Orbán Viktor Tusványoson: Jövőre már beszélhetek a 2040-ig tartó tervekről - a közvetítésünk percről percre
Orosz-ukrán háború, NATO, Egyesült Államok, infláció, Magyarország helye a világban - Orbán Viktornak bőven volna miről beszélnie idén is Tusványoson. A miniszterelnök beszédét élőben közvetítettük a hvg.hu-n.
Most érkezett
Összefoglalónk Orbán Viktor beszédéről
Itt tudja elolvasni:
A legveszélyesebb pillanatban vagyunk és nekünk nem osztottak lapot - ez volt Orbán tusványosi beszéde
A miniszterelnök azt reméli, hogy jövőre már a 2040-ig tartó tervekről is beszélhet Tusványoson. Idén azonban a felemelkedő Kínáról, a lassan hanyatló Egyesült Államokról és Európáról beszélt sokat. Magyarország előtt szerinte egyetlen út áll: követni azt, amit 2010-ben kijelöltek neki.
Percről percre
Lezárjuk közvetítésünkkel
Hamarosan összefoglalóval és elemzéssel érkezünk.
Három év alatt két meteor, majd Orbán gyorsan lezárta a beszédét.
Az új korszak gazdasági alapjai jól hangzanak, de van egy bökkenő: 3 év alatt két meteorral is összeütköztünk. Először jött a COVID, valahogy kivédtünk, gyorsan visszatértünk a kijelölt útra. 2022-ben jött a háború, ez már keményebb dió. Ez a meteor letérített bennünket a pályáról. Ma a magyar kormány azért harcol, hogy erről a letérített pályáról vissza tudjunk kapaszkodni a szokásos kerékvágásba, ami 2030-ig visz minket.
2024 júliusára visszatérhetünk ide, akkor jelentheti újra azt, hogy a gazdasági fejlődés és a banki hitelezés erős.
A legnehezebb időszakon mostmár túl vagyunk, az inflációt letörtjük, egy százalékos lesz év végére. Az első félév nagyon nehéz volt szerinte: az infláció gyorsabban nőtt, mint a bérek, a második félévre viszont kiegyenesedést vár, azt, hogy sikerül elhárítaniuk a bérek értékének csökkenését.
Ha mindent jól csinálunk, akkor a 2024-es választásokra már újra a kijelölt pályán lehetünk és akkor a 2024-es táborban már beszélhet a 2030 és a 2040 közötti tervekről. Nagy világügyekben szénél lenni, a világgazdaságban összeköttetéseket építeni, az EU-val nagy kérdéseket tartani, a nemzetegyesítésben álhatatosnak maradni - zárta a beszédét Orbán Viktor.
2030-ra az a cél, hogy 160 ezer milliárd forintos GDP-nk legyen
2030-ig a gazdasági modell lényegesebb módosítás nélkül is kiszolgálja Magyarországot, a célokkal időarányosan jól állunk, 13 év alatt a gazdaság összteljesítménye triplázódott - mondta Orbán. 2030-ra az a cél, hogy 160 ezer milliárd forintos GDP-nk legyen - mondta.Ha a magyar gazdaság exportját néztük, akkor 13 év alatt dupláztuk, a magyar tulajdonú cégek részaránya megnőtt.
Az energiaimport most 28%, 2030-ra Paks II-vel és fejlesztésekkel el akarnak érni a 0%-ig. 11,5 ezer milliárd forintot fordítanak erre.
2030-ra 85%-os foglalkoztatottságot szeretne.
2010-ben egy magyar egyetem sem volt a világ első 5%-ában, most 11 volt.
A reprodukciós rátát 1,2-ről 1,5-re emelték, ahhoz, hogy ne fogyjunk, 2,1 kellene, ezért minden energiát a családtámogatásra kell csoportosítani.
Lassan lesz hadsereg, nemzeti hadiipar is - mondta.
Nemzetegyesítésben sem állunk rosszul: a határon túlra juttatott forrásokat tízszeresére emeltük. Az oktatási-nevelési támogatásot (külföldön) 500%-al emelték meg.
