szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fox Newsnak adott interjút a külgazdasági és külügyminiszter, aki szerint hosszan elhúzódik majd a fegyveres konfliktus Ukrajna és Oroszország között.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A kormány várja a hivatalos javaslatot az Európai Bizottságtól (EB) a gázfelhasználás csökkentéséről – mondta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtök reggel az amerikai Fox Newsnak. Szijjártó Péter közölte: a magyar kormány a bizottságnak azt a felvetését, miszerint 15 százalékkal kellene csökkenteni az európai gázfelhasználást, nagyon komoly ügynek tartja.

Úgy vélem, hogy ez túl komoly kérdés ahhoz, hogy megjegyzéseket tegyünk egy ilyen típusú kijelentést követően, tehát várjuk, hogy a bizottságtól kapjunk egy írásos javaslatot, és ezután ki tudjuk majd alakítani az álláspontunkat” 

– fogalmazott a tárcavezető.

Arról is beszélt Szijjártól, hogy „minden egyes perc, ami az Ukrajnában zajló háborúval telik, biztonsági kockázatot jelent az országunk számára. Kockázatot a fizikai és a gazdasági biztonság szempontjából, az energiaellátás biztonságáról nem beszélve. Ezért mi, magyarok, szomszédos országként (...) különösen érdekeltek vagyunk a békében, a mielőbbi békében. Úgy gondoljuk, hogy a nemzetközi közösségnek egy azonnali tűzszünet kieszközlésére kell összpontosítania és arra, hogy mielőbb megkezdődhessenek a béketárgyalások”. Hozzátette:

Arra kérjük az Európai Uniót, az Európai Bizottságot, Brüsszelt és a teljes nemzetközi közösséget: tegyen meg mindent annak érdekében, hogy béke legyen Ukrajnában.

Szijjártó arról is beszélt, hogy Magyarország történetének legnagyobb humanitárius segélyakcióját hajtja végre Ukrajna és az onnan menekülők érdekében, és 840 ezer menekültet fogadott be.

Arról nem ejtett szót a miniszter, hogy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a háború kitörése óta szerdáig összesen csupán 27 144 menedékes státusz iránti kérelmet regisztrált, amelyek közül eddig 23 329 fő esetében született elismerő döntés. Azt ugyanakkor megemlítette, hogy az Ukrajnából Magyarországra érkezők száma folyamatosan emelkedik, jelenleg naponta 13-16 ezer ember lépi át a határt.

Szijjártó kijelentette: Magyarország nem részese Ukrajna és Oroszország konfliktusának, és mindent meg is tesz azért, hogy ne sodródjon bele a háborúba. „Elmondhatom, hogy ez nem könnyű feladat” – jegyezte meg.

Arról, hogy meddig tarthat még a háború, Szijjártó azt mondta: „Sajnos nem látjuk a végét, senki sem tudja előre megjósolni”. Szerinte „most úgy tűnik, hogy ez a háború sokáig fog tartani”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!