Tetszett a cikk?

Orosz-ukrán háború, NATO, Egyesült Államok, infláció, Magyarország helye a világban - Orbán Viktornak bőven volna miről beszélnie idén is Tusványoson. A miniszterelnök beszédét élőben közvetítettük a hvg.hu-n.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Leválni, vagy részt venni a nemzetközi versenyben

- ez a nagy kérdés Orbán szerint. Majd tesz egy kitérőt: a nagy európai cégek nem akarnak leválni, már Oroszországból sem akarnak kijönni. Az 1400 legnagyobb európai vállalat, 8,5%-a jött ki Oroszországból - mondta. Tavaly, 2022-ben az ottmaradt nyugati cégek összesen 3,5 milliárd dollárnyi adót fizettek.

Az ukránok megtámadták a szegény, kicsi, magyar OTP-t, mondta. Ravasz európai stiklinek nevezte, hogy a németek kétszer annyi árut visznek a kazahokhoz, mint 2021-ben.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Ez egy gazdag és gyenge unió

Majd az EU-ra tereli a szót. Szerinte az EU-t szorongás gyötri, bekerítve érzi magát. 800 millió ember jelenti a nyugati világot, akik körül hétmilliárd másik van. Ez egy gazdag és gyenge unió - véli Orbán, amely lázadozó világot lát maga körül. Sok éhes száj, fejlődés, lázadozás, óriási fogyasztás. Európába indulni készülő milliók, Száhel övezet, amit ha nem tudunk megfogni, akkor átcsaphat a Földközi-tengeren.

A hét elején latin-amerikai-EU-s csúcs volt - magyarázta. A dél-amerikaiak a rabszolgaságot, népirtást emlegette fel - szerinte van mitől tartania így az EU-nak. Sőt: azt látni, hogy a 2030-ra jelzett rangsorok elejéről kiesik Olaszország, Franciaország, Németország, de Nagy-Britannia is, vagyis realitás a visszacsúszás. Az EU-t ez az elzárkózás felé tereli, olyan, mint egy kiöregedett boxbajnok. Ez egy kulturális gettót jelent szerinte. Úgy hívják, hogy leválasztás, kockázatcsökkentés.

Ha innen nézzük, akkor ez zajlik most Oroszország ellen a szankcióval is, leválasztják Oroszroszágról, az orosz energiától. Ez azonban szerinte fals, mert az orosz nyersanyagot megveszi más, mi pedig elveszítjük a versenyképességünket.

Az új egyensúly beállítása nem fog menni egyik napról a másikra, ez egy nemzedéknyi időt igényel

- mondta Orbán. Ez azt jelenti, hogy még a gyermekeink is eben fogják leélni az életüket.

A nagyoknak el kellene fogadniuk, hogy két nap van az égen

A nagyhatalom ilyenkor a kihívóban lát rosszindulatot, azt látja, hogy mire volna képes, nem azt, hogy mit akar valójában tenni. A mi életünkre nézve Orbán szerint az következik, hogy az összeütközés valószínűbb, mint ahogy azt ma Tusnádfürdőről látjuk. A háború az nem elkerülhetetlen - bakizott bele a beszédébe a miniszterelnök.

Ez viszont a nagyfiúk dolga, ebben nekünk nem osztottak lapot, ne essünk szereptévesztésbe. A nagyoknak el kellene fogadniuk, hogy két nap van az égen - véli Orbán.

Nekik egyenlő feleknek kellene egymást elismerniük. Sok amerikai jár Pekingben, ez azt jelenti, hogy az USÁ-ban is látják a bajt. Sőt: a japánok megkétszerezik hadi kiadásaikat, a világ egyik legerősebb hadseregét akarják felépíteni.

Kínának valahol igaza van Orbán szerint

A nemzetközi intézményekben is vannak változások: Kína létrehozta a sajátjait, amikben több pénze van, mint az USÁ-nak. Kínának van távlatos terve, újra naggyá akarják tenni Kínát. Középtávon Ázsiában dominánsak akarnak lenni.

Sőt: az USA ellen is van fegyverük. Az USA puha hatalmi fegyvere az egyetemes értékek. A kínaiak ezen nevetnek, ellenséges filozófiának veszik, ebben pedig szerinte van is valamennyi igazság.

Haladunk az összeütközés felé, de elkerülhető-e? - tette fel  a kérdést. Az egyik tanulmány azt mondja, hogy az elmúlt 300 évben 16 olyan eset volt, amikor új bajnok emelkedett a világ bajnoka mellé. 12-ből háború lett. A világpolitikában ma a legveszélyesebb pillanatban vagyunk, hiszen az első számú nagyhatalom látja magát a második helyre süllyedni.

Megnézhetjük, hol van ma az euró

Kína másként emelkedik fel, mint az USA. Az USA szerinte lett, Kína pedig van. Ez egy 5000 éves kultúra visszatérése. Egy olyan probléma, amit meg kell oldani, mert magától nem oldódik meg. Megelőzi az USÁ-t - véli Orbán. A nyugati ipari forradalom 300 éves útját 30 éve tették meg. Százmilliókat emeltek ki a szegénységből, nőtt az emberiség tudása.

