Fürjes lelépése túlmutat a személyén: Orbán többszörösen lemondott Budapestről
Most már biztosan nem lesz főpolgármester (-jelölt sem) Fürjes Balázsból, aki sokáig Orbán Viktor kinyújtott karjaként tényleges hatalommal és forrásokkal bíró árnyék-főpolgármesternek érezhette magát, de a külső körülmények, a belső harcok és a kormányfő szándékai is okafogyottá tették ezt a szerepét. Fürjes már a sokadik “emberarcú fideszesként” fordít hátat a politikának, ahová aligha tér vissza.
- Átadás-elvétel: sok önkormányzatnál fosztják meg az utódokat nemcsak a jogköröktől, de még a hivatali telefontól is
- Három településen tartottak időközi polgármester-választást vasárnap
- A csepeli alpolgármester megfenyegette Németh Szilárdot, hogy kitálal a helyi Fidesz belső csatáiról
Élete kétharmadát a Fideszben töltötte Fürjes Balázs, aki az éppen csak megalakult pártba már 17 évesen, 1988-ban belépett, és aki most, ha a párttal nem is szakít, a pártpolitikától – ahol magasra, a miniszterhelyettességig jutott – talán végleg visszavonul.
Hosszú ideig sikeres kormányzati megoldóember volt, béna kacsa viszont nem akart lenni.
Lelépése, és az, hogy Orbán Viktor ezt hagyta, újabb jele annak, hogy a kormányfő és így a Fidesz is, lényegében lemondott Budapestről.
Nem váratlan, még kevésbé meglepő
"Új utakon, új feladatok felé" – ezzel a felütéssel jelentette be hétfőn Fürjes Balázs, hogy távozik a kormányból, sőt a politikával is felhagy. Fürjes eddig a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökségen miniszterhelyettes és parlamenti államtitkár volt, ezekről a beosztásairól mondott le, azóta már az utóda is ismert, Panyi Miklóst házon belül találta meg a miniszter.
Lemondott Fürjes Balázs államtitkár, szakít a politikával
Felkérést kapott a magánszférából és a Nemzeti Olimpiai Bizottság tagja is lehet Fürjes Balázs, ezért otthagyja a politikát és lemondott államtitkári, miniszterhelyettesi posztjáról a Miniszterelnökségen.
Ami pedig Fürjes új, politikán kívüli munkáját illeti, arról azt mondja, kétirányú lesz. Egyrészt állítja, hogy a magánszektorból kapott felkérést, másrészt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagságát is megpályázza a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) felkérésére. Cikkünkhöz kerestük Fürjes Balázst, ám ő se a távozásának okairól, se a jövőbeni terveiről nem akart most többet mondani, csak jelezte:
most nem tudok a tegnapi MOB-közleményhez és a saját Facebook-posztomhoz hozzátenni.”
Lázár elvette és leállította a fejlesztéseket
Se nem előzmény nélküli, se különösebben meglepő nem volt Fürjes Balázs lemondása az elmúlt hónapok történései után – mondta a hvg.hu-nak a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Virág Andrea szerint Fürjes aligha hozhatott más döntést, minthogy lemond miniszterhelyettesi pozíciójáról, ezzel pedig “nemcsak rövid távon, hanem végleg vége a politikai karrierjének”.
A Fürjes kegyvesztettségét és a kormányon belüli, sokáig erős pozícióinak meggyengülését mutató látványos jelek közé sorolhatjuk, hogy Fürjes 2018 óta volt a Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, de az új kormányban ez a terület átkerült Lázár János minisztériumához, majd az is kiderült, hogy ő pedig lehúzta a fejlesztéseket.
A Fürjessel gyakran párhuzamosan mozgó Vitézy Dávid is ennek a kormányon belüli párharcnak lett az áldozata, hiszen Lázár János tárcája beszántotta a Budapesti Fejlesztési Központot, továbbá kiüresítette azt a fórumot, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát, ahol még valamennyire szakmai párbeszéd folyhatott Fürjes és az ellenzéki vezetésű főváros között.
A Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint látványos politikai pofon volt Fürjesnek, amikor az állami beruházások megnyirbálásával megbízott Lázár-tárcától januárban kikerült egy lista, amelyen kézírással törölték a Fürjes közreműködésével indított budapesti projektek sorát, köztük például a Fürjes szívügyének számító városmajori fejlesztéseket, amire azt írták: „SOHA! NEM!”
Lázár János elkaszálna több tucat fővárosi fejlesztést egy kiszivárgott dokumentum szerint
Úgy tűnik, olyan projektek folytatásáról sem tudták meggyőzni a minisztert a saját emberei, amelyeknek az azonnali leállítása pénzben és politikai szempontból is sokba kerülhet. Az egész mögött felsejlik Lázár és Fürjes rivalizálása is.
