szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Szülői Hang felmérésére érkezett válaszok szerint az állam és az iskolák sem jeleskednek a járványügyi szabályok betartásában, de a digitális oktatással is vannak problémák.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Szülői Hang nyilvánosságra hozta az iskolai járványkezelésről készített felmérés adatait a honlapján. Az online közvélemény-kutatásban több mint 10 ezer szülő vett részt, szeptember végén nyitották meg a felületet és október végéig lehetett válaszolni az ott feltett kérdésekre.

A válaszokból kiderült, hogy 90 százalékuk látta problémásnak a kormányzati intézkedések betartását, betarthatóságát.

A szülők leginkább az órai távolságtartást, illetve maszkviselést hiányolják (71 százalék), a kontaktkutatások és a tesztelések elmaradását, illetve csúszását, pedig 70 százalékuk jelezte a felmérésben.

Szülői Hang

Egy budapesti gimnáziumban tanuló diák szülője arról számolt, hogy túl lazán kezelik az intézkedéseket.

40 diák van egy teremben. 6 nap után tudtuk meg hogy a hazaküldött beteg kislány pozitív lett. Kontaktkutatásban nem keresték meg a lányom, aki közvetlenül mögötte ül és jó barátnők, pedig az iskola leadta a nevét

– olvasható az oldalon.

Egy másik szülő azt írta, hogy vírusfertőzött tanár volt az iskolában de semmiféle intézkedés nem történt, teljes titokban tartották az egész ügyet.

Mintegy 57 százalék elégedetlen azzal, hogy fertőzés esetén távoktatást, karantént nem rendelnek el.

Jóval kevesebb visszajelzést kapott a Szülői Hang azzal kapcsolatban, hogy gond lenne a testnevelés órákon (26 százalék), vagy a reggeli lázmérés közben tumultus alakulna ki (20 százalék). A válaszoló szülők 14 százaléka szerint nincs elegendő fertőtlenítő.

Semmi távolságtartás nincsen, intézkedésnek csak a reggeli lázmérés és az egyszeri kézfertőtlenítés van, a mosdóban nincsen szappan, fertőtlenítő kéztörlő és csak hideg víz folyik... a néhány működő csapból. Összevontak két kisebb osztályt így lett egy nagy osztálylétszám plusz padok nélkül. Így semmi távolság nincs a tanulók között.

– írta az egyik szülő Fejér megyéből.

Tanárok: "Nem tudom, milyen iskolát képzelnek el a minisztériumban"

„Annyira bízni kell a kormányban, hogy jól méri fel a helyzetet" - ezt válaszolta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hvg.hu kérdésére, amikor arról volt szó, mi lesz, ha a szülők nem viszik majd iskolába a gyereküket a járvány miatt. A miniszter akkor azt is jelezte, hogy javaslatot a járványügy kezelésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma tesz majd az iskoláknak.

Az iskolák a kormányzati intézkedéseken túl további lépéseket is tehetnek, bár ezekkel csak kevés intézmény él. A válaszadók 27 százaléka jelezte, hogy a tanárok az órákon is maszkot hordanak, az énekórákon elmarad az éneklés (39 százalék). Külön érdekes, hogy 16 százalékuk jelezte, hogy önköltségen tesztelnek.

A felmérés szerint a szülők nehezményezik, hogy az iskolai fertőzésekről sok esetben nem kapnak megfelelő tájékoztatást. A szülők 43 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nincs tudomásuk iskolai fertőzésről, pedig a jelenlegi adatok mellett szinte biztosra vehető szerintük, hogy az iskolák több száz főnyi tanulója és dolgozója között az esetek jelentős részében előfordulhatott már koronavírusos eset.

A távoktatás minőségét változónak értékelte a Szülői Hang az adatok alapján. A tavaszi távoktatás után a tanulók 51 százalékánál tapasztaltak lemaradást valamilyen tárgyból, 16 százalékban ez súlyos lemaradást jelentett, ami részben az új tanévre is hat.

Az idei tanévben az osztály- vagy iskola szintű távoktatásban résztvevők véleménye alapján 33 százalék kifejezetten elégedetlen a minőségével, ebből 18 százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy érdemben nincs is távoktatás.

Szülői Hang

Egy szülő szerint a gyerekének az osztályában már az év elején dolgozatokkal kezdtek, olyan témákban, amiket ő próbált otthon megtanítani, mert csak kiadták nekik az "anyagot".

De még egy Skype óra sem volt, hogy el legyen magyarázva. Fizika, kémia, matek és nyelvtan. Nagyon nagyok a hiányosságok, jönnek a hármasok olyan tantárgyakból, amikből négyes, ötösök jöttek hét évig. A gyerek el van fáradva, el van keseredve. Sosem lett megtanítva, ami most szeptemberben számon lett kérve.

A szülők a problémák miatt túlnyomórészt (71 százalék) úgy gondolják, hogy a járvány miatt csökkenteni kellene a központilag előírt tananyag mennyiségét.

Rákérdeztek arra is, hogy a szülők számára mennyire jelent többletterhet a távoktatás: a válaszadók majd fele (49 százalék) úgy gondolja, hogy nem összeegyeztethető a munkával, míg szinte ugyanannyian arra hívták fel a figyelmet, hogy pénzügyi nehézséget jelent a munkahelyről való kimaradás.

Tavasszal a karantén ideje alatt a munkáltatóm engedélyezte a home office-t. Így nem volt gond az akkor 9 évessel otthon maradni. Ha most is bezárna az iskola, be kell vinnem a gyereket a munkahelyemre, mert a munkáltató kijelentette, senkinek nincs HO. Bízom benne, hogy nem zárnak be az iskolák. Egyedül nevelem a gyermeket, így tartalékom nincs, akár 1 hónap fizetésnélküli szabadságra sem

– írta egy érintett.

A nehézségek ellenére a szülők többsége (59 százalék) szeretné, hogy ha a jelenleginél szélesebb körben térnének át a távoktatásra a járvány terjedésének megfékezése érdekében. Október végén gimnazisták indítottak online petíciót, hogy a felső tagozattól álljanak át digitális oktatásra. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is ezt követelte azon településeken, ahol megjelent a koronavírus-fertőzés. A kormány egyelőre nem szigorít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!