Tetszett a cikk?

Több végrehajtó is bűnösnek vallotta magát a Schadl-ügy keddi előkészítő ülésén, elismerve, hogy minden úgy történt, ahogy azt a vádiratban az ügyészség írta. Ez komoly fegyvertény az ügyészség kezében Schadl György és Völner Pál ellen. Schadl sofőrje és jobbkeze viszont nem ismerte el a bűnösségét, és az egyik végrehajtó sem, akinek a védője Trócsányi László volt igazságügyi miniszter és Vízkelety Mariann államtitkár tanúkénti meghallgatását is kezdeményezte.

Beismerem a bűnösségemet, és lemondok a tárgyaláshoz való jogomról – jelentette ki a Fővárosi Törvényszéken kedden délelőtt az az M. Eszter, aki végrehajtóként összesen 254 millió 800 ezer forintot juttatott el Schadl Györgynek, a Végrehajtói Kar elnökének készpénzben. M. Eszter Budán működtetett egy végrehajtó irodát. Schadl György letartóztatása után egy rövid ideig őt is letartóztatták, később szabadlábon védekezett.

Mivel M. Eszter beismerte a bűnösségét, legfeljebb 2 év – végrehajtásában 5 év próbaidőre felfüggesztett – börtön végrehajtási fokozatú szabadságvesztésre és maximum ötmillió forint pénzbüntetésre ítélhetik, valamint maximum 5 évre eltilthatják jogi egyetemi végzettséghez kötött foglalkozástól.

Beismerem a bűncselekményt, és lemondok a tárgyaláshoz való jogomról – közölte kedden dr. V. Levente a bíróságon. V. Leventét azzal vádolják, hogy a Ceglédi Járásbíróság mellett működő önálló bírósági végrehajtói helyet Schadl korrupt rendszerében szerezte meg: azaz fizetett a helyért.

Mivel elismerte a bűnösségét, így V. Leventét a bíróság legfeljebb 1 év 10 hónap – végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett – börtön végrehajtási fokozatú szabadságvesztésre ítélheti. Emellett legfeljebb ötmillió forint pénzbüntetést szabhatnak ki rá, és maximum öt évre tilthatják el olyan foglalkozások gyakorlásáról, ami jogi egyetemi végzettséghez kötött.

V. Leventének egyébként korábbi főnöke, P. Márton vetette fel, hogy pénzért végrehajtói pozícióhoz juthat. P. Márton pedig pénteken, az első előkészítő ülésén elismerte a bűnösségét, és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról.

Elismerte kedden a bűnösségét N. Gábor is, aki a Fonyódi Járásbíróság mellett működő önálló bírósági végrehajtói helyet kapta meg, cserébe Schadl Györgynek havi másfél millió forintot fizetett. “Szeretném az életemnek ezt a szakaszát lezárni és a végzettségemnek, a tudásomnak megfelelő munkát találni” – válaszolta védői kérdésre N. Gábor, utalva ezzel arra, hogy jogi pályán képzeli el a jövőjét.

Elismerte a bűnösségét O. Ákos is, aki a Szekszárdi Járási Bíróság mellett működő önálló bírósági végrehajtói helyet szerezte meg Schadl György közbenjárására. O. Ákos havi egymillió forintot fizetett Schadlnak. Ahogy mástól, úgy O. Ákostól is az irodája adózott eredményének a teljes összegét kérte Schadl.

Sz. Balázs hetedrendű vádlott is beismerte a bűnösségét. Ő a Monori Járásbíróság mellett működő önálló bírósági végrehajtóként dolgozott, szintén Schadlnak köszönhetően, korrupt módon jutott a pozíciójához.

A meghallgatott végrehajtók között volt F. Miklós is, ő is beismerte a bűnösségét. „Azt a felelőtlen döntést, amit meghoztam 2019-ben, nagyon megbántam. Nem gondoltam, hogy ekkora bűntényt követek el, nem láttam ennek akkor a következményeit. Nem egy tipikusan vesztegetési szituációban éreztem magam" - mondta a bírónőnek. F. arról is beszélt, hogy azért "vállaltam be", hogy javítson az anyagi helyzetén, de állítása szerint nem javított rajta, hanem sokkal rosszabb helyzetbe került.

Nem ismerte viszont el a bűnösségét a szintén végrehajtó Cs. Éva hatodrendű vádlott. A nő azt elismerte, hogy háromszor pénzt adott át Schadl Györgynek, de szerinte ezzel csak kölcsönt törlesztett, mert korábban kapott pénzt tőle. Cs. Éva ügyvédője kérte Trócsányi László volt igazságügyi miniszter és Vízkelety Mariann államtitkár meghallgatását is.

Nem ismerte be viszont a bűnösségét a Schadl György jobbkezének tartott M. Viktor A vádirat szerint M. Viktornak is hozzáférése volt ahhoz a táblázathoz, amiben Schadl a ki- és bejövő kenőpénzeket adminisztrálta, valamint esetenként sofőrként a kenőpénzt is ő vitte a címzetteknek.

Arról, hogy mi minden múlhat ezeken a beismeréseken, ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Az ügyészség játszmáján is múlik, kitartanak-e Schadl mellett egykori emberei

Már a héten kiderül, hogy Schadl György mögül hány olyan végrehajtó farol ki, aki neki köszönhette pozícióját. Ebből leszűrhető lesz az is, hogy a végrehajtói kar elnökének mennyire maradt erős a hatalma, miután az általa kiépített rendszer összeomlott. Eddig négy vádlott ismerte be a bűnösségét, és tizenegy olyan szereplője maradt az ügynek, aki még érdekelt lehet abban, hogy bedobja a törölközőt.

A keddi előkészítő ülésen már három vádlottat, a P. házaspárt és S. Etelkát meghallgatták, közülük egyik sem ismerte el a bűnösségét.

Schadl-Völner-per: Nem ismerte el a bűnösségét a nő, akit százmillióval húzhatott le R. Róbert

A pénteki, első előkészítő ülésen négy vádlott már beismerte a bűnösségét, ketten a korrupt végrehajtók kinevezésével összefüggésben, ketten pedig a Schadl György nyaralójának szabálytalan átépítése ügyében vallották a vádirattal egyezően bűnösnek magukat. Akkor azt írtuk, ez eleve nehezíti Schadl György helyzetét.

Videón a Völner-Schadl-ügy tárgyalásának előkészítő ülése, négy vádlott már beismerte a bűnösségét

Politikusok között keresték sokan Schadl „gazdáját", aztán az alvilágban találtuk meg

A kilencvenes években autókat lopott, egy zsarolási ügyben ismert szerb gengszterrel együtt került a rendőrség látókörébe a Völner-Schadl-ügy egyik vádlottja, akit pár éve sikkasztás miatt ítélték el, de nem kellett börtönbe vonulnia, felfüggesztettel megúszta. R.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!