szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szerződésben rögzítették, hogy az egyetem budapesti fejlesztése összhangban áll a Diákváros programjával.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Megkötötte a kormány a stratégiai megállapodást a kínai Fudan Egyetemmel – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A tájékoztatás szerint Palkovics László tárcavezető, kormánybiztos és Xu Ningsheng, a Fudan Egyetem elnöke online eseményen aláírta a Fudan Hungary Egyetem előkészítését lehetővé tevő egyezséget.

A dokumentum rögzíti a legfontosabb célokat, így a képzési irányokat és a budapesti campus tervezett helyszínét is. Az angol nyelvű szerződés szerint a Fudan Egyetem 520 ezer négyzetméteres campusa 26 hektáron épülhet fel. A tervek szerint gazdasági, bölcsészettudományi-társadalomtudományi, természettudományi-mérnöki és orvostudományi karok lesznek elérhetők, az 500 oktatótól pedig 6-8 ezer hallgató tanulhat majd.

A közleményben arról is szó esik, hogy

a felek a megállapodásban megerősítették, hogy az egyetem budapesti fejlesztése összhangban áll a Budapest Diákváros – Déli Városkapu Fejlesztési Programmal, annak terveivel nem állítható szembe”.

A kínai Fudan Egyetem magyarországi megjelenésének ügye az elmúlt hetekben vált az ellenzék és a kormány közti csatározás újabb témájává. Az egész azzal kezdődött, hogy a Direkt36 a birtokába jutott dokumentumok alapján megírta, hogy az intézmény nagyjából 500 milliárd forintba kerülhet, a beruházást pedig kínai óriáshitelből, kínai kivitelezővel valósíthatják meg.

A projekt miatt Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester helyi népszavazást sürgetett, mivel a terület, ahol az intézmény felépülne, részben a kerület tulajdonában van, de a főváros is rendelkezik ott „némi ingatlantulajdonnal”. Ezeket tehát Baranyiéknak át kellene adniuk, de ehhez az ellenzéki politikusok szerint Budapest és a ferencvárosiak beleegyezése is kell.

A Fudan Egyetem ügyét kormánybiztosként irányító Palkovics László innovációs és technológiai miniszter szerint a campus nem vesz el területet a Diákvárostól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!