19 500 forintból. Müller Cecília arról nem beszélt, hogy mi történik akkor, ha ezt egy vállalkozás nem tartja be.
Egy háziorvos a csatornának azt mondta, szerinte emiatt nagyobb lesz az állami mintavételi helyek terheltsége, és a mintavételezési eljárás tovább fog húzódni.
A PCR-tesztért továbbra is csak annak kell egyébként fizetnie, aki külföldről tér haza és nem akar karanténba vonulni, valamint annak, aki önszántából csináltatná meg, ám az járványügyi szempontból nem indokolt.
Akár a tesztelések száma is csökkenhet, miután a kormány hatósági árassá tette a vizsgálatot. Lantos Gabriella egészségügyi szakértő szerint a lépéssel az embereket sem a "kapzsi kapitalistáktól", sem a koronavírustól nem mentik meg. Kérdés, hogy az állam jól jár-e, és egyszerűen kisöpri-e a konkurenciát saját maga elől.