szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két éve már volt hasonló kezdeményezése a kerületi önkormányzatnak, akkor elneveztek közterületet Szabó Magdáról, Psota Irénről, Komlós Juciról és Solt Ottiliáról is.

„Két éve, az első nőnapi névadó idején az volt a célunk, hogy javítsunk azon a budapesti arányon, mely szerint a valós személyek neveit viselő utcanevek kb. 89 százalékát férfiakról és 11 százalékát nőkről nevezték el” – írja Őrsi Gergely, a budapesti II. kerület MSZP-s polgármestere Facebook-posztjában. Ebben bejelenti, hogy idén ismét eddig még névtelen közterületeket fognak elnevezni a lakosok javaslatai alapján nőkről, akikre büszkék.

Mint írja, két éve több mint ezer javaslat érkezett, ezek közül meg is valósult a kerületben a Szabó Magda sétány, a Psota Irén utca, a Komlós Juci köz és a Solt Ottilia tér. Most négy elnevezendő területhez keresnek névötleteket. Köztük van a Vízivárosban az a két egymásba nyíló közterület, mely Budapest első korzója lehetne a vonatkozó kormányrendelet feltételeknek is megfelelve.

Utcát, teret neveznek el Szabó Magdáról, Psota Irénről, Komlós Juciról és Solt Ottiliáról

A női egyenjogúság a közterületeket a legkevésbé sem érintette meg, így a modern Budapest térképén több a Kossuth, Petőfi, Arany, Jókai és Vörösmarty nevét viselő utca, illetve tér, mint amennyit valaha élt nőkről összesen elneveztek. Ráadásul a főváros női közterület-rekordere nem is magyar.

A mostani újabb körben elnevezésre vár a Rózsadombon a Bimbó útról nyíló két kis köz, Csatárka városrészben a Cseppkő és a Zöldkő utca közötti kis park, illetve Törökvész városrészben a Csalán út és a Vöröstorony utca közötti, még névtelen közterület is. Javaslatokat a kerületi önkormányzat weboldalán lehet leadni. A polgármester bejegyzésében hangsúlyozza, hogy ezeken a közterületeken nincsenek korábban bejegyzett házszámok és lakóházak, így senkinek nem kell az elnevezések miatt okmányokat cserélni.

Ami egyébként a budapesti utcaneveket illeti, készült egy szabadon böngészhető, látványos adatvizualizáció a Budapest Főváros Levéltára (BFL) és az ÁTLÓ együttműködésében a fővárosi közterületekről. Az interaktív térképeken látható mind a 2247 köztér, amely valós vagy fiktív személy nevét viseli, illetve az, hogy melyik korszakban nevezték el. A térkép az alábbi hivatkozáson megtekinthető:

Nevek és terek - Budapest utcanevei

Budapesten több mint kétezer olyan közterület van, amely valós vagy fiktív személyről lett elnevezve, esetleg valamely keresztnevet viseli. A névadási szokások sokmindent elárulnak arról, hogy az utókor kiket és miért tart emlékezésre méltónak, mely korszakokat véli saját történelme kiemelkedő és fontos időszakának.

A hvg.hu korábban arról is írt, hogy a kormányhivatalok 2019–2020-ban indították a végső rohamot a 2011-es közterület-elnevezési törvény végrehajtására, hiszen a tiltás dacára még mindig volt például tucatnyi Felszabadulás, Lenin, Partizán, Rajk László utca Magyarországon.

 

Elérkezett a rendszerváltás-kompatibilis utcanevek kora

Sikerült törvénnyel végképp eltörölni szinte valamennyi önkényuralmi múltat idéző utcanevet Magyarországon. A helyi közösségek tanultak a történelem menetrendszerű átírásából, és olyan új neveket választottak - például Búza vagy Irsai Olivér -, amelyek talán kiállják a további rendszerváltások próbáját. Kisdobosmentesítés

(Kiemelt képünkön a vízivárosi leendő korzó, forrás: masodikkerulet.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!