Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Zárt ülésen hallgatott meg tájékoztatást a titkosszolgálatoknál folyó tényfeltárásról a Márki-Zay–féle külföldi kampánytámogatások ügyében a nemzetbiztonsági bizottság, amely egyébként vizsgálatot nem rendelt el. A tájékoztatás rendszeres lesz, de részleteket a bizottsági elnök sem mondhat.

"A baloldali pártok külföldi kampánytámogatásának áttekintése” – ez a téma szerepelt 3. napirendi pontként az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának október 27-i ülésén, ám az ülés egésze zártan, a nyilvánosság kizárásával folyt, tehát elvileg az ott elhangzottakról az azon résztvevők sem beszélhetnek. Sas Zoltán, a bizottság ellenzéki, jobbikos elnöke is csak annyit mondott a hvg.hu-nak:

a bizottságot a szolgálatok által közölt információk alapján Papp Károly, a Miniszterelnöki Kabinetiroda titkosszolgálatokat felügyelő államtitkára tájékoztatta, és ez a beszámoló rendszeres lesz, a következő ülésen is kapunk tájékoztatást, de részleteket a zárt ülés miatt nem mondhatok.

Azt azonban az elmúlt időszak ellentmondó hírei miatt a testület elnöke kérdésünkre egyértelművé tette: “a nemzetbiztonsági bizottság maga nem rendelt el semmilyen vizsgálatot az ügyben, csupán tájékoztatást kért és kap is”. Nem mindegy ugyanis az ügyben, hogy vizsgálatról vagy tájékoztatásról beszélünk, és az sem, hogy ki rendelt el mit. Az eddigi nyilatkozatok pedig ellentmondóak voltak:

  • a zárt ülésről október 6-án, elsőként a kormánypárti Magyar Nemzetnek szivárogtatta ki valaki, hogy a testület az ügy tisztázására „titkosszolgálati vizsgálatot” rendelt el
  • egy nappal később az ATV-nek Molnár Zsolt, a testület MSZP-s tagja azt mondta, hogy ez nem igaz, nincs is semmiféle vizsgálat, mert az ülésen csak tájékoztatásról volt szó
  • nem tett igazságot később a hvg.hu kérésére Sas Zoltán, a bizottság jobbikos elnöke sem, mert: „ez egy zárt bizottsági ülés volt, nem mondhatok semmit és nem is kommentálnám egyik állítást sem”
  • az október 13-i kormányinfón Gulyás Gergely miniszter is vizsgálatról beszélt, mikor azt mondta, hogy a nemzetbiztonsági bizottságban még a baloldal is megszavazta a vizsgálat megindítását
  • október 26-án a fideszes tag Kocsis Máté is azt állította, hogy a testület egyhangúan rendelt el titkosszolgálati vizsgálatot „a baloldali pártok amerikai kampányfinanszírozásával” kapcsolatban

Gulyás Gergely nem sértett államtitkot - állítja a Miniszterelnökség

A Márki-Zay-féle milliárdos külföldi támogatás ügyében "a nemzetbiztonsági bizottságban még a baloldal is megszavazta a vizsgálatot" - állította a kormányinfón Gulyás Gergely. Ám mivel zárt ülés volt, az információközléssel felmerülhet a minősített adattal visszaélés. A Miniszterelnökség szerint Gulyás nem sértett államtitkot; az illetékes állami szerv még nem válaszolt a hvg.hu kérdésére.

A helyzet a jelek szerint az, hogy Gulyás és Kocsis a mostanában a Fidesz és a kormány kommunikációjában agyonhasznált “dollárbaloldal” kifejezésnek igyekeznek nagyobb jelentőséget adni azzal, hogy a bizottság által elrendelt titkosszolgálati vizsgálatról beszélnek. Ráadásul az egyhangú szavazás kiszivárogtatásával úgy állítják be az eseményeket, mintha a testület két ellenzéki tagja is úgy ítélné meg, hogy jogsértés történt, ahogy a legutóbbi kormányinfókon Gulyás Gergely is tényként közölte:

nyilvánvaló, hogy durva jogszabálysértés történt”.

Ezt persze nem tudhatjuk, ám annyi biztos, hogy a rendőrség nyomoz az ügyben, a NAV is vizsgálatot folytat, sőt, ahogyan azt a HVG kiderítette: az egyik titkosszolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) azt kérte a magyarországi bankoktól, hogy listázzák ki a Márki-Zayék külföldi adományait összegyűjtő Action for Democracy (AFD) által kezdeményezett banki tranzakciókat 2022. január 1-je óta.

