Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Jakab Péter, a Jobbik egykori elnöke akár már augusztus 20-án bejelentheti új pártját – értesült a hvg.hu. Jakab annyit mondott, hogy ő “a Nép Pártján áll” és “a megfelelő időben” tesz bejelentést. Viszonya végleg megromlott pártjával, ahol Gyöngyösi Márton próbál úrrá lenni a helyzeten, anélkül, hogy közben Jakabból mártírt csinálnának.

Végéhez közeledik Jakab Péter és a Jobbik eltávolodása, a szakítás soká már nem halogatható. Az ellenzéki párt egykori elnök-frakcióvezetője mintegy két hónapos, önálló “brandépítés” után hamarosan bejelentheti új pártját. A hvg.hu értesülései szerint ez akár már a közeljövőben, nem kizárt, hogy augusztus 20-án megtörténhet. Forrásaink – akik közt vannak Jakab-pártiak és a Jobbik új vezetéséhez lojálisak egyaránt – egyetértenek abban, hogy

a Jobbik és Jakab útjai elválnak, ennek formája, vagyis új párt alapítása és ezzel együtt a Jobbik hasadása is borítékolható, már csak az időzítés kérdéses.

“Nem fogunk mártírt csinálni Jakab Péterből azzal, hogy kizárjuk” – mondta egy, a volt pártelnökkel nem szimpatizáló, az új párt- és frakcióvezetésnek bizalmat szavazó forrás a hvg.hu azon kérdésére, hogy az elmúlt két hónap eseményei után a láthatóan megromlott viszony ellenére vajon mit keres még a Jobbikban Jakab.

Jakab Péter a parlamentben – saját arculat, de még Jobbik-tagság
Facebook/Jakab Péter

A volt elnök-frakcióvezető pedig önként – egyelőre legalábbis – nem távozik a pártból, miközben mindkét fél egymás idegeire megy, a párt pedig kívülről nézve a “kisgazdásodás” jeleit mutatja annak minden elemét felvonultatva. Az üzengetések, az etikai és fegyelmi vizsgálatok, a nyilvános vádak és szivárogtatások összességében a várható pártszakadás jól azonosítható előjelei.

A belső harcok megértéséhez összefoglaltuk a Jobbik–Jakab-viszályból a “korábbi részek” tartalmát.

  • Áprilisban az ellenzék elbukta a választást, Jakab ezért Márki-Zay Pétert tette felelőssé, a májusi tisztújításon nem is büntette őt meg a Jobbik tagsága, hanem 71,4 százalékos többséggel újraválasztották elnöknek.
  • Noha sokak szerint Jakab az ideológiai senkiföldjére vitte a Jobbikot, mégis folytathatta elnökként, bár a nyakába szakadt egy párton belüli szexuáliszaklatás-botrány.
  • Alig egy hónappal Jakab újraválasztása után rendkívüli ülést tartott a Jobbik választmánya, ahol téma lett volna az elnök elmozdítása, ám Jakab – aki ott sem volt – ezt nem várta meg, hanem lemondott, az elnökséggel fennálló konfliktusát megjelölve okként.
  • A háttérben tartott konfliktus innentől nyílttá vált, és kiderült, hogy már Jakab újraválasztásakor is szándék volt, hogy “az új elnökség ellenpólust képezzen az elnökkel és szűkebb körével szemben”, mert úgy látták, ő és kabinetfőnöke, Molnár Enikő túlhatalomra tett szert, amit vissza kell nyesni.
  • Jakab frakcióvezető maradt, de törvénytelenségekkel vádolta meg a szerinte “törni-zúzni kezdő” Potocskáné Kőrösi Anita elnökhelyettest, akit viszont a párt etikai testülete felmentett.
  • Közben július 2-án új elnököt választott a Jobbik Gyöngyösi Márton személyében, aki a hvg.hu-nak azt mondta, igyekszik Jakabbal elsimítani a konfliktusokat, hogy elkerüljék “az SZDSZ-esedés rémét”, de hamar kiderült, hogy a viszály megmaradt.
  • Július közepén pedig megmaradt tisztségéről, a frakcióvezetői pozícióról is leváltották Jakab Pétert, aki szerint pártja ezzel a “Fidesz vágyát” teljesítette. Később a frakció figyelmeztette őt, hogy párt- és frakciópénzből csak az egységes arculatot használhatja, az általa alkalmazott önálló, “a Nép Pártján” szlogenest nem.
  • Júliusban a párt elnöksége leváltott egy sor, Jakabhoz közel álló regionális igazgatót, augusztus elején pedig kiderült, hogy leváltása előtt frakcióvezetőként Jakab 103 millió forintnyi forrást kötött le szerződésekkel állítólag önhatalmúan. További 83 millió elköltését a frakció végül megakadályozta, de hivatali visszaélés és hűtlen kezelés miatt feljelentették Jakabot.
  • A Jobbik etikai bizottsága közben egy ejnye-bejnye jellegű szankcióval elítélte Jakabot Potocskáné megvádolása miatt – Jakab ekkor már nyíltan fideszesezte és megalkuvózta az ellene fordulókat, kemény hangot ütött meg velük szemben mozgalma, a Nép pártján is, miközben 10 Jobbik-alapszervezet bejelentette feloszlását, és kiállt Jakab mellett.

