szerző:
Windisch Judit - Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Dobrev Klára, Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter jutott be az előválasztás második fordulójába, de minden valószínűség szerint csak ketten maradnak állva. A rekordhosszúságúra nyúlt szavazatszámlálás után érdekes eredmények születtek.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Nagy magabiztossággal nyerte meg Dobrev Klára, a DK miniszterelnök-jelöltje az ellenzéki előválasztás első fordulóját, több mint 214 ezer szavazattal, míg a második helyezett Karácsony Gergely 168 ezret kapott.

Ez azt jelenti, hogy

  • Dobrev Klára 34,7,
  • Karácsony Gergely 27,3,
  • Márki-Zay Péter 20,4,
  • Jakab Péter 14,1,
  • Fekete-Győr András 3,4

százalékon zárt.

Dobrev Klára letarolta az országot. A 106 egyéni körzetből

  • 78 vidéki
  • és 7 budapesti körzetet nyert meg (a Bp 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17-es választókerületeket).

Karácsony Gergely 11 fővárosi és 4 vidéki (az ózdi, a budakeszi, szentendrei, nyírbátori) körzetben lett első.

Márki-Zay Péter több helyen másodikként végzett, végül két körzetben nyert: egyrészt a sajátjában (Csongrád 4), másrészt Vas 3-ban, ahol jelöltje, Bana Tibor nyerte meg az előválasztást.

Jakab Péter négy egyénit vitt el vidéken, de érdekes módon Miskolcon, ahol három évvel ezelőtt egyéniben majdnem nyert a Fidesz ellen, megverte őt Dobrev Klára. Jakab Békés 4-ben, Jász 3-ban, Somogy 2-ben és Szabolcs 5-ben került az élre.

Nagyon érdekes volt megfigyelni azt is, hogy azon körzetek döntő többségében is Dobrev Klára nyert, ahol a közös egyéni jelölt jobbikos lett.

A legtöbb egyéni körzetet a DK nyerte meg (ez nem jelent automatikusan országgyűlési mandátumot is).

  • A DK 32,
  • A Jobbik 29,
  • az MSZP–Párbeszéd 25,
  • a Momentum 15,
  • az LMP 5

egyéni helyet nyert vagy saját jogon vagy egy győztes független képviselőnek adott befogadó nyilatkozat révén.

Az előválasztáson születtek nagyon meglepő eredmények, még az utolsó bejelentések között is. Kiderült, hogy Molnár Gyula volt szocialista pártelnök 77 szavazattal kikapott a momentumos Tóth Endrétől.

Hadházy Ákos valószínűleg porig alázta volna Tóth Csabát, ha a szocialista politikus végigviszi a küzdelmet. Hadházy több mint 10 ezer szavazatot szerzett, ez az egyénik között rekordnak számít. Hadházy mellett Szél Bernadett és Szabó Szabolcs is könnyedén hozta saját körzetét, Budakeszit és Csepelt. Szabónak volt komoly kihívója a szocialista Komjáti Imre személyében, de nem tudta megszorongatni.

Mesterházy Attila minden bizonnyal búcsúzhat a Parlamenttől (őt a DK-s Csonka Balázs verte meg), de bukott a Mesterházy embereként számontartott Király József is a momentumos Bodrozsán Alexandra győzelme miatt.

A fővárosban Orosz Anna és Hajnal Miklós momentumos politikusok legyőzték Gy. Németh Erzsébet és Komáromi Zoltán DK-s jelölteket, a VIII. kerületet viszont elvitte Demeter Márta elől az MSZP–Párbeszéd támogatással indult Jámbor András "független jelölt" (egyébként Karácsony tanácsadója).

Az offshore-ügyben ellentmondásokba keveredő DK-s Ráczné Földi Judit vesztett a Fejér 1-es választókerületben, Korózs Lajos szocialista politikus tekintélyét viszont nem tépázta meg a kamuvideós botrány.

Szabolcsban is bukott egy országgyűlési képviselő, a jobbikos Gyüre Csaba, akit az MSZP–P támogatással induló Aranyos Gábor vert meg. Ungár Péter alulmaradt Czeglédy Csabával szemben a szombathelyi körzetben. Az erősebb zárszó viszont Ungáré volt:

Azért szépet küzdött a zavaros hátterű b**i zsidó budai milliárdos

– írta ki a Facebook-oldalára.