Harcolnunk kell az EU ellen
A föderalista kormányzás Európában egy elszámoltathatatlan vezetéshez vezet - mondta. Harcolnunk kell az EU ellen. Mi nem kívánjuk, hogy mindenkinek ugyanaz legyen a hite, de a közös otthonhoz, nyelvhez, közszférához és kultúrához ragaszkodnak, ezeket minden áron meg kell védeni. Ezért nem fogunk kompromisszumot kötni, nem hátrálunk, ragaszkodni fogunk a jogainkhoz, nem engedünk a zsarolásnak - magyarázta. A történelmi időhöz tartozó kérdésekben nem fogunk megalkudni.
Ide vezet az amerikai barátság
Az EU és Magyarország között ez a nagy vita: lakosságcsere migrációval, LMBTQ-lobbi. Litvániát eltiporták szerinte: gyermekvédelmi törvényük volt, amit a nyomás alatt visszavontak és megsemmisítették. Ide vezet az amerikai barátság szerinte.
A kereszténység elutasításával hedonista pogányokká váltunk
Liberális alapon ezeket a kérdéseket nem lehet kezelni. Az LMBTQ-t szerinte csak közösségi, gyermekvédelmi alapon lehet kezelni. A régi közösségek helyett újakat akartak, ehelyett elidegenítés lett az eredmény - mondta Orbán.
A felvilágosodás idején a baloldali és liberális értelmiségek azt gondolták, hogy a vallás és a kereszténység elutasítása után létrejön egy közösség, ami a jó és a közjó belátásán alapul, ezek alapján él egy szabad és egy felvilágosult életet. Ez akkor, kétszáz éve nem volt kizárható, így is lehetett volna. Ez merő illúzió szerinte. A kereszténység elutasításával hedonista pogányokká váltunk - véli. A magyar alkotmányt 2011-ben húsvétkor hirdették ki, húsvéti alkotmány a neve
Az emberi életben azok a legfontosabb dolgok, amiket egyedül nem lehet megszerezni Orbán szerint
A szellemi alapot az Alkotmány összegzi - mondta. Az EU liberális alkotmányait olvasva azt fogják látni, hogy annak középpontjában az én áll, a magyar alkotmány középpontjában a mi áll - mondta. A magyar alkotmány abból indul, hogy van egy otthon, egy közösség és egy életrend, ami a miénk, ezutóbbi a kultúránk és a nyelvünk. Az emberi életben azok a legfontosabb dolgok, amiket egyedül nem lehet megszerezni. Ilyen a béke, a család, a barátság, a törvény és a közösségi szellem, sőt, a szabadság is, hiszen az az ember, aki egyedül van, az nem szabad, hanem magányos - mondta.
A magyar alkotmány a kötődés alkotmánya - magyarázta. A liberális alkotmányok az eloldás világát rajzolják meg, elutasítanak megerősítés helyett.A magyar alkotmány a férfi és női mivoltunkat és a határainkat is megerősíti.
Mit kell tennie Magyarországnak?
Tisztában kell lennünk önmagunkkal - mondta Orbán. Ezzel nem a történelemre és nem az RMDSZ-re gondol ("ezer év ERdélyben, száz év Romániában"). Hanem arra az útra, amit 2010-ben kezdtek meg, ezt nem szabad szem elől téveszteni. Ennek szellemi és gazdasági alapja is van.
Szuverenisták, vagy föderalisták, elbillent az egyensúly a Brexittel
- véli a miniszterelnök. Ha az angolok ma bent lennének az EU-ban, akkor nem lenne szerinte jogállamisági mechanizmus, vagy kondicionalitás. Ezeket csak azért ismerjük, mert a V4 ellen a föderalisták támadták meg, a csehek átálltak, Szlovákia billeg, a magyarok és a lengyelek kitartanak. Ausztriában mozog valami, Spanyolországban választás lesz, Olaszországban is volt változás, szóval van miért bizakodni - mondta.
Abban reménykedik, hogy az EP-választások után kedvezőbb helyzet lesz.