Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az ügyészség kivizsgálta a honvéd vezérkari főnök “magatartását kifogásoló” feljelentést, majd bűncselekmény hiányában elutasította azt. Katonák egy csoportja azért jelentette fel Böröndi Gábort, mert úgy érezték,”szívatási” céllal, bosszúból küldte őket kiképzésre. A vizsgálat szerint, ha így is érezték, a gyakorlat NATO-kompatibilis volt, a dandártábornok pedig nem élt vissza a helyzetével.

Nyomozás ugyan nem indult, de feljelentéskiegészítés elrendelése után, az ügyet alaposabban megvizsgálva a Központi Nyomozó Főügyészség arra jutott, hogy nem történt semmilyen bűncselekmény május elején, amikor a Magyar Honvédség vezérkari főnökének frissen kinevezett Böröndi Gábor altábornagy egy vezetői értekezlet után furcsa gyakorlatra küldött több katonát, köztük olyanokat, akiket előzőleg erős kritikával illetett.

Böröndi Gábor vezérkari főnök
MTI / Illyés Tibor

Ahogy arról május végén a hvg.hu elsőként számolt be, május 5-én egy honvédségi állománygyűlést tartottak Szentendrén, ahol Böröndi állítólag megalázó stílusban beszélt a honvédség sofőrjeiről, és azt állította, hogy belső információkat szivárogtattak ki. Például azt, hogy vezetőváltás lesz a szervezet élén – így is lett, mert Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter váratlanul leváltotta Ruszin-Szendi Romuluszt, és a vezérkar élére Böröndi Gábort nevezték ki.

A vezetői értekezlet után azonnal megkezdett kiképzés sokakat váratlanul ért, és furcsállták is, és – főleg az említett, az értekezleten Böröndi által külön kiemelt gépkocsivezetők – úgy érezték, ez valamiféle bosszú velük szemben. Azért is volt ez az érzésük, mert mint Vadai Ágneshez, a DK szakpolitikusához eljutott levél fogalmazott:

Böröndi, hogy megtanítsa a sofőröknek, hogy ne pletykáljanak, a gyűlés végeztével buszokra terelték őket a törvénynek és szabályzóknak megfelelő elrendelés nélkül, és a táborfalvi gyakorlótérre vitték őket, ahol a táboroztatásuk május 05–11. között zajlott.

A panaszos levél úgy folytatódott: telefonálni napi pár percet engedték őket, és folyamatos volt a „szívatásuk”. Éjszaka (2 és 4 óra között) volt, hogy egy fényjelző rudat kellett körbe adogatniuk, volt, hogy Horthy Miklós életrajzából kellett felolvasniuk, „a lényeg, hogy a napi fárasztó foglalkozások mellett éjszaka se tudjanak pihenni”.

Minderről még akkor megkérdezte a hvg.hu a Honvédelmi Minisztériumot, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy Böröndi valóban gyakorlatot rendelt el, és abban összesen 600-an vettek részt. Azt is írták: “a Honvéd Vezérkar főnöke, valamint helyettese, mint a legkiválóbb tábornokok irányítják a haderőt, a katonák kiképzése pedig számukra prioritás.”

Elismerte a minisztérium: furcsa parancsot kaptak a katonák az új vezérkari főnök kritikus vezetői értekezlete után

Váratlan és furcsa „kiképzésre" küldtek több katonát Böröndi Gábor vezérkari főnökként tartott első vezetői értekezlete után, méghozzá „szívatási" céllal, bosszúból - ez jutott el Vadai Ágneshez, a Demokratikus Koalíció politikusához. A hvg.hu is kérdezte a vezérkari főnököt és a tárcát is - utóbbi válaszolt. Eszerint Böröndi valóban gyakorlatot rendelt el, abban összesen 600-an vettek részt.

Pár nappal később, május végén a Szabad Európa arról számolt be, hogy a katonák fel is jelentették Böröndit a kiképzés miatt. A Központi Nyomozó Főügyészség valóban eljárást indított, a feljelentés kiegészítését rendelte el, keddi közlésük szerint pedig szűk két hét alatt a folyamatot lezárták, és nyomozást nem rendeltek el, mert megállapították, hogy nem történt semmilyen bűncselekmény.

Az ügyészség ismertetése szerint a feljelentő “azt sérelmezte, hogy dr. Böröndi Gábor altábornagy 2023. május 5-én tartott vezetői értekezleten a parancsnoki gépjárművezetők olyan kiképzését rendelte el, amelynek célja – a feljelentés szerint – a fizikai és lelki bántalmazás volt, és amelyet szabálytalanul úgy hajtottak végre, hogy megsértették a katonák emberi jogait és méltóságát”.

Az ügyészség a feljelentéskiegészítés során beszerzett adatok alapján végül azt állapította meg, hogy “a feljelentő által megalázónak vélt kiképzési feladatok a NATO szövetséges fegyveres erői által is alkalmazott kiképzési módszertan szerint kerültek összeállításra”, és “a kiképzés célja – más katonák mellett – a parancsnoki gépjárművezetők harcképességének fokozása volt”.

 

Böröndi Gábor vezérkari főnök (balról) és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter (jobbról)
Fazekas István

Az ügyészség azt is megállapította, hogy a parancs kiadása jogszerű volt, az pedig nem elég a bűncselekmény alapos gyanújához, hogy “a kiképzési feladat az érintett állomány tagjait az esetlegesen a megszokott napi tevékenységüktől eltérő fizikai és pszichikai megterhelésnek tette ki". A hvg.hu kérdésére az ügyészség mindezt azzal egészítette ki, hogy vizsgálták a bosszúfaktort is, de

arra jutottak, hogy a vezérkari főnök az értekezleten elhangzottakkal nem sértette meg alárendeltjeit, nem hozta őket kifejezetten hátrányos helyzetbe, és becsületsértést sem követett el.

Mindezek alapján az ügyészség az elrendelt feljelentéskiegészítés alapján lefolytatott vizsgálata során azt állapította meg, hogy nem történt bűncselekmény, így a feljelentést elutasította. Azt azonban továbbra sem tudjuk, hogy mennyire NATO-kompatibilis kiképzési módszer az, amikor éjjel Horthy Miklós életrajzából kellett felolvasniuk a katonáknak, hogy harcképességüket fokozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!