Ilyen előzmények után jutottak el a hvg.hu-hoz olyan hírek, hogy küszöbön áll Jakab és a Jobbik látványos szakítása, olyannyira, hogy a volt pártelnök hamarosan bejelenti: új pártot alapít. Sőt, az a pletyka kering, hogy Jakab már a bejelentés időpontját is kiválasztotta, augusztus 20-át, a helyszín pedig akár az aznapra – igaz, tőle teljesen függetlenül – szervezett országos gazdatüntetés budapesti fináléja is lehet. Utóbbi logikus választás lenne a magát a “kisemberek”, és szlogenjének megfelelően a Nép pártján állónak bemutató, a kormány megszorító intézkedéseit hevesen bíráló Jakabtól.

Jakab még jobbikos, ha változás lesz, szól

A hvg.hu rá is kérdezett Jakab Péternél mozgalma, a “Nép pártján” párttá alakulására, valamint az augusztus 20-i dátumra, a “gazdatüntetéses” helyszínre és a pártból való távozására is, ám a pártelnöktől csupán a Jobbikkal szakítás szándékát ugyan nem cáfoló, de konkrétumokat nem is tartalmazó válasz érkezett. Jakab keddi válaszában úgy fogalmazott:

a Nép Pártján állni a hatalommal szemben nem más, mint a legfontosabb ellenzéki küldetés, ami elvezet a kormányváltáshoz, és egy jobb Magyarország megteremtéséhez. Ha ennek mikéntjéről lesz bejelentenivalóm, meg fogom tenni a megfelelő időben.

Jelenlegi pártja nevét Jakab csak egyszer említette, mondván: “a Jobbiknak jelenleg a tagja vagyok, várom, hogy a párt milyen irányba kívánja folytatni a politizálást”. Az elmúlt hetek konfliktusaira, vádjaira és etikai-fegyelmi eljárásaira vonatkozó konkrét kérdéseinkre nem válaszolt, csak annyit közölt: “a párt belügyeivel nem kívánok foglalkozni”. Szerinte ugyanis most fontosabb, hogy “megoldást találjunk arra a megélhetési válságra, amit a Fidesz okozott”. A Jobbik említése nélkül ehhez hozzátette:

az őszi ülésszakban is ott leszek a parlamentben, az Országgyűlésben is maradok a nép pártján pont úgy, ahogy eddig: nyersen, karcosan, de mindig őszintén, soha nem megalkudva a Fidesszel.

A Jobbik óva int, és elárulja, mi lesz a vége

A Jobbikhoz eljuttatott kérdéseinkre a párt sajtóosztálya válaszolt, és közölték: nem tudják, mikor jelenti be a pártalapítást Jakab, "azonban azt hallottuk mi is, hogy Jakab Péter tanácsadója ez irányba tett előkészületeket azokat a korábbi regionális igazgatókat használva, akikkel 83 millió forint értékben kívánt szerződést kötni 4 évre – ez azonban az meghiúsult”. Hozzátették:

óva intjük Jakab Péter tanácsadóját, hogy az ellenzék megosztásán dolgozzon új párt vagy mozgalom alapításával.

Gyöngyösi Márton: "Nem szeretnék a Jobbik Retkes Attilája lenni"

A Jobbik új elnöke pártját keresztény, jobbközép, nemzeti-konzervatív alakulatként képzeli el, de nem ideológiát, hanem gyakorlati megoldásokat akar kínálni a szavazóknak, erről a hvg360-nak adott interjúban beszélt. Elődjével, Jakab Péterrel - aki jelenleg frakcióvezető - már beszélt arról, miként működhetnek együtt úgy, hogy a Jobbik elkerülje az SZDSZ-esedés rémét.

Jakab erre vonatkozó terveire nemrég Lukács László György alelnök-frakcióvezető azt mondta, bíznak benne, hogy ”Jakab Péter szíve jobbikos, marad a pártban, és nem a mások rossz tanácsára választott Nép Pártján nevezetű szervezettel képzeli el a jövőt”. De mit lép a párt, ha mégsem így lesz? – kérdeztük. A Jobbik válasza szerint

hiba lenne rossz tanácsokra hallgatva, az ellenzék megosztása érdekében új mozgalmat vagy pártot alapítani (…), akinek ilyen tervei vannak, az nem az ellenzék és nem a magyar emberek sikeréért és érdekéért dolgozik.