“Egyetlen miniszter írói munkásságát sem kommentálom. Szerettem Budapestért dolgozni Tarlós Istvánnal és Vitézy Dáviddal közösen, egy jó csapatban bármikor újrakezdeném. A politikában és a szerelemben pedig nincs se mindig, se soha, ahogy azt Antall Józseftől tudjuk” – reagált akkor Fürjes, de Virág Andrea már nem lát esélyt az újrakezdésre a kormányzat Budapest-ellenessége mellett.
Nem lesz Fürjesből főpolgármester-jelölt
Budapest egyszerűen nem fontos a Fidesznek és a kormánynak – véli Virág Andrea arról, hogy miért nem terem babér tovább ebben a helyzetben Fürjesnek. Éppen ezért abban is biztos, hogy bár egy időben sokan és sokat emlegették Fürjest mint Karácsony kihívóját, nem lesz már a Fidesz főpolgármester-jelöltje.
A főpolgármester-jelöltségre a Republikon stratégiai igazgatója szerint Fürjes esélyei már akkor sokat romlottak, amikor a tavalyi választáson az egyik legnagyobb csatatérnek számító Budapest 3-as választókerületben a momentumos Hajnal Miklós legyőzte. “A Fidesz budapesti arcai amúgy is elfogytak, elhasználódtak, nem tudni, kit indítanak 2024-ben” – mondta.
Fürjes az eredményről: Oda Buda
A fideszes politikus azt írta, telefonon gratulált kihívójának, Hajnal Miklósnak.
Karácsony leendő kihívójának személye azonban Virág Andrea szerint már nem is annyira fontos, mivel a Fidesz “elengedte Budapestet, láthatóan nem is akarnak egy Karácsony ellen valóban a győzelem esélyével indítható nagyágyút felépíteni”, inkább az látszik, hogy
a Fidesz a 2024-es önkormányzati választáson a főpolgármesteri posztért vesztes csatába küld valakit, aki majd tisztes helytállás mellett veszít Karácsonnyal szemben, ha az ellenzék nagyon el nem ront valamit.”
A Republikon Intézet elemzője amúgy most kevés esélyt lát arra, hogy ellenzéki előválasztáson kerüljön ki a főpolgármester-jelölt, inkább tartja valószínűnek, hogy a Demokratikus Koalíció Karácsonyt támogatja, és arra törekszik, hogy megerősítse vezető ellenzéki pozícióját a közgyűlésben és a kerületi testületekben, ráadásul így “az ellenzéki béke látszatát is megőrzik”.
Ezek alapján a Fidesz számára a reális cél jövőre Budapesten nem a főpolgármesteri szék, hanem a hajszálnyi ellenzéki többség megbontása a fővárosi közgyűlésben. Emiatt a polgármesteri pozíciók, illetve a kerületi képviselők száma sem mindegy a Fidesznek, ráadásul a főpolgármester-jelölt “húzhatja” a többieket, sőt akár az ezzel együtt tartott EP-kampányt is.
Jó pénzért sem akart béna kacsa lenni?
Visszatérve Fürjes Balázshoz, nem ő az egyetlen magasabb rangú kormánytag áldozata a részint Lázár János miniszter térnyerését, részint Orbán Viktor stratégiai irányváltását jelző kormányzati átalakításnak. Nemrég, tavaly novemberben sokkal váratlanabb volt Palkovics László lemondása, aki azért távozott, mert szétszedték a tárcáját – egy része Lázárhoz került, ekkor lépett le Vitézy Dávid.
Az első ciklusban még nagy volt a jövés-menés, de 2010 óta az Orbán-kormányokból nem divat csak úgy lelépni
Palkovics László miniszter lemondása a ritka események sorába illik: az utóbbi négy Orbán-kormányban - azon kívül, ha valaki más fontos megbízatást kapott - nem volt túl gyakori a fluktuáció. Nem úgy Orbán első kabinetjében, 1998-2002 között ugyanis még sokan cserélődtek.
Palkovics kezét ugyanakkor látványosan nem engedte el Orbán: az állami N7 Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Holding Zrt. vezérigazgatója lett, méghozzá csúcsminiszteri, mintegy havi bruttó ötmilliós fizetésért. Fürjes azonban – bár nem tudni, hogy felajánlottak-e neki hasonlóan jó pozíciót egyáltalán – lehet, hogy nem akart jó pénzért sem olyan posztot, ahol mondjuk nincs is érdemi mozgástere.
Egyébként éppen Palkovicshoz volt köthető egy másik, Fürjes Balázs számára kudarcos korábbi lépés: még 2021 tavaszán vették el tőle a budapesti Diákváros projekt felügyeletét, és adták át az e célból még kormánybiztossá is kinevezett Palkovics Lászlónak, hogy ő egyengesse a továbbiakban az oda tervezett kínai Fudan Egyetem kampuszának beruházását. Ez egyelőre nem indul az állami beruházási stop miatt, de több jel utal rá, hogy a kormányzat nem tett le végleg a vitatott projektről.
