szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pedig volt egy kormánypárti képviselő, aki nemet nyomott.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Pénteken délelőtt, Orbán Viktor részvétele nélkül szavazták meg a kormánypárti képviselők a Fidesz békepártinak nevezett határozati javaslatát a parlamentben.

130 képviselő voksolt igennel, és 24-en nyomtak nemet, köztük volt a DK, a Mi Hazánk Mozgalom, Momentum és a Párbeszéd képviselői mellett Latorcai János KDNP-s képviselő is.

Az orosz-ukrán háború első évfordulója apropóján született és most elfogadott, nyolcpontos javaslatot Kocsis Máté (Fidesz) és Simicskó István (KDNP) nyújtotta be. Többek között az is szerepel benne, hogy

az Országgyűlés elítéli Oroszország katonai agresszióját, és elismeri, hogy Ukrajnának joga van az önvédelemhez.

Ugyanakkor a kormánypárti békenarratívát is beleszőtték:

  • a hetes pont szerint Magyarország a NATO és az EU „elkötelezett tagja”-ként, és szuverén államként „mindent meg fog tenni a béke előmozdítása érdekében”;
  • a nyolcas pont pedig azt állítja, hogy csak az azonnali tűzszünet lehet elfogadható opció, elítéli a „halált okozó fegyverek” szállítását és arra szólítja fel a közéleti szereplőket, hogy ne sodorják háborúba Magyarországot a megnyilvánulásaikkal.

A fideszes javaslathoz több ellenzéki párt is beadott módosítójavaslatot. Az MSZP például azt akarta, hogy az Országgyűlésben ugyanazt az ENSZ-állásfoglalást fogadják el, amelyet egyik előterjesztője Magyarország nevében Szijjártó Péter volt, és amit megszavazott a magyar kormány.

A Párbeszéd pedig azt rögzítette volna, hogy a háborúért egyedül Oroszország és Vlagyimir Putyin a felelős.

A kormány láthatóan továbbra is arra törekszik, hogy a saját „békepártiságával” szemben háborúpártinak állítsa be minden politikai ellenfelét. A miniszterelnök is erről beszélt péntek reggel a Kossuth Rádióban, aki azért nem volt ma ott a Parlamentben, mert Balogh Zoltánnal együtt a Vatikánba utazott, hogy lerója kegyeletét Karl-Joseph Rauber bíboros-érsek, egykori budapesti apostoli nuncius ravatalánál.

 

Orbán Viktor: A világháború veszélye nem irodalmi túlzás

Az inflációt nyakon kell ragadni és törni kell - lefelé - mondta a Kossuth rádió reggeli műsorában pénteken Orbán Viktor. A miniszterelnök azt mondta, nem akar hurráoptimista lenni, de az első fecskék már megjelentek: szerinte lehet év végére egy számjegyű az infláció. Egyelőre viszont azt nem tudta megmondani, mikor vezethetik ki az élelmiszer-árstopokat, ezen Nagy Márton minisztériuma dolgozik.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!