szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Koalíciós kormányzásra készülnek az ellenzéki pártok, emiatt kompromisszumokat kell majd tenniük – mondta a DK miniszterelnök-jelöltje. Dobrev Klára előválasztási taktikákról, és a NER utáni világról is beszélt a Magyar Narancsnak.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

A parlament összetételét a közös ellenzéki lista befolyásolja majd, amit már az előválasztás elő fordulója után időszerű lesz a pártelnököknek összeállítani – jelentette ki Dobrev Klára. A DK miniszterelnök-jelöltje a Magyar Narancsnak adott interjúban azt mondta, szempont lesz, hogy a kisebb pártoknak is legyen saját frakciójuk, így ha egyéni jelöltjük nehezen nyerhető körzetben indul, akkor érdemes ezt listán kompenzálni. Dobrev úgy számol, mindenki 40-60 jelöltet állít majd az előválasztáson, és a körzetek 90 százalékában legalább két jelölt közül lehet majd választani. A visszalépések “racionális döntések” – mondta, hozzátéve: néhol “kemény meccsek lesznek”, például Hadházy Ákos körzetében.

A visszalépések, egymás jelöltjének indulását támogató bejelentések egyébként megszaporodtak a napokban, és helyenként furcsa jelenségekhez vezettek. Ilyen a Dobrev által említett budapesti Hadházy-körzet is Zuglóban, ahol a Momentum Hadházy Ákost, míg az MSZP-Párbeszéd – a Jobbik és a DK támogatásával – a szocialista Tóth Csabát indítja. Az MSZP pedig éppen most függesztette fel egykori elnöke, Molnár Gyula párttagságát, amiért a DK is támogatja őt az előválasztáson, és győzelme esetén beülne a DK-frakcióba, miközben erről a forgatókönyvről a három párt vezetősége előzetesen megállapodott.

Az interjúban Dobrev arról is beszélt: a 2022-es választás tétje nem Orbán Viktor, hanem az Orbán-rendszer legyőzése, az előválasztáson a miniszterelnök-jelölteknek pedig elsősorban az ellenzéki pártok közös alapvetését kell képviselniük. Szerinte a végleges programot viszont már befolyásolja majd a közös miniszterelnök-jelölt személye – annyiban mindenképpen, hogy az ő irányításával véglegesítik, addig is társadalmi vitára bocsátják. Nagy különbségek mindenesetre nincsenek a pártok szakmapolitikai elképzeléseiben, hiszen szerinte “az orbáni ámokfutás után egyértelművé vált, merre kell vinni az országot, a legfontosabb kérdésekben a pártszövetség tagjai egyetértenek”. Így szerinte abban is, hogy “a család, az család”, az örökbefogadásnál pedig a legfontosabb szempont a gyerek érdeke, hogy szerető családba kerüljön. Messzebbről kell közelíteni viszont az álláspontokat például a kettős állampolgárok szavazati jogánál, mivel a DK szerint azt meg kell vonni, mások nem így gondolják, de Dobrev arra számít, hogy ebben a kérdésben is lesz kompromisszum, “valahol középen”. Úgy véli, igazából 2026-ban szólhat majd arról a kampány, hogy melyik pártnak milyen szakpolitikája van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!