szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több magyar politikus neve is felbukkan abban a kiszivárgott adatbázisban, amelyet egy kínai államhoz közel álló cég készített. A Blikk most megszólaltatott néhány érintettet.

Több mint 700 magyar, köztük volt és jelenlegi politikusok, valamint cégvezetők neve szerepel abban a kínaiak által összeállított adatbázisban, amely a napokban szivárgott ki az internetre, ezzel másoknak (például kiberbűnözőknek) is hozzáférést biztosítva. A Telex kedden konkrét részleteket közölt, kikről vannak adatok a csomagban. A hvg.hu-nak nyilatkozó nemzetbiztonsági szakemberek szerint a körülmények alapján szinte biztosra vehető, hogy

a szivárogtatás mögött angolszász (amerikai, brit, esetleg ausztrál) titkosszolgálati akció állhat.

A történet újabb adaléka, hogy a Blikk szerdai cikkében több érintettet is megszólaltatott. Tarlós István korábbi budapesti főpolgármester például azt mondta:

"Három gyerekem van, ketten gimnáziumi tanárok, a harmadik pedig egy cégnél dolgozik, nem magas beosztásban. Nekik nincsenek sem üzleti, se politikai, se külföldi kapcsolataik. Értetlenül állok, mit akarhatna tőlük egy kínai cég vagy a hadsereg. Gimnáziumi tanároknak a gazdaságra is aligha lehet befolyásuk. Én egy évtizedig voltam Budapest főpolgármestere, talán én érdekes lehetek, de egy kínai cég esetében még ezt is furcsállom.”

Tarlóson kívül a Blikk beszélt még Kunhalmi Ágnessel, az MSZP társelnökével, aki azt mondta, “egy párt vezető politikusának fel kell készülnie arra, hogy esetleg igyekeznek információt gyűjteni róla, így voltam ezzel én is, de azért szíven ütött".

Molnár Zsolt szocialista képviselő csak a médiából értesült a botrányról, de kíváncsi, hogy a magyar nemzetbiztonsági szolgálatoknak milyen információjuk van az ügyről.

Gyöngyösi Márton jobbikos EP-képviselő azt reméli, hogy Szijjártó Péter külügyminiszer behívatja a kínai nagykövetet és magyarázatot kér tőle.

A listán ott van Békesi László volt pénzügyminiszter is, de ő azt állította, hogy az egészről a Blikktől hallott először. “Fent vagyok a Facebookon, és meg szoktam osztani néha a gondolataimat, blogokat. De kötve hiszem, hogy bármilyen komolyabb információt, kapcsolati rendszert szűrhetnének le mindebből.

Én már egy nyugdíjas, kiöregedett politikus vagyok, ha ez a hírszerzés bármely kínai cégnek örömet szerez, váljék egészségükre, nem foglalkoztat”

– mondta még Békesi.

A kiszivárgott adatbázist a Shenzhen Zhenhua Data Information Technology állította össze, és jórészt az érintettek által megosztott információkat tartalmazzák. Ugyanakkor ezek tömeges begyűjtését, rendezését, megőrzését a legtöbb szolgáltató kifejezetten tiltja. Az sem mellékes, mire használják a csomagot, hiszen az ártalmatlannak tűnő adatok egy hírszerzőnek vagy kiberbűnözőnek már sokkal értékesebbek lehetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!