Arra a kérdésünkre, hogy mégis mi lesz, ha Jakab bejelenti új pártját, az volt a válasz: akkor kizárják a képviselőcsoportból, ahogy tette azt a Jobbik frakciója “bizalomvesztésre” hivatkozva 2018 májusában Dúró Dórával. A párt válasza szerint “új párt létesítése nyilvánvalóan összeférhetetlen a Jobbik-frakcióban való tagsággal, mert az minden esetben a Jobbiktól való komoly méretű eltávolodást jelent".

Több a tábor, több a zászló?
Fazekas István

Ráadásul Jakabnak nemcsak a frakciótagságtól kellene elbúcsúznia, hanem a párttagságtól is. A Jobbik alapszabályának 27. § (1) bekezdés c) pontja egyértelműen fogalmaz: “törléssel szűnik meg a tagsági viszony – és a helyi szervezet, az alapszervezet, vagy egyéni tag esetében a Megyei Választmány Elnöksége köteles a tagsági viszonyt megszüntetni –, ha a tag valamely más, Magyarországon bejegyzett párt vagy annak ifjúsági szervezetének tagjává vált”.

Az augusztus 20-i “gazdatüntetésen” nem beszél Jakab

Bár a hvg.hu-hoz olyan hírek is eljutottak, hogy Jakab az új pártról szóló bejelentését az augusztus 20-ára szervezett országos “gazdatüntetésen” teszi meg, ez nem várható. A demonstráció szervezője, a szegedi önkormányzati képviselő Szabó Bálint a hvg.hu-nak ugyanis azt mondta, “nem tudok arról, hogy Jakab Péter beszédet mondana a rendezvényen, pedig én vagyok a szervezője”. Úgy fogalmazott, hogy csak ő és négy gazda mond beszédet, politikus nem lesz a színpadon, “ennek nincs aktualitása, mi most a vidék hangját akarjuk hallatni” – politikusok és pártzászlók ugyanakkor lehetnek a demonstráló tömegben.

A szervező egyébként mintegy 1500 “csalódott, sőt felháborodott” gazdára számít, akik már reggel elindulnak az ország több pontjáról mezőgazdasági gépekkel vagy autókkal az M3-as, M4-es, M5-ös, M7-M1-es autópályákon, majd Budapesten este 6 órától demonstrálnak, egészen 9-ig.

A tagság harmada is követheti Jakabot?

Jakabot egyébként a mostani Jobbik-tagság egy jelentősebb része is követheti az új pártjába a hvg.hu párton belüli gyorsfelmérése szerint. A hvg.hu-nak Szotyori-Lázár Zoltán, a Jobbik szolnoki elnöke – aki meglehetősen kritikus Jakabbal, de szerinte “a mostani elnökség sem hibátlan” – azt mondta, főként három megyéből, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből számíthat belépőkre a leendő Jakab-párt. Úgy véli ugyanakkor, hogy

Jakabot senki nem követné a Jobbik kilenc másik parlamenti képviselője közül.

A három említett megye a belső becslések szerint a Jobbik-tagság mintegy 30 százalékát fedheti fel, márpedig az ott működő alapszervezetek tagjainak többsége várhatóan követné Jakab Pétert. Sőt, a Hajdú-Bihar megyei elnök, a Jakab mellett kiálló Salamon Gergő szerint ennél többen lehetnek. Salamon a hvg.hu-nak azt mondta, más megyéből is érkezett hozzá jelzés lehetséges csatlakozókról, sőt szerinte a “békét ígérő, de ezt nem teljesítő” jelenlegi Jobbik-vezetésben csalódottak, sőt DK-s és MSZP-s szimpatizánsok is beállhatnak. Ami őt magát illeti, azt mondta:

jó esély van arra, hogy Péterrel tartanék, ha úgy dönt, de hogy mikor mondja majd azt, hogy eddig és ne tovább, mikor jelenti be az új pártot, nem tudom.

Salamon úgy becsüli, hogy például az általa jól ismert Hajdú-Bihar megyei Jobbik alapszervezetek 95 százaléka, 11-12 szervez is követné Jakabot, ami ugyan nem sok párttag, talán száz körüli, de ennek az az oka, hogy már 3 emberrel működhet alapszervezet a pártban. Egy ilyen kilépési hullám után szerinte a megyében két alapszervezet, mintegy fél tucat aktív párttag maradna csak. A pártot egyébként éppen a napokban hagyta el a jelenlegi vezetéssel látványosan szakító tíz alapszervezet.

