szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ötödik alkalommal javasolta kormányfőnek az államfő Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP listavezetőjét a Parlament alakuló ülésén. Az ülésen az ellenzéki képviselők – Hadházy Ákos kivételével – letették az esküt, de ezután a DK, a Párbeszéd és a Momentum politikusai kivonultak. Áder János köztársasági elnök szerint a választás eredménye "politikailag és jogilag megkérdőjelezhetetlen". Az alakuló ülésen létrejött a 2 kormánypárti és 7 ellenzéki frakció, megalakították a parlamenti bizottságokat, megválasztották Kövér Lászlót házelnöknek. Az alakuló ülést percről percre tudósította a hvg.hu.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Így fogadta a gratulációkat házelnökként Kövér

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

Megint szünetel az ülés, később a bizottságokról döntenek

Egyelőre megint, de ma már utoljára rendeltek el szünetet az ülésen, mielőtt az Országgyűlés bizottságai megalakulnának – a bizottságok tagjaira az előzetes konszenzushiány miatt szintén Kövér László tesz javaslatot majd, ahogy a jegyzők esetében is történt.

Orbán videójából kiderült: megvolt a reggeli áhítat, Balog Zoltán exminiszter-püspökkel

Reggel még találgattuk, hogy ezúttal is beiktatnak-e reggel egy istentiszteletet az alakuló ülés előtt a Fidesz–KDNP politikusai, és Orbán Viktornak a Facebookra frissen feltöltött videójából ki is derült, hogy igen. A videón az is látszik, hogy azon részt vett az Orbán-kormány egykori erőforrásminisztere, Balog Zoltán, akit azóta református püspökké választottak, és láthatóan nagyon örült, hogy újra látja Orbán Viktort.

Csak a DK és a Párbeszéd nem kapott jegyzői pozíciót

Elég sok, összesen 12 jegyzőt választott Kövér László házelnök javaslatára az Országgyűlés, de két ellenzéki párt teljesen kimaradt ebből a pozícióból: a DK és a Párbeszéd egyetlen jegyzői posztot sem kapott. Szerettek volna, de mivel az előzetes tárgyalásokon nem alakult ki konszenzus a frakciók között, Kövér végül maga döntött, hogy kiket jelöl jegyzőnek.

A Párbeszéd egyébként a Budapesten, a VIII. kerületben egyéni mandátumot szerzett Jámbor Andrást szerette volna jegyzőnek, akivel a választás után a hvg.hu választási podcastjában, a SzavazóFülkében beszélgettünk többek között az ellenzék jövőjéről is:

Jámbor András a SzavazóFülkében: Abból kéne kilépni, hogy a saját szavazóinknak politizálunk

A főváros egyik egyéni ellenzéki mandátumát elnyerő Jámbor András szerint az összes pártvezető felelőssége felvetődik, de a mandátumok visszaadása nem vezet sehova. A kudarc okát nem az összefogásban látja, hanem abban, hogy ezt nem tudták jó, és jól célzott üzenetekkel megtölteni.

 

A házelnök egyetért az ellenzékkel: a hatalom a népé

„A hatalom a népé” – állapította meg Kövér László beszédének végén. Ez a hatpárti egyesült ellenzék és Márki-Zay Péter közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt kampányszlogenje volt, de a jelek szerint Kövér László is egyetért ezzel.

Kövér László a szivárványos totalitarizmustól tart

Megköszönte a polgárok bizalmát a választáson Kövér László, aki házelnökként köszönetnyilvánítással kezdte, megköszönve a házelnökként a titkos szavazáson kapott voksokat is. Megjegyezte: május 2-a nemcsak a mostani, hanem a 30 éve alakult első szabadon választott Országgyűlés megalakulásának dátuma is. Megjegyezte, annak idején 1990-ben a képviselők, erős gyarapodó államot akartak építeni, és bár az azóta működött kormányok minősége hullámzó volt, de ma sokkal jobbak minderre az esélyek, mint a rendszerváltás óta bármikor. Viszont

Kövér szerint veszélyek is vannak, a migráció és a világjárvány mellett a szomszédban zajló háború, és a „szivárványos köntösben tetszelgő totalitarizmus”.

Kövér László átvette az ülésvezetést

A Fidesz-alapító elfoglalta helyét az elnöki pulpituson.

Tizenkét jegyzőt is választottak

Jegyzőnek választotta az Országgyűlés Gelencsér Attilát (Fidesz), Szűcs Lajost (Fidesz), Tiba Istvánt (Fidesz), Vinnai Győzőt (Fidesz), Aradszki Andrást (KDNP), Földi Lászlót (KDNP), Móring József Attilát (KDNP), Z. Kárpát Dánielt (Jobbik), Hiszékeny Dezsőt (MSZP), Szabó Sándort (MSZP), Dócs Dávidot (Mi Hazánk), Bakos Bernadettet (LMP).

Alelnököket is választott az Országgyűlés

Az Országgyűlés Jakab Istvánt (Fidesz), Lezsák Sándort (Fidesz), Latorcai Jánost (KDNP), Oláh Lajost (DK) és Dúró Dórát (Mi Hazánk) választotta alelnöknek, Hende Csabát (Fidesz) pedig a törvényalkotásért felelős alelnöknek.

Megint Kövér lesz a házelnök, bár 13 nem szavazatot is kapott

A titkos szavazáson 185 képviselő vette fel a szavazólapot, ebből Kövérre 170 igen voks érkezett, 13 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett, és volt két érvénytelen lap is – sorolta a választás eredményét Turi-Kovács Béla, bejelentve, hogy

Kövér László lesz újabb ciklus erejéig az Országgyűlés elnöke.

A régi-új házelnök le is tette rögtön az esküt.

1 2 3 4 5 6 7 8
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor hvg360

Nyit a Nemzet Játszótere: most milyen szerepet szán Orbán Viktor a parlamentnek?

Alakuló ülését tartja az új törvényhozás, amelyet egyesek a jogalkotás templomának, mások gombnyomogatók melegedőjének tartanak, Kövér Lászlót pedig néha egy kocsmára emlékezteti. Kérdés, mennyire lesznek jelen az ellenzékiek, milyen jogalkotási trükkökre, kétharmados módosításokra lehet számítani.