A titkosszolgálat is Márki-Zayék nyomába eredt

Eddig csak a rendőrség és adóhivatal vizsgálatáról lehetett tudni, de az államhatalom bevetette a titkosszolgálati eszközöket a politikai ellenfél megfigyelésére: immár az Alkotmányvédelmi Hivatal is ada­tokat gyűjt Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmáról.

Nyilvánvaló persze, hogy ahhoz, hogy a titkosszolgálatok az ügyben információkkal láthassák el, tájékoztathassák a nemzetbiztonsági bizottságot, szavazni kellett a testületnek erről – ezt, a rendszeres tájékoztatást előíró voksolást kommunikálja úgy a kormányoldal, hogy a testület “vizsgálatot” rendelt el. Az is egyértelmű, hogy a bizottság tájékoztatásához a szolgálat(ok)nak is információt kell gyűjteni, saját hatáskörben vizsgálódni – ennek része lehet a banki adatok bekérése.

Mindennek alapján jelen állás szerint korai bűncselekményről beszélni. Maga Márki-Zay Péter például többször elmondta, hogy szerinte nem történt jogsértés. A hvg.hu-nak korábban arról beszélt, hogy a törvény csak pártoknak tiltja a külföldi kampánytámogatás felhasználását, márpedig az általa vezetett Mindenki Magyarországa Mozgalom nem párt, azt pedig elvileg nem tiltja törvény, hogy egy civil szervezet külföldről kapjon pénzt. Van itt egy jogi kiskapu, ami elég nagy – sommázta.

Márki-Zay a külföldi kampánypénzről: "Ez nem kiskapu, hanem óriási nagy kapu"

Nem keresett még senki a nyomozás ügyében, de nyugodt vagyok - mondta a hvg.hu-nak Márki-Zay Péter a milliárdos külföldi kampánytámogatásról. Az amerikai adományokról úgy vélte, arról az ellenzéki pártok tudtak, márciusban be is jelentették, amúgy meg nem tiltja semmi, mert a CÖF is ezt csinálja, csak "itthon lopott pénzből".

A titkosszolgálati banki adatkérésre vonatkozó értesülésünket pedig Márki-Zay az eheti HVG-nek adott interjújában úgy kommentálta: az ügyben eddig sem a bíróság, sem a rendőrség, sem az ügyészség, sem az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága nem kereste meg őt vagy a mozgalmát. Amúgy pedig megjegyezte:

A mi 42 ezer soros főkönyvünk kint van az interneten, abban benne van, hogy az összegyűjtött pénzekből származó nagy összegű utalások mind az AFD-től érkeztek. Nnyolc utalással pontosan 1,86 milliárd forint volt a végösszeg. A főkönyv mindegyik tétele mögött áfás számla és banki utalás van. Úgyhogy megkérdezhetik a bankokat is.

Márki-Zay Péter: Árgus szemmel figyeltek a pártok, nem volt tiltott párfinanszírozás

A HVG információi szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal is adatokat gyűjt Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmáról, az Action for Democracytól kapott kampánytámogatásról szereznek be információkat. Márki-Zay Péter, aki a tavaszi választáson az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltje volt, a HVG-nek azt mondta, a 42 ezer soros főkönyvük kint van a neten, minden tétel mögött áfás számla és banki utalás van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szlavkovits Rita hvg360

Márki-Zay Péter: Árgus szemmel figyeltek a pártok, nem volt tiltott pártfinanszírozás

A HVG információi szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal is adatokat gyűjt Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmáról, az Action for Democracytól kapott kampánytámogatásról szereznek be információkat. A magyarországi bankok felszólítást is kaptak, hogy listázzák ki azokat a tranzakciókat, amelyeket az AFD kezdeményezett január 1-je óta. Márki-Zay Péter, aki a tavaszi választáson az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltje volt, a HVG-nek azt mondta, a 42 ezer soros főkönyvük kint van a neten, minden tétel mögött áfás számla és banki utalás van.

Szabó Yvette hvg360

A titkosszolgálat is Márki-Zayék nyomába eredt

Eddig csak a rendőrség és adóhivatal vizsgálatáról lehetett tudni, de az államhatalom bevetette a titkosszolgálati eszközöket a politikai ellenfél megfigyelésére: immár az Alkotmányvédelmi Hivatal is ada­tokat gyűjt Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmáról.