szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Semmelweis Egyetem rektora szerint a hivatalosan nem igazolt esetekkel együtt minimum 2 millióan megfertőződtek Magyarországon.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járványt kizárólag oltással lehet legyőzni, ezért bármelyik vakcinát is kínálják fel, az embereknek el kell fogadniuk  hangsúlyozta Merkely Béla hétfőn Áder János köztársasági elnök Kék Bolygó című podcastjában. A Semmelweis Egyetem rektora elmondta, hogy számos olyan tragédiáról hallott, ahol valaki várt egy vágyott vakcinára, majd elkapta a vírust, és „szörnyű vége lett a történetnek”.

Merkely szerint az első oltásnak van a legnagyobb szerepe a megbetegedéssel szemben, az első adag után ugyanis nagyjából két héttel alakul ki az immunitás, és lesz gyakorlatilag közel 100 százalékos a biztonság a súlyos megbetegedéssel szemben. A második oltás ezt követően egyfajta sokszorosító hatással rendelkezik, ami megnöveli a szervezetben az ellenanyagok számát.

Merkely Béla fontosnak nevezte, hogy a fertőzésből kigyógyultak ellenanyagszintje alacsonyabb, mint a beoltottaké, ugyanakkor

a vírust korábban bizonyítottan elkapottak esetében nincs szükség második oltásra.

A rektor szerint a két oltással rendelkezők megfertőződésekor legfeljebb egy enyhe náthához hasonló tünetek jelentkezhetnek, de olyanról még nem hallott, hogy a körükben súlyos megbetegedés történt volna.

Ezzel kapcsolatban Szlávik János múlt héten azt nyilatkozta az InfoRádiónak, hogy „óva intek mindenkit, hogy egy oltás után úgy érezze, hogy övé a világ”. A Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője szerint az első oltás is elkezd az immunrendszerben dolgozni, két-három hét alatt elindul az ellenanyag-termelődés, de a második védőoltás erősíti meg az immunválaszt, és akkor alakul ki a 90 százalék feletti hatékonyság

Merkely Béla szerint

ahhoz, hogy a járvány tartósan alacsony számokat mutasson Magyarországon, nagyjából 5 millió embert kell beoltani.

Jelezte ugyanakkor: reméli, hogy ennél többen igénylik majd a vakcinát, ami elég lehet ahhoz, hogy „nyugodt nyarunk legyen” és a járvány ne térjen vissza szeptemberben.

A Semmelweis Egyetem rektora szerint  a hivatalosan nem igazolt esetekkel együtt  2–4,9 millióan lehetnek Magyarországon azok, akiket megfertőzött a kórokozó.

A kormányzati tájékoztató oldal hétfői adatai szerint igazoltan 725 241-en fertőződtek meg az új koronavírussal a járvány kezdete óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!