Tetszett a cikk?

A tavaly bezárásra ítélt két meddőségi magánklinikában hónapokig nem tudták, mi lesz a náluk tárolt, lefagyasztott embriókkal. Most egy parlamenti írásbeli kérdésből végre kiderült a sorsuk.

Két hét múlva végleg bezár a két utolsó meddőségi magánklinika Magyarországon. Bár – a törvény adta lehetőséget kihasználva – mind a Reprosys Termékenységi Központ, mind pedig a Versys Clinics felajánlotta magát megvételre az államnak, a kormány ezt elutasította, így az intézetek működési engedélye június 30-án hatályát veszti.

Bár a döntésről május elején értesítették a két érintett klinikát, azt egyik helyen sem tudták, mi lesz a náluk tárolt több száz lefagyasztott embrióval. Az akkori Emmi-miniszter ugyanis a tavaly szeptemberi, törvényben megszabott határidőre nem jelölte ki azt a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatót, amely átveszi azokat.

Ezzel az állam gyakorlatilag több száz gyermekre vágyó párt tartott bizonytalanságban, hiszen nekik sem volt arról fogalmuk, melyik intézménybe kerülnek át saját embrióik, és hol tudják folytatni a kezeléseket.

A fagyasztott embriók sorsa végül egy parlamenti írásbeli kérdésre adott válaszból derült ki, melyet Vajda Zoltán szocialista képviselő tett fel Csák János kulturális és innovációs miniszternek – azért neki, mert az új kormányzati struktúrában hozzá tartozik a családpolitika. A válasz végül mégis az egészségügyért felelős Belügyminisztériumból érkezett, Rétvári Bence parlamenti államtitkártól.

Rétvári válaszában először a 12 évvel ezelőtti baloldali kormányt szidta, mely szerinte „éppen a meddőségi problémákkal küzdő párokon kívánt spórolni”, majd felsorolta, mi mindent tett meg a Fidesz-KDNP a családokért.

Az államtitkár válaszában emlékeztetett arra is, hogy a két bezárásra ítélt klinikán tárolt ivarsejteket és embriókat oly módon kell átadni a kijelölt átvevő szolgáltató részére, hogy mindkét félnek maradéktalanul biztosítania kell a későbbi egészséges magzati fejlődés feltételeit a tárolásra vonatkozó szakmai szabályok betartásával.

Iscare

Ezután Rétvári elárulta azt is, hogy a Reprosysban és a Versysben a tárolt ivarsejteket és embriókat az Észak-Közép-budai Centrum, új Szent János Kórház és szakrendelő számára kell átadni.

Arról, hogy erről mikor értesítették a párokat, és van-e arra lehetősége a leendő szülőknek, hogy innen egy általuk választott másik intézménybe szállítsák át az embriókat, a parlamenti válaszból nem derült ki.

Szűkülő lehetőségek

Az viszont már egészen biztos, hogy a kormány döntése értelmében július 1-étől Magyarországon megszűnik annak a lehetősége, hogy magánklinikákon végezzenek asszisztált reprodukciós kezeléseket. A magánklinikák ellehetetlenítésére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint finanszírozási visszaélések miatt volt szükség, ezt azonban azóta sem sikerült alátámasztaniuk.

A kormány ennek ellenére első lépésként 2019-ben hat, addig magánkézben lévő intézményt vont állami irányítás alá, majd tavaly nyáron az Országgyűlés elfogadta azt a rendeletet is, mely kimondja: 2022. július 1-étől kizárólag állami meddőségi klinikákon kezelhetők az erre jogosult nők. Ez főleg azokat hozza lehetetlen helyzetbe, akik már elmúltak 45 évesek, vagy elhasználták az öt alkalmat, melyet az állam finanszíroz, hiszen nekik innentől már csak a külföldi, fizetős klinikák maradnak.

Az akkor még működő három magánklinikából a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft.-t ezután megvásárolta az állam, így az továbbra is működhet, a Versys és a Reprosys azonban nem kapta meg erre az esélyt.

Bezárásukkal Magyarországon a tovább szűkült azoknak az intézményeknek a köre, ahol az arra kényszerülő párok asszisztált reprodukciós kezelésben vehetnek részt. Az országban jelenleg mindössze 12 állami intézet működik, a szülész-nőgyógyászok közül pedig jelenleg mindössze 36–38 szakember dolgozik a területen. (Összehasonlításképp: a 10,7 milliós Csehországban körülbelül 40, különböző finanszírozású meddőségi klinika működik.) Több magyar állami intézményben már tavaly is 6–8 hónapos várólisták alakultak ki. A területen dolgozó szakemberek attól is tartanak, hogy a teljes állami kontroll a hatékonyság rovására is megy majd.

(Címlapképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

A kormány elutasította az ajánlatukat, biztosan nem működhet tovább a két utolsó magyar meddőségi magánklinika

Hiába ajánlották fel magukat megvételre az államnak, a kormány nemet mondott a két utolsó magyarországi meddőségi magánklinika megvásárlására, ezzel végleg megszűnt itthon a magánintézményekben végzett lombikkezelések lehetősége, az ott tárolt embriókat elszállítják. Aki nem fér be az állami rendszerbe, annak csak a külföld marad.

Serdült Viktória Itthon

Csendben kreált központi igazgatóságot az állami meddőségi klinikáknak a kormány

Az Országos Kórházi Főigazgatóságon belül koordinálják majd az állam által átvett meddőségi intézetek munkáját. Az erről szóló belügyminiszteri utasítás már januárban megszületett, de eddig nem verték nagydobra. A Humánreprodukciós Igazgatóság lesz a felelős az ágazati finanszírozási rendszer kialakításért is.