szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre több netes csaló próbálja meg kihasználni az emberek segítőkészségét. Az ESET szakemberei most megneveztek néhány szájtot, amit mindenképpen kerüljünk el, ha adakozni szeretnénk Ukrajnának.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat után az ESET termékek magyarországi forgalmazója, a Sicontact Kft. is arra hívja fel a figyelmet, hogy könnyen rosszul járhatnak azok a felhasználók, akik az interneten szeretnének adakozni Ukrajna megsegítésére. A háború kirobbanása óta ugyanis egyre több olyan weblap bukkan fel, ami névleg az ukránoknak gyűjt adományokat, a valóságban azonban csak lenyúlja a jóhiszeműen nekik küldött pénzt.

Az ESET szakértői most megneveztek hét ilyen tolvaj oldalt:

  • help-for-ukraine.eu
  • tokenukraine.com
  • supportukraine.today
  • ukrainecharity.gives
  • ukrainesolidarity.org
  • ukraine-solidarity.com
  • saveukraine.today

Az ál-adománygyűjtő oldalak mellett e-mailen keresztül is kopogtathatnak a csalók. Az ilyen, a semmiből érkező, kéretlen levelek hangozhatnak például a következőképpen:

"Szia,

Elnézést a zavarásért! Ukrán vagyok, megölték ma a férjem és a fiam, a bankok pedig bezártak. Nincs mit ennünk, könyörgöm Neked Isten nevében, hogy segíts rajtam bármilyen összeggel. Most semmi sem kevés, mert a két lányomnak muszáj ennie a túlélésért. Bármilyen összegért hálás vagyok, hiszen a bankok bezártak. Az egyetlen módja a segítségnek, ha Bitcoint küldesz nekem. Kérlek, ments meg egy életet, a mindenható Isten meg fog áldani ezért.

Amin"

A fenti egy a Redditen megosztott, hamis adománykérő levél fordítása (eredetileg angolul küldték). Ami mindenképpen gyanút kell, hogy keltsen, ha az adományt valaki kriptovalutában kéri.

Az ESET egy sor tanácsot is ad, amit, ha megfogadunk, jó eséllyel nem esünk áldozatául a fent bemutatott csalásoknak:

  • Gondosan ellenőrizzük adakozás előtt, hogy pontosan milyen alapítványt, vagy szervezetet támogatunk. A legjobb, ha ragaszkodunk azokhoz a jól ismert, nagy múltú megbízható szervezetekhez, amelyek valamilyen formában vagy akár partnereiken keresztül jelen vannak Ukrajnában.
  • Adományozzunk közvetlenül a webhelyükön keresztül, vagy forduljunk egyenesen az adott jótékonysági szervhez útmutatásért.
  • Legyünk óvatosak a pénz átutalására vagy ajándékutalványok küldésére vonatkozó kérelmekkel kapcsolatban.
  • Legyünk óvatosak az ismeretlen feladóktól származó kéretlen e-mailekkel és közösségi média üzenetekkel. Ezeknél kerüljük a mellékletek letöltését, vagy a linkekre való kattintást, mert akaratlanul is rosszindulatú programot tölthetünk le az eszközünkre.
  • Még a látszólag megbízható forrásokból érkező üzenetekkel is érdemes vigyázni, és alaposan ellenőrizni azok hitelességét. Vegyük fel a kapcsolatot közvetlenül a feladóval más csatornákon is, például telefonon vagy e-mailen keresztül.
  • Legyünk szkeptikusak a jótékonysági szervezeteket népszerűsítő közösségi média tartalmakkal, amíg nem ellenőriztük, hogy valóban legitim szervezetről van szó. Nem tudhatjuk, hogy az ismerősünk, aki megosztotta, elvégezte-e előtte ezt a kutatómunkát, és a poszt alatti lájkok száma sem hitelesíti annak valóságtartalmát.
  • Ne engedjünk az indokolatlan pszichológiai nyomásnak, bűntudatkeltésnek, hiszen a csalók éppen ez a sürgetést használják fel arra, hogy minél előbb átgondolatlan adakozásra késztessenek minket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!