Jakab pártalapításának egyelőre hivatalosan nincs nyoma, legalábbis az őt támogató mozgalom, a Nép pártján elnevezéshez hasonló néven sem alakult az elmúlt időszakban egyesület vagy párt a hvg.hu által a civil szervezetek jegyzékében lefuttatott keresés alapján. A Nép pártján Facebook-oldalt is működtető, saját, Jakabot promózó és támogató közleményeket kiadó mozgalmat is kereste a hvg.hu, ám ők kérdéseinkre nem válaszoltak. Megkeresésünk után néhány órával, kedden délután mindenesetre egy közleményt adtak ki. E szerint:

A Nép pártja ma még egy közösség, ellenzéki országgyűlési képviselők, országgyűlési választáson induló képviselők, előválasztáson elindult képviselők, önkormányzati képviselők és egyre több ellenzéki és a kormányváltásért elkötelezett ember alkotja, akik kiállnak Jakab Péter mellett. Hogy mi lesz belőle, az rajtatok is múlik.“

Jakab és a Jobbik között éppen a Nép pártján logó miatt volt is összezördülés. Július 18-án hozott a frakció egy határozatot a frakciótagok, képviselők arculathasználatáról. E szerint ők pártpénzből csak a párt arculati elemeivel, logójával ellátott anyagokat készíthetnek, azzal dolgozhatnak. Jakab viszont csak a sajátját használja, a Jobbik logóját, nevét, üzeneteit egyáltalán nem. Kérdeztük a pártot, ez sérti-e a frakciódöntést, és azt válaszolták: “az, hogy Jakab Péter tanácsadójával milyen grafikai anyagot készített saját erőforrást használva, nem volt a döntés tárgya”.

Már négy új pártot alapítottak a Jobbik-árvák

Jakab Péter új pártja az ötödik lenne a sorban, amely a Jobbikból kizárt vagy kilépett egykori pártpolitikusok körül szerveződik. A legutóbbi, a néppártosodás miatti nagy pártszakadás 2018-ban volt, amikor a MIÉP után a Jobbikot is megjárt Toroczkai László vezetésével éppen négy éve, augusztus 20-án zászlót bontott a Mi Hazánk, amely idén áprilisban be is jutott a parlamentbe. A 2018-ig jobbikos országgyűlési képviselő Volner János is ekkoriban, 2018 őszén lépett ki és csatlakozott a Mi Hazánkhoz, majd két évvel később Volner Párt néven saját pártot indított, amit később átnevezett Huxit Pártra. Hozzá hasonlóan Varga-Damm Andrea is saját pártot alapított Reformerek párt néven, amellyel 2021-ben még nagy tervei voltak, aztán el sem indultak az idei választáson. Bencsik János, aki 2020-ban hagyta ott a Jobbikot, majd megalapította a Polgári Választ, ami tavaly párttá alakult, és azóta csatlakozott Schneider Tamás egykori Jobbik-elnök is.

Eközben a Jobbikban folyamatosak az etikai vizsgálatok, Molnár Enikő, Jobbik egykori kabinetfőnöke és jelenlegi asszisztense – akit a párt közleményeiben gyakran csak Jakab tanácsadójaként emleget – ellen is folyik éppen egy. Jakabbal szemben pedig a Potocskáné-ügyben Varga Zoltán Péter által kezdeményezett etikai vizsgálat zárult le nemrég azzal, hogy megrovást kapott Jakab Péter. A Jobbik közlése szerint további, etikai vizsgálat a pártban most éppen nincs Jakabbal szemben.

Furcsa módon a pártvezetés által kritizált, 103 millió forint értékben kötött szerződésekkel összefüggésben sincs felelősségre vonás Jakabbal szemben, pedig ezzel a döntéssel Jakab megsértette a frakció SZMSZ IV. rész 6. § (4) bekezdés j) pontját, mivel ő önállóan nem dönthetett volna erről, csak a frakcióelnökség. Erre vonatkozó kérdésünkre a párt sajtóosztálya közölte, hogy nem indult eljárás, mert “bár szomorúan tapasztaltuk ezt a nem túl bajtársias eljárásmódot", a képviselőcsoport az esetet megvitatta, és úgy gondolta, hogy további eljárásra nincs szükség. Molnár Enikő erről a hvg.hu-nak azt mondta, szerinte azért nem, mert igenis a döntés előtt tájékoztatta a többieket Jakab és “nem volt ellenvetés”. Molnár amúgy közölte, hogy Jakab új pártjában “szívesen vállal szerepet, ezután is segíti Jakab Péter munkáját”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!