szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Néhány százan vettek részt a Színház- és Filmművészeti Egyetem új vezetése elleni vasárnapi demonstráción.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Az eseményt levezető Rohonyi Barnabás elmondta, hogy az SZFE őrlángja nemcsak az egyetemért, hanem mindenkiért ég. Mint mondta, a hatalom terjeszkedése mindenkit érint, ez nem az egyetem bel-, hanem a társadalom közügye.

Hajós András
Túry Gergely

A rendezvényen felszólaló Hajós András azt emelte ki, hogy azoktól, akik most el akarják foglalni az egyetemet, nem kell félni, az igazi felnőttek nem ilyenek. Akik most jönnek, azok az átlagtól csak egy picit tehetségesebbek, azért követelnek maguknak jogokat, mert azt hiszik, elvettek tőlük valamit. Mint mondta, fenyegetnek, letiltanak, elvonnak, átszerveznek, "jönnek mindennel, paripával, kancellárral". Hajós beszéde végén elnézést kért a fiataloktól. Szerinte ha ők harminc éve "tökösebbek lettek volna", a mostani generációnak nem kéne.

Pálinkás József
Túry Gergely

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke is felszólalt, mint mondta, örömmel jött el, örömmel áll ki mindazok mellett, akik kiállnak a szabadságért. Pálinkás szerint ő és még többen azon voltak mindig, hogy a mindenre rátelepedni vágyó hatalomnak a tudomására hozzák: hagyják szabadon működni az autonóm intézményeket. "Sajnos épp az ellenkezőjét teszik" - fűzte azonban hozzá. Beszélt arról is, reméli, most az SZFE kiállását látva mindenkinek világos lesz, hogy nem egy-egy szabadon működő intézmény szétveréséről van szó.

"Nem csupán a művészetek, az oktatás és a tudomány szabadsága a tét, hanem mindannyiunk szabadsága, és egy jobb, boldogabb élet reménye" - mondta. Szerinte a kormány a hatalomba szerelmes, viszont a művészek csak az igazságba lehetnek szerelmesek, hiszen csak így lehetséges a világot és önmagunkat megismerni. "Mélyen hiszek abban, hogy a fizikai és lelki kínokat csak a művészet és a tudomány lehetnek képesek enyhíteni" -- mondta. Pálinkás hozzátette, hogy az ostoba hatalom fél a kritikától, az okos tanul belőle. A mostani és a távlati siker kulcsát az egymásban bízó emberekben látja. "Azért vagyunk itt, mert ilyen közösség akarunk lenni. (...) A szabadság, erkölcsi tartás bizalom és szolidaritás teremthet egy jobb, boldogabb Magyarországot."

Túry Gergely

Az egyetem volt diákjai közül is többen felszólaltak. Kemény Lili szerint az élő tudás és a művészet ellensége a mindenkori államnak és piacnak, ha pedig az eredményeket profit alapján nézik, akkor az intézmény autonómiája sérül. Kemény egyúttal felszólította a hatalmat, hogy ha azt akarják, hogy oldják fel az SZFE blokádját, akkor a hatalom is adja fel az állam blokádját.

Tarnóczy Jakab 2019-ben végzett színházi rendezőként, ő a saját példáján keresztül mutatta be, hogy a szakma egy igen komoly hányada nem szolidáris a diákokkal. Mint mondta, az első amatőr rendezését szülővárosa polgármestere tiltatta le. Kortársaitól kritikus, de ugyanakkor higgadt hangot vár el a mindenkori hatalommal szemben.

Túry Gergely

Az eseményen - zenés karneválról lévén szó - fellépett a Ricsárdgír, a Mordái, a Mongooz and the Magnet együttes, valamint Harcsa Veronika is.

A Ricsárdgír zenekar koncertjének végén egyben játszották el a Titkos Egyetemet és a Mindenki boldog című zenéket. Mára mindkettő egybeforrt az SZFE ügyével, bár előbbi a hallgatók egyik népdalátköltése.

Nyolcpontos megegyezési javaslatot tett az SZFE új vezetése, büntetlenséget is ígérnek

Többek között kétlépcsős bérfejlesztést, az intézmény jövőjéről szóló, átfogó egyeztetést, valamint az egyetemi épületek blokádját szervezők büntetlenségét ígérték a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) új vezetői abban az esetben, ha azonnal befejeződik az intézmény dolgozóinak sztrájkja és október 7-ig az épületek blokádja.

Harmincnégy napja tart már a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak blokádja, október elsején pedig a Vas utcai kampusz mellett a Szentkirályi utcában lévő filmes épületüket is elfoglalták. A hallgatók szombaton Kaposvárra, Egerbe, Szegedre, Debrecenbe és Pécsre indítottak futókat a korábban gyújtott őrlánggal. Estére mindegyik városba megérkeztek, ott szolidaristási események várták őket.

A kialakult patthelyzetből sem ők, sem a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium nem láttszik hátrálni: leváltották a kancellárt, helyére pedig Szarka Gábor érkezett. Az egyetem oktatói hétfőtől ismét sztrájkolni fognak.

A tüntetésekről szóló cikkeinket ide kattintva olvashatja.

Túry Gergely
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!