szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Lengyelország barátságos, Törökország és Kína semleges egy felmérés szerint.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kutatást készített a Sociological Group Rating az ukránok külföldi országokhoz való viszonyulásról.

Az október 8-9-én ezer fő megkérdezésével felvett felmérés szerint Lengyelország, Litvánia, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Kanada a legbarátságosabb Ukrajnával szemben.

Finnország, Svédország, Dánia, Franciaország, Svájc, Németország és Japán szintén barátságosnak számít. A megkérdezettek mintegy fele Törökországot és Kazahsztánt tartja még barátságosnak, bár 40 százalék szerint ez a két ország inkább semleges Ukrajnával szemben. Ezután jön Kína, ők leginkább semleges ország maradtak az ukránok számára.

Magyarországot azonban inkább ellenséges országnak tekintik: a felmérés szerint 41 százalék ellenségesnek, 26 százalék semlegesnek, 21 százalék barátságosnak tartja hazánkat.

Magyarország után már csak Fehéroroszország (85 százalék) és Oroszország (97 százalék) jön, ezek abszolút ellenséges ország az ukránok számára. A kutatásban még megjegyezték, az elmúlt hónapokban javult az ukránok hozzáállása Kanadához, Lengyelországhoz, Litvániához, Nagy-Britanniához és az Egyesült Államokhoz.

Amiért Orbán megdicsérte Merkelt a németek előtt, abban a kancellár politikája kudarcot vallott

Egyetlen ponton lépett ki a kormánypropaganda által is sulykolt üzenetekből Orbán Viktor, amikor Berlinben kifejtette, mit gondol a háborúról. Ez a pont az ukránok megítélése volt. Miközben a miniszterelnök a német fővárosban 1956 hőseihez hasonlította Zelenszkijéket, a kormányzati propaganda éppen ennek ellentétét próbálja az emberek fejébe verni már hónapok óta, a kormányzati sajtóban megjelenő publicisztikák szinte mindegyike nyíltan ukránellenes, Amerika-ellenes hangot üt meg, Oroszországot egyfajta áldozatként beállítva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!