szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter szerint néha az államtitkárok jobban átlátják a kellő szempontokat.

A HVG360 még hétfőn közölt interjút Laborc Sándor volt Nemzetbiztonsági Hivatali vezetővel, aki a többek között arról beszélt, ha a Pegasus szoftverrel hivatalosan, engedély birtokában figyelték meg az embereket, akkor több esetben jogosulatlan titkos információgyűjtés történhetett.

"A szoftvert szállító cég ugyanis azt állítja, hogy a terméküket terroristák vagy szervezett bűnözők ellen lehet alkalmazni. Márpedig azok a megfigyelt emberek, akik eddig ismertté váltak, ebbe a kategóriába nem tartozhatnak bele."

Kérdés, hogy mi alapján választották ki a célszemélyeket, viszont amit eddig tudni, az alapján sem az igazságügyi miniszteri, sem a bírói engedélyért folyamodó szervezetek nem tudnak jogszerűen alátámasztott előterjesztést tenni.

Máshol is megfogható a történet Laborc szerint, aki azt mondta, jogszabály rögzíti, hogy ki milyen esetekben és mely szervezeteknek engedélyezhet.

Ha az igazságügyi miniszter ezt az engedélyező jogkörét folyamatosan átengedi egy helyettesének, akinek az engedélyezésre amúgy törvényi felhatalmazása nincsen, akkor onnantól kezdve az engedélyek az én jogértelmezésem szerint közjogilag nem jogszerűek. Márpedig Varga Judit igazságügyi miniszter szavai szerint az előterjesztéseket a helyettese, Völner Pál írta alá.

Újságírók ellen igen, de a maffia és a kémek ellen nem jó a Pegasus? - interjú Laborc Sándor volt NBH-főnökkel

Jogszerűen vagy jogszerűtlenül, de az elmúlt tizenegy évben folyamatosan ellenőrizték, az élete nyitott könyv, ezért mulatságosnak tartja, hogy a Pegasust is bevetették ellene - mondta a hvg360-nak adott interjúban Laborc Sándor egykori hírszerző és kémelhárító, aki 2007 és 2009 között az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjét, a Nemzetbiztonsági Hivatalt vezette.

A hvg.hu a csütörtöki Kormányinfón megkérdezte Gulyás Gergelyt, hogy ezek tudatában jogszerűen járt-e el az Igazságügyi Minisztérium.

A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint rendben van, hogy Varga helyett Völner engedélyedzett,

a hatásköröket a nagyobb minisztériumban rendszeresen államtitkároknak szervezik ki.

Hozzátette: néha jobban is átlátják az államtitkárok a kellő szempontokat. Gulyás azt is megjegyezte, hogy nem érdemes Laborc Sándor szavaira támaszkodni, jóllehet, a hvg.hu kérdése az alkalmazott törvényszöveggel volt kapcsolatos.

Gulyás Gergely: Zárt térben kötelezővé teszi a kormány a maszkhasználatot

Súlyosbodik a járványhelyzet, Budapest már minden zárt téren kötelezővé tenné a maszkviselést, a kormány azonban eddig várt a szigorításokkal. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatóján a Covid negyedik hullámával kapcsolatos intézkedések is szóba kerülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gulyás Gergely: Zárt térben kötelezővé teszi a kormány a maszkhasználatot

Súlyosbodik a járványhelyzet, Budapest már minden zárt téren kötelezővé tenné a maszkviselést, a kormány azonban eddig várt a szigorításokkal. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatóján a Covid negyedik hullámával kapcsolatos intézkedések is szóba kerültek.

Dezső András hvg360

Újságírók ellen igen, de a maffia és a kémek ellen nem jó a Pegasus? – interjú Laborc Sándor volt NBH-főnökkel

Jogszerűen vagy jogszerűtlenül, de az elmúlt tizenegy évben folyamatosan ellenőrizték, az élete nyitott könyv, ezért mulatságosnak tartja, hogy a Pegasust is bevetették ellene – mondta a hvg360-nak adott interjúban Laborc Sándor egykori hírszerző és kémelhárító, aki 2007 és 2009 között az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjét, a Nemzetbiztonsági Hivatalt vezette. Laborc szerint csak azért, mert egy miniszter engedélyez egy titkos megfigyelést, az még nem lesz feltétlen jogszerű, a szolgálatoknál pedig akad olyan „kiskapu”, amit ki lehet használni, hogy akár az engedélyezőt is megtévesszék. De nem csak a Pegasusról kérdeztük az egykori titkosszolgát, aki az „Ovi-Bajusz” dossziéról, valamint az alvilág és a rendőrségi vezetők közötti hídemberek létezéséről is beszélt.