Ez azért veszélyes, mert az aranyéremnek már van gazdája: az USA saját polgárháborúja után első számú ország lett, a gazdasági elsőséget magának akarta, ez nekik hittétel. Amikor pedig ezt kihívás érte, azt visszaverte: a szovjeteket, sőt, az EU-t is. Az EU-nak néhány évtizede az volt a terve, hogy a dollár mellé zárja az eurót. Megnézhetjük, hol van ma az euró - mondta.

2010-ben a világ össztermeléséhez az USA és az EU is 22-23 %-ot adott hozzá, ma az USA 25-öt az EU 17-et. Vagyis az USA szerinte visszaverte az EU-t.

Minél nagyobb a GDP-d, annál nagyobb a befolyásod a nemzetközi ügyekben - mondja. Az amerikai dominancia folyamatosan visszaszorul a világpiacon. Ezt nem szeretik Orbán szerint, örökre ott akarnak maradni. Kellemetlen igazság, hogy nincsenek állandó győztesek, vagy vesztesek. A jelenlegi folyamatok pedig Ázsiának kedveznek, technológiai, vagy katonai, gazdasági téren.

 

Kína borította fel a világ egyensúlyát

A világ erőegyensúlya elmozdult, ennek a következményeit nyögjük most - mondta. A II. világháború után 80 évig volt erőegyensúly. Ez az időszak a magyaroknak két részből állt: az angolszászok eleinte odaadtak minket a kommunistáknak, akkor még nem voltak olyan finnyásak az oroszokra, mint manapság. A második 45 év, amikor megszállás és kommunisták nélkül élhettünk.

Ekkor a világ egyensúlya nem bomlott meg, mert a Szovjetuniót háború nélkül kivezették a történelemből. Most viszont Kína mozdította el a világ egyensúlyát. Szerinte erre már Napóleon is tett figyelmeztetést.

Politikai döntésnél három idősíkot kell látnia, az eldöntendő kérdést be kell sorolnia az egyikbe, csak ezután lehet dönteni. Ez a három idősík: stratégiai, taktikai, történelmi. Ha rossz a besorolás, akkor a döntés nem várt következményhez vezet. Szerinte Merkel, amikor szembesült a migránsokkal, akkor azt a taktikai időbe sorolta be, azt mondta, meg fogjuk oldani. Ma viszont már nyilvánvaló, hogy ez a kérdés a stratégiai időhöz tartozott, a döntése átalakítja a német társadalmat.

Kínához is megérkezett: 1970-es években az USA szabadította ki Kínát az elszigeteltségéből, hogy könnyebben bánjanak el az oroszokkal. Stratégiai időbe sorolták. VAlójában ez a kérdés a történelmi időbe tartozik: a kiszabadítás miatt mindannyian nagyobb erővel állunk szemben, mint amit le akarunk győzni.

Ajánlatok Romániának

Orbán azonban ajánlott is valamit a románoknak: azt mondta, ha a román elnök Magyarországon tart előadást, akkor nem fogják neki megszabni, miről beszélhet. Azt is ajánlja, hogy vegyék figyelembe, hogy a jelenlegi legnagyobb román nemzeti ambíciót, a schengeni tagságot Magyarország támogatja, ez pedig a magyar EU-s elnökség kiemelt programpontja is.

Új miniszterelnökét Romániának Isten éltesse, hátha kijön ebből valami, ami mindkettőnknek jó - mondta. Hozzátette: mióta miniszterelnök, ő a 20. román kollégája, hátha huszadjára sikerül.

Demars

Idén Orbán kapott segédanyagot ahhoz, hogy miről kell beszélni: a román külügy segített neki, demarsot kapott. Megírták neki, hogy miről nem szabad beszélni, valamint miről hogyan beszélhet. Ezt ismerteti is, nagy nevetés fogadja beszédében ezt a részt.

Azt tanácsolták neki, hogy ne beszéljen arról, ami román érzékenységet sérthet:

  • nemzeti szimbólumok - Orbán szerint ebben megállapodhatnak, erről nem beszél, de üdvözli a magyar és székely zászlóval érkezőket.
  • kollektív kisebbségi jogok - ezek a miniszterelnök szerint léteznek és megilletik az itt élő magyarokat,
  • nemlétező romániai közigazgatási területi egységekről - Orbán szerint ezzel Erdélyre és Székelyföldre gondoltak. Ő viszont azt mondja, soha nem állították, hogy ezek romániai területi egységek lennének.
Viszont van, amiről beszélhetnek, de ne tüntessék fel rossz színben:
  • ilyenek a nyugati értékek - ezek Orbán szerint három dolgot jelentenek: migrációt, LMBTQ-t és háborút, ezek pedig szerinte maguktól is rossz színben tűnnek fel.
Orbán szerint azt kérték, mellőzzék a migrációval és revízióval kapcsolatos xenofób felhangokat. Ezt kommunista időutazásnak nevezte, majd Hofit idézte.

Kezdődik Orbán beszéde

Román hadakon keresztül érkeztünk meg ide - kezdte Orbán. De szeretnék őket fogadóbizottságként látni, mert a latin keresztényeknek szükségük lesz a román ortodoxiára is, így üdvözli a román közönséget is.

 

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!