Visszacsempészheti a kormányzat az elvileg már lefújt Fudan-beruházás tervét
Meglepőt állított Vitályos Eszter államtitkár a Fudan Egyetem beruházásáról: ez alapján vagy nem tudja, amit már Gulyás Gergely miniszter egyszer bejelentett, hogy a beruházási stop miatt lefújták a tervet, de az is lehet, hogy csak jegelik - utóbbira utal egy magyar-kínai kormányközi megállapodás szövege is.
Hoffmann Rózsától a parlamenti iskoláig
“Utolsó nap az iskolában” – ezzel a címmel posztolt a Facebookon Fürjes Balázs kedden kormánypárti képviselő- és államtitkár társaival közös szelfit a parlamenti ülésteremből búcsúzóul. Ha már az iskolát szóba hozta, érdekesség, hogy amikor Fürjest 1986-ban felvették az angyalföldi Kilián György (ma Németh László) Gimnáziumba, akkor állt munkába az iskola új igazgatója, Hoffman Rózsa is, az Orbán-kormány későbbi köznevelését felelős államtitkára.
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
Fürjes itt, a gimnáziumban került kapcsolatba a frissen alakult Fidesszel, ahová 1988-ban belépett, majd egy osztálytársával megalakították az akkor még liberális párt első gimnáziumi csoportját. Nem sokkal később, de már a rendszerváltás után, 1990-1992 között már a Fidesz elnökségi tagja volt, a középiskolás tagozat vezetője, 1996-ban alapító tagja a Fidelitasnak.
Ezután, 1995-től néhány évig annál az ügyvédi irodánál dolgozott, ahol Antall József egyik fia, Antall György is, majd 1999-ben – csupán 3 hónapra – az ifjúsági és sporttárcánál lett Deutsch Tamás miniszter kabinetfőnöke. Amúgy, ha akarta volna, már 1998-ban bekerülhetett volna “Fidelitas-kvótásként” listáról a parlamentbe, de mint azt korábban a 24.hu-nak mondta,
csak akkor akart igent mondani a politikának, ha bármikor nemet mondhat – ehhez viszont saját mércéje szerint szüksége volt néhány, a magánszektorban eltöltött évre.”
Így a következő éveket még nem hivatásos politikusként, de a politikától nem túl távol töltötte: 2000-2002 között a Budapest Sportcsarnok újjáépítéséért a 2012-es olimpiai pályázatért felelős miniszteri biztos volt, 1998-2002 között a Hungaroring Zrt. egyik vezetője, majd 2003-tól 9 évig a Fidesz által bírált Bajnai Gordon-féle Wallis-csoporthoz tartozó Wing Zrt.-nél dolgozott.
Fürjes a “fülkeforradalom” után került ismét a politika közelébe: 2011 után a kiemelt budapesti fejlesztések kormánybiztosaként dolgozott, és ismét egy budapesti olimpiai pályázatot – ezúttal a 2024-est – igyekezett egyengetni. Később egy sor fővárosi sporteseményhez kötődött a neve, köztük az elszálló beruházási költségek miatt sokat bírált 2017-es úszó vb-hez is.
Kormánytagként 2018-tól debütált, amikor a Budapest-fejlesztési államtitkárnak nevezték ki, de igazán láthatóvá 2019-ben, Karácsony Gergely ellenzéki főpolgármester győzelmével vált, hiszen sokat egyeztettek. Ezen alkalmakkor Fürjes tág látókörű szakpolitikusként, teljes felhatalmazással tárgyalt, de az utolsó szót mindig Orbán Viktor mondta ki.
Volt, amikor viszont ő mondott ki valamit. Emlékezetes, ahogy 2021-ben – nem sokkal a Fudan-botrány kipattanása előtt – nyilvánosan kikelt “a NER-arisztokrácia urizálása miatt”, mondván: az embereket joggal bosszantja az urizálás (…) aki nem tud lemondani a luxusról, az ne álljon politikusnak". Amikor a hvg.hu erről faggatta, azt válaszolta:
Nekem a polgári Magyarország nem politikai termék, hanem eszme. (…) Pont teszek rá, hogy holnap pozícióban vagyok-e – a fontos, hogy meggyőződésem szerint végezhessem a feladatomat. Addig és azt teszem, amíg és amire kapok bizalmat a miniszterelnöktől, és amit magam is jó szívvel teszek.”
Úgy tűnik, mostanáig tehette ezt meg.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Bejelentették, ki lesz Fürjes Balázs utóda
A Miniszterelnökségen belülről oldják meg Fürjes Balázs utódlását.
Lemondott Fürjes Balázs államtitkár, szakít a politikával
Felkérést kapott a magánszférából és a Nemzeti Olimpiai Bizottság tagja is lehet Fürjes Balázs, ezért otthagyja a politikát és lemondott államtitkári, miniszterhelyettesi posztjáról a Miniszterelnökségen.