Az izgalmak a következő napokban folytatódnak, mivel most kezdődnek a tárgyalások arról, hogy Márki-Zay Péter visszalépjen Karácsony Gergely javára, illetve kit támogasson Fekete-Győr András és Jakab Péter. Dobrev Klára már közölte: ők nem tárgyalnak a visszalépésekről.

Az előválasztás csütörtöki eseményeit itt tudja visszakövetni:

Dobrev egyértelműen vezet, mind több helyen eldőlt, ki indul jövőre - előválasztási eredményváró percről percre

Dobrev Klára vezet az ellenzéki előválasztáson, a DK-s politikus eddig szinte az összes vidéki körzetben nyert. Karácsony Gergely stabilan hozza Budapestet, kérdés, hogy ez elég lesz-e az első körös győzelemhez. Márki-Zay Péter harmadik helye sem kérdés, a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetője Budapesten rá tud verni Dobrevre.

A Political Capital gyorselemzése szerint az előválasztás első fordulójának nyertese Dobrev Klára, ami egyrészt papírforma volt, ugyanakkor sokak várakozásával ellentétben a közelébe sem került annak, hogy már az első fordulóban eldöntse a meccset, hiszen ehhez a voksok 50 százalékát kellett volna megszereznie.

A legnagyobb vesztes Jakab Péter, mivel az előzetes várakozásoktól ő maradt el a leginkább. Ennek egyik oka, hogy a Jobbik elnökének kampánya kifáradt, a kezdeti lendület elfogyott, a kormányzóképesség felmutatása pedig elmaradt. Jakab részéről hiba volt az is, hogy (Márki-Zay Péterrel ellentétben) nem próbálta megszólítani a budapesti szavazókat.

A legnagyobb meglepetést Márki-Zay Péter okozta, aki párttámogatás nélkül futott be a harmadik helyre. Ennek hátterében az állhat, hogy személyében versenytársa akadt Karácsony Gergelynek a „közös nevező” szerepére. Márki-Zay a talán legkevésbé elutasított jelölt, ő a messziről (a Fidesz felől) érkező idegen, aki a vidékiek számára ugyanúgy hiteles, mint a fővárosi értelmiség számára.

Karácsony Gergelyt második helye elérésben túl azon, hogy három párt támogatta, az is segíthette, hogy új mozgalmat épített. Az új szavazók megszólításának határt szabhat, hogy népszerűsége fejnehéz: a szavazatainak mintegy 40 százalékát gyűjtötte a fővárosban, több vidéki körzetben pedig csak 4. lett, ráadásul Budapesten is több körzetet Dobrev nyert meg, nem pedig Karácsony.

A leggyengébb eredményt Fekete-Győr András érte el, a szavazatoknak csupán 3,4 százalékát szerezte meg. A Momentum szavazóira volt leginkább jellemző, hogy a miniszterelnök-jelölti versenyben nem a saját pártjuk jelöltjét támogatták. A párt jelöltjei már sikeresebbek voltak, és a DK után a Momentum jelöltjeire érkezett a legtöbb szavazat, harmadik helyre utasítva a Jobbikot.

A Political Capital elemzése kiemelte, hogy az előválasztáson szavazó 633 ezer ember jelentette mintegy 8 százalékos részvételi arány minden várakozást felülmúlóan sikeres mobilizáció. Ez azt jelenti, hogy az egész országban megmozduló kampánycsapatok hosszú idő óta először jutottak el választópolgárok tömegeihez, köztük az ellenzék törzsszavazói körön kívül esőkhöz is.

A Fidesz számára vélhetően épp ez a legaggasztóbb: azok a tömegek, akiket a nem kormányzati irányítású nyilvánosság csatornáiról sikerült leválasztaniuk, el sem tudták képzelni, hogy létezik a Fideszen kívül potens politikai erő. A fél évvel az éles választás előtt zajló előválasztás azt is megalapozza, hogy sokak horizontjára felkerüljenek az együttműködő ellenzéki pártok.

Arra a Political Capital elemzése is kitért, hogy az előválasztás “tisztulási folyamat” is volt. Példának hozták az MSZP-s Tóth Csabát, aki ellen Hadházy Ákos indult, végül az MSZP-s képviselő visszalépett még az első forduló vége előtt. Az offshore hátterű cégekkel körülvett székesfehérvári DK-s jelölt, valamint a karlendítő ózdi jobbikos Farkas Péter Barnabás végül veszített.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!